Dahili sabit disklerede yeni kapasite rekoru

Western Digital'in yeni dahili sabit diski akıl almaz kapasitesiyle önemli bir kilometre taşı olacak

  • Selim Öztürk
Western Digital'den 2TB'lık HDD!
Western Digital Caviar Green 2TB: Önümüzdeki ay 299 Euro'luk fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Bilgisayarların şüphesiz en önemli bileşenlerinden biri olan ve kullanıcıların verilerini sakladığı sabit disklerin kapasitesi gün geçtikçe biraz daha artıyor. Bugün için 500GB'lık bir HDD almanın kullanıcılara maliyeti oldukça düşük bir seviyede.

Bu anlamda, dünyanın önde gelen HDD üreticilerinden biri olan Western Digital, geçtiğimiz günlerde kullanıcılarını sevindirecek önemli bir açıklama yaptı. 2 terabyte'lık (TB) yeni dahili HDD'sini kullanıcılarına tanıtan şirket, böylece dahili sabit disklerde depolama kapasite sınırını bir basamak daha yukarı taşımış oldu. Ancak Western Digital'in yeni 2TB'lık HDD'sinin tek özelliği bu değil elbette: Bunun yanında Caviar Green etiketini taşıyan ürün, diğer standart HDD'lere göre daha az enerji harcıyor.

Enerjisini daha etkin kullanan ve yüksek kapasitesiyle birlikte gelen HDD'lerin kullanıcıların bir numaralı tercihi olduğunu dile getiren Western Digital'in Başkan Yardımcısı Jim Morris, 2TB'lık Caviar Green HDD'lerin kullanıcıların depolama ihtiyacını maksimum oranda karşılayabileceğini sözlerine ekledi.

Ürünün bir sonraki ay raflardaki yerini alması beklenirken, etiket fiyatının ise 299 Euro olacağı sanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bu kadar masraf ettide neden devir hızını(rpm) yükselterek yüksek performans sağlamıyo acaba? :S:S

akıl almaz kapasiteymiş başlık öyle diyor...duyan da exabyte lık disc çıkmış zannedecek zaten 1 ve 1.5 tb lik diskler etrafta dolaşıyor bunun nesi sıradışı..

Ben zaten zamanında demiştim WD koçum sen bu yolların adamısın :)

fazla rpm performans yerine gürültü yapar

anlamadıgım bize iki disk aldırıp raid kurduracaklarına 500 gb lik iki disk koysalar ve raid kurulu olsa. daha güzel olmazmı ?

HDD yerine SSD

çok güzel fiyatıda uydun gibi ama gelti 750 gb lık bir tane aldım bile 3 hafta oluyor....

Plaka başına 500GB gibi bir değere ulaşıyorlar.
Yoğunluk bir önceki jenerasyona göre %30 artmış durumda.

Disk başlangıç okuma performansının 160MByte cıvarında olması beklenebilir.

SSD'lerin üretim maliyetleri düşşe bile, HDD lerin piyasadan kolay kolay kalkmayacağı aşıkar. Sürekli artan kapasiteleri, ve benzeri veri dopalama teknolojilerine oranlar çok daha makul fiyat sunmaları ve gerektiği anda gerektiği bilgiyi oldukça zırlı bir şekilde sunabilmeleri vaz geçilmezler arasına sokacak...

SSD'ler her bilgisayara girdiğinde dahi HDD'ler BACK-UP üniteleri veya veri yığını depolama üniteleri olarak kullanılmaya devam edecektir.

Sen de yorum yaz