Daha ucuz ve 10 kat daha uzun pil ömrü mümkün

Li-ion pillerden daha ucuz ve 10 kat daha uzun ömre sahip piller geliyor; üstelik hava ile çalışıyor

  • Ümit Öncel
Daha ucuz ve 10 kat daha uzun pil ömrü mümkün
Piller enerji üretmek için havadaki oksijeni kullanacaklar.

St Andrews Üniversitesi'nde görevli bilim adamları bildiğimiz anlamda pillerin yapısını kökten değiştirebilecek bir buluş üzerinde çalışıyorlar. Bu yeni pillerde enerji oksijenden sağlanacak. 1 Temmuz 2007'den beri devam eden çalışmalar sonucunda çok daha ucuza mal olacak ve bugün kullandığımız Li-ion pillerden 10 kat daha uzun ömürlü piller üretilebilecek.

Bu çalışmanın en büyük avantajı cihazları şarj etmek için gerekli kimyasalları pil içinde taşımak yerine oksijeni kullanmak. Bu sayede hem her yerde bulunabilen oksijen değerlendirilmiş olacak, hem de cihaz içerisinde çok daha ucuz olan karbon kullanılabilecek e maliyetler düşecek. Bu pillerin sadece cep telefonu ve laptop gibi cihazlarda değil, elektrikli arabalarda da kullanılabileceği belirtiliyor.

Çalışmanın 30 Haziran 2011'e kadar devam etmesi ön görülüyor ve bu çalışma için tam 1.579.137 Sterlin'lik (yaklaşık 3,9 milyon TL) bir bütçe ayrılmış durumda. Bilim adamları ise bu pillerin yaygın olarak ancak 5 yıl sonra kullanılmaya başlanabileceğini söylüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

güzel gelişme

Ne güzel, arabalar CO2 yayıyodu şimdi O2 tüketecek

Kaç yıl sonra pil teknolojisi gelişiyor

Oksijensiz kalmayalım sonra?

demekki bundan sonra laptop şarjı bitince doooğru lastikçiye

=abi iki liralık hava bassana

:D

haydi ağaç dikmeye pil doldurmaya gidiyoruz millet

Hakkatten Oksijensiz Kalmayalım Sonra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Keşke CO2 kullanıp O2 yi atık olarak bırakan araçlarımız olsa :D
bu seferde O2 bolluğu bizi küresel sorunlara yönlendirir

çok havalı :P

@17:38:28

öyle birşey olması imkânsız çünkü bağ kırılması için endotermik, bağ oluşumu ekzotermiktir, yani, Carbon'u yakarsan dışarı ısı verir ve CO yada CO2 bileşiğini oluşturur( bağ oluştu)

Aynı şekilde CO2'yi C ve O2 'ye ayrıştırmak içinde o bağları kırman yani, ısı vermen gerekir, bu yüzden CO2'den hem O2 oluşturup hem de enerji üretemezsin..

bu insanlar nedense hep kendine lazım olan ana maddeleri tüketen başka birşeyler üretmeye çalışıyor. anlamak mümkün değil yaw. Sen nasıl oksijeni kullandırırsın anlayamıyorum. Suyla giden araba gibi birşey bu zaten içilecek su bulunamamaya başladı yakında kalitesiz hava yüzünden nefes darlıkları da artar.

Normal Otomobiller zaten oksijen kullanarak benzini yakıyor, Fazladan zehirli gaz da çıkarıyorlar, Eğer bu teknoloji zehirli gaz çıkarmıyorsa yine de iyidir bence..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir