Dalıp gidene ekstra mesai ücreti verilmeli

Dalıp gitmek tembellik ve işten kaytarmayla özdeşleştirilir. Ama işin aslı hiç de öyle değilmiş...

  • Ceyhun Seval
Dalıp gidene ekstra mesai ücreti verilmeli

British Columbia Üniversitesi (UBC) bilim adamları masanızda otururken dalıp gittiğinizde beyninizin aslında çok zor sorunların üstesinden gelmeye çalıştığını söylüyor.

Aslında dalıp gitmek tembellik ve işten kaytarmayla özdeşleştirilir. Ama UBC Psikoloji bölümü profesörü Kalina Christoff bunun tam aksini düşünüyor: "Aslında dalıp gittiğimizde beynimiz oldukça aktif bir hale geçiyor. Hatta o kadar ki günlük normal işlerden bile fazla."

Araştırmada deneklerin beyin aktivitelerini günlük işler yaparken ve dalıp gitmişken fMRI tarayıcılarıyla ölçen Christoff ve ekibi, deneklerinin dalıp gittiklerinde daha önce beraber çalışmadığını düşündükleri iki farklı beyin bölge ağının aynı anda çalıştığını gördüler. Bu konuda Christoff'un yorumu ise şöyle: "Dalıp gittiğimizde beynimiz acil işleri bir kenara bırakıp çok daha önemli sorunlar üzerinde, örneğin hayatımızı etkileyebilecek bir karar üzerinde çalışıyor. Ama bu sırada iki beyin ağını da bu iş için kullanıyor ve dalıp gidiyoruz. Bu yüzden eğer önemli sorunlarla boğuşuyorsanız biraz daha az dikkat gerektiren basit işler yapın ve gözlerinizin dalıp gitmesine izin verin."

Demek ki dalıp gitmek aslında beynimizin çok yoğun çalıştığı anlamına geliyor. O zaman patronlar iş yerlerinde dalıp giden insanları gördüğünde kızmak yerine fazla mesai ücreti bile vermeli...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

"Demek ki dalıp gitmek aslında beynimizin çok yoğun çalıştığı anlamına geliyor. O zaman patronlar iş yerlerinde dalıp giden insanları gördüğünde kızmak yerine fazla mesai ücreti bile vermeli..."

haberi yazan kisinin dertli oldugu belli XD XD

gayet mantıklı nasılki bilgisayara aşırı yüklenince kitleniyo beyinde omun gibi işte tabi beynin üstünlüğü tartışılmaz ama

patrona söleyimde bi dalsın bana:)

çok saçma. düşününce işler bitmiyor ama:S

bizim sorunlarımız patronları ne ilgilendirsinki onun işini yapmayınca tembellik olmuş oluo beynin ne kadar yorulduğunun bi öenmi yok onun için :D

Sırf Dalıp Gittiği İcin Uydurmuş Olabilir Mesela Dimi...

Şaka Tabi :D

yaw o zaman ben kainim o kadar çok dalıyorum beynim IBM gibi çalışıyo :D ama benim dalmam fiziksdel yorgunluk kaynaklı günlerdir önemli bir proje yüzünden uyumuyorum :) tabikide bu yorgunluğa zoraki dalınıyo.

Son zamanlarda patronlar da dalıp gitmeye başladı... Onlara kim yerdım edecek?

Allah yardımcımız olsun...

Bas bas paraları dalanlara...

Güzel doğrudur :d

Doğrudur derste dalınca nedense daha çok anlıyorum. :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir