Dava bitse de Opera açıklamaları sürüyor!

Hiçbir kararı beğenmeyen Opera, karara bağlanan Win 7 tarayıcı seçim ekranı hakkında bakın ne dedi?

  • Ali Güngör
Mesele Opera için kapanmadı!
Opera'nın açıklamaları birbirini izliyor

Opera, Avrupa Birliği'nin tarayıcı seçim ekranı kararı üzerine yaptığı açıklamada, tüketicilerin gerçek kazanan taraf olduğunu belirtti.

Kullanıcılar artık Internet Explorer yerine varsayılan tarayıcı seçim ekranına sahip olacaklar. Bu davanın temel sebebi Microsoft'un kendi işletim sistemi olan Windows'a, Internet Explorer kurarak dağıtmasıydı. Rekabet yasalarına uymadığı gerekçesiyle büyük bir ceza alan Microsoft'un, Avrupa'da Windows satabilmek için geriye kalan tek seçeneği tarayıcı seçim ekranıydı.

Opera bu davanın açılmasında en büyük rolü oynamış ve her aşamada Microsoft'un önerilerini eleştirip, Avrupa Birliği'nin kabul etmeye hazırlandığı seçeneklere itiraz ederek kendi istediği şekilde bir tarayıcı seçim ekranının ortaya çıkmasını sağlamıştı.

Opera: "Zafer, inovasyon, ahit" vb...

Opera yaptığı açıklamada "Bu internetin geleceği için bir zafer. Açık internet standartlarının başarısı ve bu kaideler internette inovasyon için gerekli" dedi.

Opera Software'in CEO'su Jon von Tetzcher "Opera uzun zamandır internet standartlarının öncüsü konumunda, bu sayede insanların internet erişimine her zaman eşit erişimi var, her yerde ve her cihazda. Avrupa Birliği'nin araştırmasının sonucunu görevimiz için bir ahit olarak görüyoruz" dedi.

"Şirketlerin zayıf standartlar ile kullanıcıların elini ayağını bağlaması devri bitti." Diyen Opera teknoloji şefi Hakon Wium Lie, sözlerinin devamında "İnternet tarayıcı seçim ekranı, kullanıcılara daha iyi tarayıcılara erişim imkanı verecek" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Çok doğru tespitlerde bulunmuşlar. Opera firmasını kutlarım. Gerçekten internette özgürlüğe ihtiyaç var. Yeni teknolojilerin gelişmesi ve yerleşmesi için bir firmanın keyifleri beklenemez. Google dayanamadı geleceği şekillendirmek için kendi tarayıcısını çıkardı. Chrome OS da bu yoldaki ilk sonuçlardan biri. Geçen zamanla ne kadar doğru bir adım olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Diğer türlü yeni teknolojiler için ie nin keyfi kararlarıyla , tercihleriyle uğraşmaya bir ömür yetmezdi. Varsın şimdi ie kendi dünyasında eğlensin. :)

tilkiseverim ancak operanın da bu azminin hastasıyım..windows un tarayıcı açılımını bende yetersiz bulanlardanım..

aslında herkesin IE8' i istemesi için büyük bir sebep doğmuş oldu, diğer tarayıcıların ne kadar berbat ve stabil çalışma problemlerini göz önüne serecek bir olay bu "tarayıcı seçim ekranı"...

yapışın bakalım sülükler, yakında 64 bit düzgün programlayamazsanız aynen çöpe gidersiniz, ve gideceksiniz de...

IE8 AİLESİ SEVGİ DOLUDUR, HERKESİ KUCAKLAR

saygılar

opera sen ne tarayıcıymışsın bee microsoftun kendi işletim sistemi içine kendi tarayıcısını koyacak microsoftun yerinde olsam ie altyapısı ile çalışan tarayııclara bir yamayla hemen kapatırım herkes kendi alt yapısıyla kendi browserini yapsın.zaten bi özelliği çok sırf pislik yapmaya çalışıyo. Forever firefox

tebrik etmek lazım operayı adamlar azim ettileri microsoft u tuşa getirip tekel olma olayını bir nebze kaldırdılar sırf bu yüzden daha ie 6 bitmedi hala onun desteklemediği şeyleri desteklesin diye 10 takla atan kodlar yazıyoruz .....

Şu edipçiftçi'yi 98433754395 gün uzaklaştırsanız ne iyi olur..

edip çiftçi meğer stiv balmır mış... :)

edipçiftçi,Microsoft'tan komisyon falan mı alıyorsun acaba?Bu kadar marka fanatikliği neden?Microsoft çok şanslı arkadaşlar neden biliyor musunuz?Bu tarz insanlar öyle güzel markaya bağlanır ve reklam yaparki,firmanın reklam yapmasına gerek bile kalmaz...Sorun şurda;kendinizi kullandırmak ister misiniz istemez misiniz?;)

Kusra bakmayın ama saçmalık. Windows'un içinde gelen bir çok programın alternatifi var. Onlara da haksızlık değil mi? En basit örnek; Windows Media Player. Zaten saymakla bitiremezsiniz. Hepsinde seçim ekranı çıksa işimiz iş yani. Adamlar işletim sistemi yapmışlar istediklerini içine koyarlar isteyen satın alır kullanır istemeyen kullanmaz. Bu kadar basit.

He yazmayı unutmuşum Microsoft'tan komisyon almıyorum.

operanın yaptıgı insanlık değil. adamlar yapmış işletim sistemini, istediğini koyar!

ie'de tarayıcı seçim ekranı
yakında da winamp microsoft'u media player için suçlar

edipciftciden nağmeler devam ediyor:D:D:Dişte nağmeler:D
"INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR...!!!"
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICOROSOFT ÜRÜNLERİNİ ÇOK SEVİYORUM, ÇÜNKİ UFKUM AÇIYORLAR..."
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT' U ÇOK SEVİYORUM...!!!"
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE WINDOWSLA EN GÜZEL GÜNLERİMİ YAŞADIM...!!!"
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE WINDOWS KULLANAN HERKESE MUTLULUKLAR..."
"YAŞASIN INTERNET EXPLORER 8 VE SONRASI...!!!
TEŞEKKÜRLER MICROSOFT...!!!"
"IE8 AİLESİ SEVGİ DOLUDUR, HERKESİ KUCAKLAR"
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT HERZAMAN YENİ - SÜPER TEKNOLOJİLERİN TOPRAKLARI OLMAYA DEVAM EDECEKTİR...!!!"
"INTEL PC İLE HAYATI - NVIDIA İLE GÖRSELLİĞİNDE - IBM KARİZMASIYLA - MICROSOFT' UN KALBİNDE AİLE ŞEFKATİNDE BULUŞALIM"
INTEL PC İLE HAYAT BULAN - NVIDIA İLE GÖZLERİNİ AÇAN - IBM İLE SOLUKLANARAK - MICROSOFT İLE AİLE OLAN TEKNOLOJİ YAŞAM SUYU GİBİDİR, ON İÇMEYEN KURUR GİDER...!!!"
"IE8 İLE MUHTEŞEM İNTERNETİN TADI DAMAĞIMDAN HİÇ GİTMİYOR Kİ...!!!"
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT EN BÜYÜKLERDİR VE EN İYİSİ ONLARDIR, KİMSE UNUTMASIN...!!!"
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT İLE RAHATLIĞIN TADINI YAŞAYIN...!!!
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT HAYATIMIZI DAHA DA GÜZELLEŞTİRİYOR...!!! --- yoksa farkında değilmisiniz...???
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT İLE DAHA MUTLUYUZ...!!!"
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT kullanıcıları daha mutlu..."
"INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT KALİTENİN EN İYİSİNİ YAŞATIYOR VE BEN BUNLARI YAŞAMAYA DEVAM EDİYORUM...!!!"

Mızmız Opera diye bunun için diyorlardı yani. İyi yapmış ancak ben hala şu Opera'yı çözemedim. Çok karışık geliyor bana ya.

he he he önce intel amd ye karşı pes etti ki yazıyı burada hep beraber okuduk, şimdi de opera. opera amd falan: 2 , edip çiftçi: 0

oh oh

Bu konuda sonuna kadar Microsoft haklıdır. Kimse diyemez ki Internet Explorer 8 güvensiz, kullanışsız vb. Adam haklı olarak kendi çıkardığı işletim sistemine kendi tasarladığı ve bunca senedir kullandığı tarayıcıyı koyacak. Zaten isteyen ve Internet Explorer'ın kendisine yetmediğini düşünen istediği tarayıcıyı yükleyebilir. Belki birkaç kişi diyecek ki herkes o kadar iyi bilgisayar mı kullanmayı biliyor. Haklısınız. Yeni başlayan kullanıcıların karşısına tarayıcı seçim ekranı gelince ne yapacaklar? Siz olsanız hiç bir tarayıcıyı tanımıyorsunuz ve seçim ekranı çıktı. "Opera, Safari, Firefox, Internet Explorer, Chrome" çıktığında düz mantık olarak düşünürsek adının içinde "İnternet" geçtiği için Internet Explorer'ı seçecek. Diğer isimler size İnternet ile ilgili bir çağrışım yaratıyor mu? Örnek verecek olursa siz bir araba almışsınız ve bu arabanın şanzuman sistemini arabanın kendi firması üretiyor ve kullanıyor. Daha sonra modifiye ve performans parçaları üreten bir firma çıkıyor bu arabaya uygun şanzuman yapıyor. Daha iyi çalışıyor. Sonra geliyor arabanın üreticisine dava açıyor sen tekelcilik yapıyorsun araba üretirken müşteriye hangi şanzumanı seçmek istediğini soracaksın vs. Bunun mantıklı geldiği biri var mı? Yanlış anlaşılmasın ne Windows ne Microsoft fanatiğiyim. Bilgisayarımın yavaşlığından dolayı Internet Explorer kullanamıyorum. Chrome benim için çok hızlı bir tarayıcı.

Kısaca Opera değil de burada asıl suçlu Microsoft aleyhine bu davayı kabul eden yargıdır.

edipciftci adlı kullanıcıyla da artık insanlar pek uğraşmasın. Bu kadar insanın uyarıları ve onun kendi cahilliğini kanıtlamasına rağmen burada yazmaya devam etmesi bizim gülüp geçeceğimiz bir şey artık. Geçenlerde burada bir kullanıcı yorum yazmıştı. Aynen iletiyorum. "Doktorlar kendi haline bırakın dedi"

Edip Çiftçi iyi ki varmış...Onun ve ona cevap yetiştirmeye çalışanlar sayesinde Chip Online'da ayrıca mizah sayfasına gerek kalmamış.

Edip Çiftçi çok güzel yazmış:
IE8 AİLESİ SEVGİ DOLUDUR, HERKESİ KUCAKLAR
....
Bir gün Edip Çiftçi'nin değeri anlaşılacak, her dahi biraz delidir derler. Microsoft ailesi diyeceğine neden İE8 ailesi demiş, oturdum, kalktım, düşün Allah düşün çözemedim. Çok önemli bir mesaj veriyor bizlere ama benim zekam çözmeye yetmiyor. Mesajı alabilen arkadaşlar açıklayabilirler mi acaba?

Neden Microsoft ailesi değil de İE8 ailesi demiş, bize ne mesaj veriyor da biz alamıyoruz acaba?

Operanın konuşması niye bazıların zoruna gidiyor anlamadım.

edipçiftçiye çok yüklenilmiş herkes yorumunu özgürce belirtir insanları rencide etmeyelim lütfen. tabi ben ne avukatıyım ne de bir ie kullanıcısıyım sadece belirtmek istedim. firefox ve chorome arasında gelip giderim ancak diğerleri gereksiz. bu 2sinde açılmayan sayfa olursa anca o zaman ie. aslında ie chorome kadar hızlı olsa keşke o zaman yerini baya bi sağlama alır. ie 9 yine chorome firefox kadar olmasada ie8 e göre baya hızlanmış diyorlardı bakalım microsoft kıvırırsa opera oturur avucunu yalar. nedense o tarayıcıyıda hiç sevemedim. bence gereksiz bi dava adam ''kendi işletim sistemi'' ne ne koyacağını operaya mı soracak! içimden ezik opera diye haykırmak geliyor.

Edipi takdir etmek gerek pc işinine adam duygularını veriyor. :)
Opera ne yapsın bundan iyi reklammı olur çoğu pc kullanıcısının operadan haberi yok bu sayede %2 lik bir artış bile sağlayabilirler. Hem operada haklı ie kullananlara gerçekten yazık, ie de her sekme geçişinden 5 saniye beklemek hasta eder insanı

opera sen daima %2 kullanım payı ile yaşayacaksın olayın bu senin

bu şirketin yöneticilerinin akli dengesinin yerinde olduğunu pek sanmıyorum küçük bir kesim kullanıyor zaten şu tarayıcıyı diğer tarayıcıların başarısını hazmedemiyorsan otur operayı adam et ne sağa sola saldırıyorsun

olurda bir gün web tarayıcılara "ağlama" özelliği eklenirse
opera kullanıcıları gururla söyleyebilir "bu özellik operada zaten vardı" diye

flock kullanın firefox tan biraz hızlı gibi fireox eklentilerini ona da kurabilirsiniz yalnız türkçe dil desteği yok ben firefox ve flock kullanıyorum ikiside mozilla ürünü www.flock.com eğer yeni bir işletim sistemi almış olsaydım bu söylenenlere göre ilk kuracağım tarayıcı ie olurdu hiç kullanmıyor olsam bile.windows işletim sistemi kullanıyorsan microsoft ürünlerine saygı göstereceksin.

İE çok güzel ya ama hangisini seviyorsanız onu kullanın

hepinizin şahit olacağı bir şey var...!!!

64 bit programlarını düzgün çalıştıramayan ve MICROSOFT' tan
"WINDOWS SÜRÜMLERİNDE ÇALIŞIR" belgesini alamayan her yazılımcı KENDİ İŞLETİM SİSTEMİNİDE YAZMAK ZORUNDA KALACAK YADA gidip linux falan çalışacak (tabii bu zamandan sonra kendini dönüştürebilirse...)...!!!

bu durumda diyebiliriz ki artık WINDOWS daha stabil çalışacak...!!!
programlar daha kaliteli yazılacak...!!!
bilgisayarlarımız verdiğimiz paranın hakkını verecek kadar hızlı çalışmaya başlayacak...!!!

ama ne yazıkki programlarda bir pahalanma olacak, çünki 64 bit programlama daha karmaşık ve geriye düzeltmesi çok daha zor...!!!

yani pis tilki firefox ve opera hatta Chrome' bile Windows' a veda edebilir...!!!

kimse dolabında bozuk yemek saklamaz değil mi ARKADAŞLAAAARRR...!!!

INTEL PC - NVIDIA VE IBM MICROSOFT 'LA CAN BULDU...!!!
ŞİMDİ BİZLERİN MUTLULUĞUNA ÇALIŞIYOR...

saygılarımla...!!!

ya edipciftci ne kadar cahilsin. MS tam anlamiyla 64 bite gecince diger yazilimcilar batacak mi saniyorsun? Bu isletim sistemi hep 32 bit degildi. Windows 3.11 de dahil olmak uzere Windows 95e kadar 16 bit yazilimlardi Windows isletim sistemi. Windows 95den sonra 32 bite gecildi de bu dediklerin oldu mu? Ustelik kendinle celisiyorsun. Bu sitede hep laf soktugun Mac OS isletim sistemi gibi calismasini istiyorsun Windows'un. Ama maasallah sana gore Mac isletim sistemi yakinda batacak kurtlu elmanin teki degil mi? Hep boyle demiyor muydun?

Edip Çiftçi yazmış:
ama ne yazıkki programlarda bir pahalanma olacak, çünki 64 bit programlama daha karmaşık ve geriye düzeltmesi çok daha zor...!!!
yani pis tilki firefox ve opera hatta Chrome' bile Windows' a veda edebilir...!!! kimse dolabında bozuk yemek saklamaz değil mi ARKADAŞLAAAARRR...!!!
...
Miilet 32 biti satın alamıyor, 64 biti nasıl kapışacak, 64 bit programlar da daha pahalı olursa nasıl satın alacak? Microsoft terkedilecek demek ki...

Siz destek çıkmayı servetiniz yettiği kadar sürdürebilrsiniz isterseniz...

Sen de yorum yaz