Windows 8.1'deki ufak sorunlar ve çözümleri!

Windows 8.1'deki rahatsız edici ufak tefek sorunlar ve pratik çözümleri... İçeride...

Ekrana daha çok şey sığdırın, USB'yi uyandırın

Ekrana daha çok şey sığdırın, USB'yi uyandırın

8. Daha fazla kutucuk görün

Belki de Microsoft'un bu sene çıkaracağı 8 inç tabletler yüzündendir ama Windows 8.1 in varsayılan ayarlarıyla başlat ekranında yalnızca birkaç tane büyük kutucuk görebiliyoruz. Artık pek çok kutucuğu seçtiğinizde, 4 farklı boyut seçeneği göreceksiniz. Küçük seçeneği ile hem daha şık bir Başlangıç ekranınız olacak; hem de daha fazla kutucuğu ekrana sığdırabileceksiniz.

9. Ekrana daha fazla yazı ve uygulama sıkıştırın

Büyük ve yüksek çözünürlüklü bir ekranınız varsa, Windows 8.1'de varsayılan ayar olan yüksek DPI işinize yarayabilir. Ama bunun yerine, yazıları küçültüp ekranda daha fazla içerik de görebilirsiniz.

Eğer Başlangıç ekranınızdaki her şey gözünüze büyük geliyorsa, onları kolayca küçültebilirsiniz. PC Ayarlarını değiştir seçeneğinden Cihazlar > Ekran'ı seçin. "Daha fazla ayar" seçeneğinin altındaki açılır menüden, uygulamaların ve yazıların boyutunu normalden küçük olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

10. Yok olan USB sürücülerini düzeltin

Windows 8.1, USB sürücülerini kullanmadığınızda, pili tasarruflu kullanmak için kapatıyor. Onları tekrar kullanmaya çalıştığınızda tekrar açılmaları gerekse de, bir çok sürücü bunu başaramıyor.

Buradaki listede sürücünüzün ismi varsa, aygıt yazılımını güncellemeyi deneyebilirsiniz.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Windows 8.1 süper bir işletim sistemi.

windows 8 ile resmen uçuşlardayım... yazıda harika olmuş. teşekkürler.

skydrive'ın işletim sistemine entegre edilmesi ve bu nedenle masaüstü uygulamasının hala win 8.1 için olmaması en gıcık olduğum şeylerden biri. Bu nedenle online dosyalarla alakalı birçok sorun yaşadım. Kesinlikle skydrive (yeni adı OneDrive) masaüstü uygulaması çıkarılmalı!!!

@26 Şub 2014 08:02 zaten masaüstü uygulaması mevcut. SkyDrive sitesinden indirebilirsiniz

@26 Şub 2014 08:02 Arkadaşım azıcık bakın araştırın ondan sonra yok böyle yok şöyle diye yazın. Zaten onedrive'ın windows 8 için masaüstü sürümü var. https://onedrive.live.com/about/tr-tr/download/ Al burada "Windows Vista, 7, veya 8" yazıyor.

En saçma özelliklerden biri de bilgisayara kesinlikle bir şifre koyma zorunluluğu....neden her seferinde o uzun şifreyi gireyim ki??? Sanki parasız işletim sistemi kullanıyormuşuz gibi bir de MS bizi şifre kullanmaya itiyor, hele bir de MSN hesabı ile girmek var ki bilgilerin senkronizasyonu için bu şekilde giriş yapmaya mecbursunuz...Bu şekilde girmeyince skydrive vb. senksronizasyonların yapılmaması sorunuyla karşı karşıya kalıyorsunuz.Şimdi bu win 8 veya win 8.1'in neresi iyi Allah aşkına? Ciddi ciddi win7 pro'ya downgrade yapmayı düşünüyorum.

@26 Şub 2014 08:05
o şifre güvenlik için tamam şifresiz hesabı kaybetmesi kötü oldu ama bu güvenliğiniz için...

@26 Şub 2014 08:05 arkadaşım dediklerinin hepsi düzeltilebiliyor ki , parolayı kapatabiliyorsun . ufak bir reg uzantısına çalıştırarakta SKYDRIVE kapatabiliyorsun tamamen .

@26 Şub 2014 08:05 Daha kullandığın işletim sistemini bilmiyorsun. Şifre ile girme zorunluluğu yok istersen live id'in ile girmeyip local bir kullanıcı oluşturabilirsin. Bu şekilde girince skydrive falan senkronizasyon yapmayacak diye bir şey yok yine skydrive da hesabını girer halledersin. Bence de sen windows 7'ye dön ama bu windows 8'in kötülüğünden kaynaklı değil, senden kaynaklı...

@26 Şub 2014 08:05 işte teknoloji cahilliği böyle bir şey ne yazık ki...

ah be guzel kardesim birsey bilmeden birsey biliyormus gibi konusuyorsun cahil cahil bilmiyorsan sus mail sifrenle acmak zordunda degilsin pin de ekleye biliyorsun

ah be guzel kardesim birsey bilmeden birsey biliyormus gibi konusuyorsun cahil cahil bilmiyorsan sus mail sifrenle acmak zordunda degilsin pin de ekleye biliyorsun

Şifre ile girmek istemiyorsan bunu ayarlardan kaldırabilirsiniz ya da 4 haneli pin koyabilirsiniz. Kötülemek istiyorsanız baska noktadan gelin

yuh MS resmen ubuntuyu taklit ediyor...

@grezimonk Denecek bir şey yok sana...

@grezimonk evet win8 in mükemmel bir işletim sistemi olması için diğer bütün işletim sistemlerinin özelliklerine sahip olması gerekiyor ve ms te bunun farkında.

@grezimonk sen yaşıyor musun hâlâ ya? ne grezi'sin sen!

@grezimonk tam denyo ya :=)

@grezimonk biri üstüme beton döksün.

@grezimonk hangi özellikleri taklit ediyor mesela

Windows 8 için zaman daha var, şimdilik win 7 akar gider.

arkadaşlar açılışda şifre girmek zorundada değilsiniz skydrive kullanmak zorundada değilsiniz hepsini devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Mecburiyetten kullanıyorum

@27 Şub 2014 23:19 KAFANA SİLAH MI DAYIYORLAR KULLANACAKSIN DİYE?

8 nasıl diim kutular ne kadar canlı olursa olsun. ruhsuz bir işletim sistemi. 7 mesela daha canlı xp'de öyle.

@01 Mar 2014 21:07 Evet, Metro arayüzüne ilaveten, W8'in arayüzü çok soğuk duruyor. W7'deki aero sistemi biraz canlılık katıyordu, özellikle lcd ekranlarda daha güzel gözükmesini de sağlıyordu. W8 de ise, görünüm daha net ve keskin ama çok daha soğuk ve nedeni tüm donanım için tek işletim sistemi mantığıdır. Tablette görüntünün daha keskin, net ve yansıma yapmayacak/nötr hale getirilmesi, daha az enerji harcaması gerekiyor ama işte gel gör ki masaüstünü pc'de arayüzü daha zevksiz bir duruma sokuyor. İşte tekel işletim sistemi olmanın gaddarlığı bu, ben yaptım oldu düşüncesi. Bence Metro arayüzü de modern yenilikçi bir ara yüz değil. Kullanılabilen tek donanım dokunmatik ekran, bunun neresi yenilikçilik? Pratikte değil, verimli de değil; 27 inç bir ekranı bile kullanılmaz hale geliyor, 2560 pixeli genişliği, sadece tek bir simgeyi göstermesi için kutucuklara bölüyorsunuz. Başlat menüsü çok daha verimli; istediğiniz gibi ve çok kolay bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz, bulamayacağınız bir uygulama yok, neyi nasıl göstereceği belli vs. vs. vs.

winzort Çöpüne tapan koyunlar yüzünden hep kazik fiyattan pc aliyoruz!...

@grezimonk Hiç üzülme Ben sana pc toplarım, yeterki sen koyun olma.

@grezimonk Windows olmadan bilgisayarı nasıl kullanacaklarını bile bilemezler bu zavallılar, acıyorum onlara.

Windows 8'de işlemci ısısı 10 santigrat derece daha yüksek oluyor, Windows 7 ve Linux'ta 10 derece daha düşük oluyor, XP'de ölçen var mı acaba?

@04 Mar 2014 16:48 Bu biraz, cpu'nun ısı iletim yapılandırmasından biraz da W8'de ms mail ve benzeri bazı uygulamaların hafızaya yüklenmesinden kaynaklanıyor.

iatkos v7 ile mac os keyfi.

Windows 8.1 yapanı yapayım

Windows 8.1 yüklediğim 2 bilgisayarımda da dosya gezgini başlangıç çubuğundan çalıştıramıyorum. Simge tepki vermiyor. Dosya gezginini çalıştırdığımda da her hangi bir sürücü veya klasör üzerinde fareye sağ tuş bastığımda program kapanıyor. Sağ tuş menüsündeki işlemlere ulaşamıyorum.

pc çok ısınıyor ve online oynanan oyunlarda hiç karşılaşmadığım bir hata veriyor

Windows8 de ve 8.1 de işletim sorunu var hiçbiriniz bilmiyorsunuz mesela bir süre sonra ayarlara giremezsiniz ve calafdaty5 i açamazsınız önermem deneyin isterseniz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir