Darwin'in belgeleri internette

Evrim teorisinin kurucusu Charles Darwin'in özel arşivi internet üzerinden halka açılıyor.

Darwin'in belgeleri artık internette

Aralarında evrim teorisinin ilk taslağının da bulunduğu arşiv internetten izlenebilecek.

Cambridge Üniversitesi kütüphanesi, Darwin'in evrim teorisinin ilk taslağının da aralarında bulunduğu 20 bin belgeyi internet üzerinden halka açacak.

Belgeler arasında, Darwin'in teorisini ortaya koymak için yaptığı gezi notları da bulunuyor.

Projenin müdürü John van Wyhe, "Darwin'in yayınlarına her yerde ulaşılabilir, ancak bu belgeler şu ana kadar sadece akademisyenlere açıktı" dedi.

Charles Darwin, bilim tarihinin en önemli çalışmalarından biri kabul edilen "Türlerin Kökeni" adlı eserini 1859'da yayınlamıştı. Darwin, 1831-1836 yılları arasında Beagle gemisiyle yaptığı araştırma gezisi sonrasında, özellikle Galapagos adalarındaki gözlemlerine dayanarak biyolojik evrim fikrini oluşturmuştu.

Kaynak: Tübider

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Kaynak linkini de verseyediniz..?

bu sitede şimdiye kadar gördüğüm en gereksiz haber.
evrim teorisi miyadını çoktan tamamlamışken böyle bir haberin bu sitede yer alması açıkçası beni üzdü.

Yalancılar...

Evrim teorisi hale yerinde sayıyor. Adamlar bunu iyice meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Ben bulursam bu bilgileri kesinlikle eğlenmek amacıyla indiririm :)

"sırasıyla çinliler türkler ve zenciler evrimde geri kalmış birkaç nesil sonra yok olmaya mahkum topluluklardır." darwin
bilmem anlatabildimmi
darwin bir bilim adamı değildir.

Darwin'in evrim teorisi gerçekten tam bir saçmalık. Böyle bir şey olamaz ben atalarımın maymun olmasını asla kabullenemem. Zaten dinimizcede bu açık açık dile getiriliyor ve insanın atası yine bir insan olan Hz. Adem'dir diyor.

Çok gereksiz bir adamın yaptığı çalışmaların bu kadar ilgi görmesi ilginç.

bilime saygı duyalım arkadaşlar. inançlarla bilimi karşılaştırmak yanlış.

Bu kadar kişi yorum yapmış acaba kaçı evrim teorisiyle okuyup araştırma yapmış. Böyle yüzeysel yorummu olur.

"BİLGİ SAHİBİ OLMADAN YORUM SAHİBİ OLAN İNSANLARIN ÜLKESİ" UĞUR MUMCU

Bu zamanda hala böyle ilkel propagandalar var mı? Chip buna alet oldu gözümden düştü..

CHIP'in Notu:
CHIP'in yaptığı sadece internetteki yeni bir bilgi kaynağı hakkında bilgi vermek.

Ömrü hayatında chip dergisi okumayan adamlar "evrim" başlığını görünce din iman başlıyorlar döktürmeye. Burası sizin siyasi propaganda alnınız değil. Nerede evrim başlığı görseniz zıplıyorsunuz ,zaten yazanlarda aynı ekip. Evrime inamayabilirsiniz ama bugün tıbbın temeli budur , yavaş yavaş fiziğin ve kimyanında temel taşına dönüşüyor. Doğru düzgün çalışırsınız okursunuz doğa üstü değil gerçeklerle olmadığını ispatlarsınız biz de size inanırız , dünyadaki herkes evrimi yalanlasa elinize ne geçecek var olanı yok mu yapacaksınız?

Pozitif bilimsel bir teori teolojiyle reddedilemez. Öyle olsaydı bugün pozitif bilimler olmaz herşeyi dine göre yapıyor olurduk. Hemen her bilgiyi bir dinsel öğreti reddederken bir diğeri kabul edebilir. Ama yer çekimi kanunu kimse reddetmez.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Neandertal_adam%C4%B1

KOCA BİR YALAN YALANCI
Açmasalar daha iyi olurudu evrim yalanını ne yapsalar boş herşeyi ALLAH yaratmıştır Hiçbir şey kendiliğinden oluşmaz evrim geçirmez bir karınca dinazora dönüşe bilirmi Arkadaşlar Hadi allaha emanet.

maymundan geliyoz diye bu kadar korkmayın yahu geliyorsak geliyoruz mühim olan şimdi maymun olmamak

şu yorumu yapanlardan biriniz bilgi sahibi olsanız! Biriniz size dayatılan mutlak doğrudan çıkıp, bağnazlığı delebilseniz! Evrim, şu an okumakta olduğum tıp biliminin kesin olarak ıspatladığı bir GERÇEKTİR! Bunu Tüm avrupa ve ABD böyle kabul etmiştir. Türkiye ise hala ortaokulda, lisede "yaratılış"ı okutmaktadır.
İnsan bilmedikleri şeyleri tanrıya bağlarlar. Sizin "evrim saçmalıktır" görüşünü savunan adnan hoca, öyle bir kaynak hazırlamış ki. "Yaratılış Atlası" diye...
Ben sizin gibi gözlerimi kapatmam inanmadıklarıma! Yaratılış Atlası'nı da okudum, ben bu bilgimle orada yazılanlardan baya bi yanlışı ortaya çıkardım..
Haa eminim çoğunuzdan daha müslümanımdır! Ben Kuran'ı okuyup "topraktan geldiniz" lafına, "aaa...toprak meğersem hooopppp diye etten kemikten insan olmuş" diye bakmam! Bir filiz de topraktan gelip ağaç oluyor! Bilim, hiçbir zaman Kuran-ı Kerim'de yazanları yalanlamamıştır. Önemli olan bakış açısı, "ben bana söylenene inanırım" diyorsanız, nerden geldiğinize sadece inanarak, şaşırarak ve hiçbir zaman gerçeği bilmeden bu dünyadan gidersiniz! Bense bilim sayesinde neyin nasıl meydana geldiğini bilebiliyorum!
İnanması güç evet, söylenen evrim bu evrenin oluşundan bu yana devam etmekte, milyarlarca yıl. Bir insanın bakışıyla, hele de sizin tek bir bakış açınızla bunu görmeniz, anlamanız çok zor.
Tekrar söylüyorum, insanlar bilmedikleri şeyi tanrılarına bağlarlar. CERN'i duymuşsunuzdur. Yapılış amacı evrenin nasıl oluştuğunu anlamak. Henüz bilmiyoruz çünkü, ancak anlayacağız. Öğreneceğiz. Onu öğrendikten sonra başka birşeyi bilmek için uğraşacağız!
Tabi bu anlayış yüzünden Türkler değil, "gavurlar" anlayacak. Herşeyleri yalan, tek amaçları Türkleri yok etmek olan gavurlar. Darwin'in "Türkler, Çinliler vs. evrimi tamamlayamamıştır" sözünü söylediği nerden çıktı?
Ancak bilim evrenseldir. Biz, bilmeye, öğrenmeye devam ederken; siz size öğretilen, dayatılan bilgilerin dışına çıkmadan yaşayın. Size yaratılış fikrini dayatan Adnan hoca, hani o Türkleri yok etmek istiyen gavurların içinde, ABD'de yaşıyor. Neden İran'da değil? Doğuda değil?
Sağlık için mi? Madem bilim değil de gerçek olan, senin inançların; neden bir hafız, bir din adamı iyileştiremiyor onu?
Kuran'ın ilk ayeti arkadaşlar, "Oku!"
Okuyun..."Ben maymunda gelmedim" diyerek ne kadar bilgisiz olduğunuzu göstermeyin.
Ön yargılarınızı, bağnaz düşüncelerinizi bir yana bırakıp, gerçekten dinlemeye razıysanız, size en mantıklı şekilde, DİNİMİZLE ÇELİŞMEYEREK anlatabilirim evrimi..Kendim için yapmıycam bunu, belki de düşünüp kurduğunuz üzere, bir misyonerlik amacım da yok. Sadece bir tıp öğrencisiyim. Size dil dökmeye de merakli değilim, maksadım brz olsun bilgilendirmek. Bir kişi de olsa aydınlatmak! Uyanın artık!
MSN: crazyshark7274@hotmail.com

Arkadaşlar! Şunu bir açıklığa kavuşturalım: maymundan gelmiyoruz xD Maymunla "ortak atadan" geliyoruz! Bu da en çok benzediğimiz hayvanın maymun oluşunun ve "ata"mızın maymuna da bize de benzemesinin yani arada bir tür oluşunun doğal nedeni.

maymundan gelmiyoruz belki ama bazılarımız da maymuna gidiyo.buna ne demeli

Arkadaşlar. Bu kadar önyargı yapmayalım. Dini açıdan belki doğrudur. Bir arkadaş herşeyi Allah yaratmıştır demiş. Fakat Allah, evrime de hükmetmiş olabilir. İnsanlığı doğanın gücü ile bu şekilde yaratamaz mı? Buna gücü mü yok? Ayırca bir arkadaş da kabul edilmiş bir Gerçektir demiş ve kendisi tıpçı.Burada tartışılan şey Evrim '''TEORİSİ''' . Eğer bu arkadaş kendisi Evrim Teorisi yapıp onu kanunlaştırdıysa onu bilemem. Kamuoyuna TV'lar duyurur yakında. Henüz kanun olmadı aratür eksikliğinden bunu belirtmeliyim.

Hayır, evrim artık teori değildir. Ispatlanmış bir "gerçektir" Yabancı kaynaklarda bunu görebilirsiniz.
Bunu kabul etmeyen ise bizim ülkemiz ve bazı siyasi kaygıları olan devletlerdi.
Evrim'in hala teori sanılması, öyle kabul edilmesi veya bunun konuşulması/tartışılması felsefi ve dini açıdan kaygıların olması ve bunun siyasi görüşler tarafından kullanılmasıdır.
Zaten bilimin "evrim"i değil "yaratılış"ı kabul etmesi gibi bir şey düşünülemez bile..

TIP öğrencisisin ama, senin abd dediğin ülkede evrim okutulmuyor orta okulda, ama biz bunu biyoloji dersinde lisede görüyoruz.

Ve de tüm avrupa ve abd bunu kabul etti diye birşey yok. Hala ispatlanamamış birşeydir bu, teori safhasından da ileri gitmez.
Ayrıca tek bir fikre bağlı kalma, sana
http://harunyahya1.org/evrim/hy_20_soruda_evrim/20soru.html

Harun Yahya'nın 20 Soruda Evrim'in Çöküşü kitabını okumanı öneririm.

Ayrıca senin bu kadar ezdiğin Doğu bilimi, haçlı seferleriyle çalınmasaydı, kütüphanelerimiz yakılmasaydı, bilim adamlarımız ölmeseydi, kuşattığımız İstanbul'dan bilim adamları kaçmasaydı, senin bu Batı Bilimi dediğin şey bugün olmayacaktı.

Bunu saçma bir düşünce olarak görebilirsin ancak bu böyledir. Doğu bilimin merkeziydi, ve doğuda da İslam Medeniyeti vardı, hacı-hoca dediğin , hiç bişey yapmadığını, geri kafalı saydığın kesim.

Evrim dinimizle çelişir, çelişmese Harun Yahya gibi birisi böyle bir kitap yazmazdı. Senin dini bilgin, dini yorumlama gücünle onunkini mukayese etmiyorum, sadece o bilgin biri ve doğru söylediğine inanıyorum.

Benim düşüncem böyle, istediğini söyleyebilirsin. Sadece sen de insanları kendi düşüncene inandırmak istiyorsun, ben de kendikime inandırmak istiyorum. Kırıcı, dalga geçici cümleler kullandıysam dikkat etmeden özür dilerim şimdiden.

İyi günler.

harun yahya gibi at gözlüğünü takmış bir dindar'ı kaynak olarak gösterdiğiniz için çok teşekkürler..21. yy da oldugunu unutma arkadasim,600lerdeki arabistanda değilsin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir