Daha hızlı sörf için SpeedGuide TCP Optimizer

SpeedGuide TCP Optimizer: Daha hızlı sörf için tek ihtiyacınız bu ufak, ücretsiz yazılım. İndirin...

  • Ümit Öncel
Daha hızlı sörf için SpeedGuide TCP Optimizer
SpeedGuide, karmaşık ayarları sizin için kolayca gerçekleştirebiliyor.

Bağlantı hızlarının artması, kurumların sanal dünyayı keşfetmesi ve kullanıcıların giderek işlerini web üzerinden halletmeye alışması sayesinde, artık pek çok kişi internet yaşamın bir parçası. Bu konuda en büyük sorun ise bağlantı hızları. Her kullanıcı imkanlarına göre en çok verim alabileceği bağlantı servisini kullanıyor ama bizlere sunulan bağlantıyı ne kadar verimli kullanıyoruz?

Windows sisteminde yapılacak birkaç önemli ayarlama ile bağlantı hızımızı arttırmamız mümkün. Fakat bu ayarlar çoğunlukla Windows'un gizli veya özel bölümlerinde gerçekleştiriliyor ve her kullanıcı bu ayarları değiştirebilecek donanıma veya vakte sahip değil. Bu yüzden sizin için sisteminizi tarayıp, uygun bağlantı ayalarlarını düzenleyecek ücretsiz bir yazılım seçtik; SpeedGuid TCP Optimizer. İndirme bağlantısını ve yapmanız gerekenleri ikinci sayfada bulabilirsiniz...

Nasıl Kulanılır?

Programı indirdikten sonra tek yapmanız gereken çift tıklayarak çalıştırmak. Kuruluma ihtiyaç duymayan programın ana penceresinde pek çok faklı ayar göreceksiniz. Neyse ki bu karmaşık ekranda bizi ilgilendiren tek bir seçenek var; Optimal Settings. Fakat bu işlemden önce File menüsünden Backup Current Settings'e tıklamalı ve o anki ayarlarınız yedeğini almalısınız. Bu sayede istenmeyen bir durum oluştursa kolaylıkla geri dönebilirsiniz.

Pencerenin sağ alt bölümünde yer alan Optimal Settings'i işaretledikten sonra Apply Settings'e basarsanız sizin için en uygun seçenekleri program ayarlayacak ve karşınıza yapılacak değişikliklerle ilgili bir pencere gelecek. Bunu da onayladıktan sonra program sisteminizi yeniden başlatmanızı isteyecek. Bundan sonra internet bağlantınızda artışı kendiniz de görebilirsiniz. Eğer sisteminiz zaten en uygun ayarlara sahipse, doğal olarak hızınızda bir fark hissetmeyebilirsiniz.

Tecrübeli kullanıcılar Optimal Settings'i seçemeden kendi uygun gördükleri tüm bağlantı ve TCP ayarlarını yazılım yardımıyla da gerçekleştirebilirler.

Bu arada kullandığınız güvenlik yazılımına bağlı olarak uyarı alabilirsiniz. Bunun sebebi, programın Windows'un özel ayarlarına müdahale etmesidir. Programda virüs veya benzeri zararlı bir öğe bulunmamasına rağmen bazı güvenlik yazılımları bu özel ayarlara müdahale eden programlar ile ilgili uyarı verebilirler. Her ne kadar programda zararlı bir öğe bulunmasa da, güvenmediğiniz taktirde kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Download: SpeedGuid TCP Optimizer

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Hızla ilgili bir iyileşme gördüğümü söyleyemem. Aksine web sayfalarının açılışları biraz daha yavaşladı diyebilirim.

Tabii diğer kullanıcılar için de bu geçerli mi bilemiyorum.

Gene de bu tür optimizasyon programlarını paylaştığınız için teşekkürler.

XP için bunu kullanıyordum, Vistada bu ayarlar en iyi şekilde ayarlı. Programın sitesinde forumlarada bakarsanız vista için tavsiye edilmediği görürsünüz. XP için şart ama.

peki ağ üzerinde kullansak bir sorun meydana gelirmi.

bu programın çalışma mantığı nedir,benim bağlantım 1m bunu 2 m yapamaz bunun mümkün olmadığını düşünüyorum.bu tür programların sadece bilgisayarı yrduğu kanısındayım

çok teşekkürler süper bi program... elinize bilgineze sağlık...

aynı değişen birşey yok

biri iyi diyor diğeri kötü biraz daha açıklayıcı samimi yorumlar yazın insan kararsız kalıyor

internet degil bilgisayar hizlanir

ben internetde yogunluk olmazasa 104 kb veri alıyorum şimdi bu işlemleri yapınca hızım artıcakmı artıcaksa ne olucak bunun bi testini yapında bizde deneyelim.

Bu program ADSL modem kullananları zerre kadar ilgilendirmiyor.Çünkü geçerli olan hız faktörü pc ile modem arasındaki bağlantı değil modem ile TTNET arasındaki bağlantıdır.Günümüzde en kötü ethernet kartı bile minimum 10 Mb/sn hızındadır.Yani modemle ethernet kart arasındaki hız her halukarda modemle TTNET arasındaki hızdan daha yüksektir.Bu durumda hiçbir program sizin internet hızınızı artıramaz , bunun yerine eğer bozulmuşsa ethernet kartı ile modem arasındaki haberleşmeyi düzeltebilir ki bu düzeltmeye ihtiyaç duyabilmeniz için ayarları bilmeyen birinin bayağı bir hırpalaması lazım bilgisayarı.Bu tür geçmişin DİAL-UP bağlantı mantığında çalışan programlar hızlandırmak yerine yavaşlatır.Chip bu gibi programların reklamını neden yapar anlamış değilim.

tcp ayarları pc ile modem arasındaki iletişim protokolüdür.Ne alaka internet hızını artırması şimdi.Zaten modemle ethernet kartı internetten daha hızlı :))

Ben denedim ve gerçekten çok faydasını gördüm. eleştirienler heralde programı kullanmayı becerememiş, hemen çamur atmaya başlamış. sağol chip :)

başka bir yolu daha var böyle program filan kurmuyorsunuz çok klasik bir yol. Sistem restoru kapatıyorsunuz.IE7 8 mb ayarlıyorsunuz. Çöpü de 0 mb ta. HDD nizin üzerinde sağ klikleyip disk temizleyi yapın.
Sonra Administrator kullanıcıysanız Yönetten Admine kullanıcı adınızı verin ve admine geçtikten sonra normal kullanıcı adınızı disable yapın ve buradayken CCleaner ı çalıştırın önce kırıntıları temizleyin sonra hepsinin tıkını kaldırın ve sadece wipe özelliğini seçin bunu yapmadan önce HDD nizi defraglayın sonra wipe layın.Sonra eski halinize dönün ve IE 7 nin şeyini 8 mb değil 240 mb yapın. Zuuuppppeerrr hızlandınız. Ancak WinSockxp ile de TCP nizi LSP lerden temizleyin çok tam gaz hızlanırsınız. Bunların dışındakileri denemeyin.....

http://www.chip.com.tr/forum/Internet-Speed-Test_t26106.html

teşekkürler paylaşım içinde yazılan fikirler içinde

ping değerlerinizi iyileştirebilirsiniz ancak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost