Davacı: İsveç, Davalı: The Pirate Bay

Dev torrent sitesi Pirate Bay'in sunucularına el koyan polis teşkilatı ile hesaplaşma zamanı geldi.

  • Ümit Öncel
Davacı: İsveç, Davalı: The Pirate Bay
The Pirate Bay duruşmasına sayılı günler kaldı.

Mütevazı sayılabilecek bir şekilde yayına başlayan The Pirate Bay sitesi zaman içerisinde o kadar büyüdü ki, 2008'de en iyi torrent sitesi bile seçildi. Fakat henüz bu kadar popüler olmadığı zamanlarda ortaya çıkan bir sıkıntı, bugünkü dev torrent sitesini medya odağı haline getirdi. Bundan yaklaşık 3 yıl önce İsveç polisi, telif hakları korunan eserlerin korsan olarak dağıtılmasına neden olduğu için İsveç'teki The Pirate Bay sunucularına el koymuştu. Konuyla ilgili güvenlik güçlerinin soruşturması o günden beri devam ediyor. Polis şu ana kadar tam 4000 sayfalık bir iddia raporu hazırlandığını ve torrent sitesi ile bağlantılı bulunan 4 kişinin toplam 100 milyon dolar (yaklaşık 161 milyon TL) tazminat suçlamasıyla yargılanacağı açıklamasını yapmıştı.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi vermeyen polis güçlerinden elde edilemeyen bilgileri The Pirate Bay kurucularından Peter Sunde basın ile paylaştı. Sunde'nin en önemli açıklamaları arasında davanın önemli tanıkları hakkında oluşan bazı çıkar çatışmaları yer alıyor. Örneğin dava açıldığı zaman bir polis memuru olan ve The Pirate Bay'in davada kendi tarafında tanık olarak çağırmaya hazırlandığı Jim Keyzer, artık bir Warner Bros çalışanı oldu. Sunde, bu yüzden Keyzer'ın mantıkla değil, duygularıyla hareket edebileceği endişesi taşıyor. Bu iş değişikliği nedeniyle Keyzer'ın artık tanık olarak çağırılma ihtimali neredeyse ortadan kalktı fakat Sunde'nin farklı ve çok ilginç başka tanıklarla Şubat ayındaki duruşmada hazır bulunması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

darbe oldu adamlara

arkandayız Pirate Bay!! (=

torrent biterse süper olur.Yerine gelecek şey her zaman daha iyisi olur.(bakınız napster)

ben isvecte yasiyorum ve ung pirat partisi olarak meclise giremezsek bile inanin sesimizi cok cok iyi duyuruyoruz. sen gel bir oyunu 750 krona sat, bir filmi 500 krona sat ve muzik cdlerini saymiyorum bile...
zaten isvecte satilan tum cd, dvd, kaset, band hatta usb belleklerin bile bir kismindan telif haklari icin para aliyorlar.
dilin kemigi yoksa, adaletin terazisinin sirazesi sasar elbette.
hersey insan icin...

DRM artık tam bir sömürü aracı oldu... Software bu kadar pahalı olmamalı... Bir notebook parası kadar bir de software'e para mı vereceğiz ev kullanıcıları olarak... Bir oyun 100-150 TL, bir film 30 YTL olur mu kardeşim?.. Artistler biraz daha az kazansın...

Sen de yorum yaz