DDR3 ismi nereden geliyor?

"DDR3" bellek ne anlama geliyor? DDR3, DDR2 ve DDR'nin ne farkı var? İşte cevaplar...

DDR3 ismi nereden geliyor?
DDR3'lere nasıl geldik?

Bellek satın alırken "DDR3" terimine rastladınız ve ne yapacağınızdan emin değilsiniz. DDR3, temel olarak bugünkü sistem belleğinde, yani RAM'de kullanılan teknolojidir. DDR3 bellekler, bugün tüketiciler tarafından en sık kullanılan bellekler konumunda. Yeni bir bilgisayar satın alırken veya varolan bilgisayarınızı yükseltirken ihtiyaç duyacağınız RAM'ler, DDR3 olacaktır.

Peki DDR3 adı nereden geliyor? Bunu anlayabilmek için biraz geriye dönüş yapmamız gerekiyor. Geleneksel DRAM, asenkron bir arayüz kullanıyordu. Bu, işlemciden bağımsız olarak çalıştığı anlamına geliyordu ve işlemciden gelen isteklere yetişemediği durumlarda bu, ideal bir durum meydana getirmiyordu. SDRAM'ler, bellek cevaplarını sistem veriyolu ile senkronize ederek ve işlemleri sıraya dizmeye izin vererek bu işi kolaylaştırdılar. Bu gelişmeler sayesinde bilgisayarlar, 1990'ların sonunda işlemleri artık çok daha hızlı gerçekleştirebiliyordu.

SDRAM'in izlediği bu yolun da bazı kısıtlamaları olduğu kısa zamanda ortaya çıktı. Orijinal SDRAM, tekli veri oranı (SDR) arayüzüyle çalışıyor ve her saat döngüsü için bir komut kabul edebiliyordu. Bilgisayarlar karmaşık hale geldikçe ve yaygınlaştıkça belleye yapılan karmaşık isteklerin sayısı arttı ve bu, daha büyük bir sorun halini aldı.

DDR, DDR2, DDR3 ve DDR4

2000'li yılların başlarında çift veri oranı (DDR) adında yeni bir arayüz yöntemi geliştirildi. DDR, saat sinyalinin yükselen ve düşen kenarlarında veri aktarımı yapabiliyor, böylelikle normal bir SDR SDRAM'in yaklaşık iki katı hızlı veri aktarımı yapabiliyordu (100-200MHz). Bu ise belleğin daha düşük bir saat hızında ve daha az enerji ile çalışabileceği, daha yüksek hızlara ulaşabileceği anlamına geliyordu.

İşlemciler geliştikçe ve teknoloji ilerledikçe, DDR de yetersiz gelmeye başladı. 2003'de tanıtılan DDR2 (200-533MHz), veriyolunun yarı hızında çalışan dahili saat sayesinde orijinal DDR'den yaklaşık iki kat hızlı çalışıyordu. DDR2'nin güç tüketimi de daha düşüktü.

2007'de ise DDR3 ortaya çıktı ve dahili saati yine yarısına düşürerek DDR2'yi ikiye katladı (400-1.066MHz). DDR4 ise şu an geliştirme aşamasında ve 2014'de ortaya çıkması bekleniyor.

DDR'nin sürekli bir şekilde gelişmesinin dezavantajı ise, önemli bir yükseltme yapmadan bu gelişmeden faydalanamıyor olmanız. Her tür bellek, bir diğeriyle elektriksel olarak uyumsuzdur. Her DIMM üzerinde bir anahtar bulunduğundan, onu yanlış türde bir sokete yerleştirmeniz de mümkün değildir. Bu nedenle varolan donanımınıza bellek eklerken, aynı türde DDR eklediğinize çok dikkat etmelisiniz. DDR2 destekli bir anakartınız varsa ve dolayısıyla DDR2 almanız gerekiyorsa, biraz daha fazla harcama yapmaya hazırlıklı olun.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Teşekkürler Chip. Sayenizde bu konuyu iyi anladım. 2014'ü bekleyebilir miyim bilmiyorum. Çünkü DDR4 o zaman çıkacak. :P

cok iyi anlatim olmus dusuncenize ve elerinize saglik

keşke ddr2 ddr3 ddr ddr4 ayrımı olmadan anakartlar çalıştırabilse :(

buna benzer makaleler daha fazla yayınlarsanız çok sevinirim. Mesela diğer konunuz GHZ hızı diye bir şey var 1.3 ghz vss olsun. teşekkürler makale için..

Chip, sizin sayenizde çook şeyler öğreniyorum (sokaktaki bilgisayar servis ''uzmanları''ndan fazla)
Teşekkürler; iyi ki varsınız!
Ellerinize sağlık!!!

hatta ddr4 e geçmeden ddr5 geçsek daha iyi olur çünkü ddr5 ekran kartlarında var olan bir şeyin en hızlısını kullanmak daha mantıklı bir yandanda mram çalışmaları varmış ddr5 den en az 10 kat hızlıymış elektrikle degilde mıknatısla çalıştıgı için veriler pc kapansa dahi içnde hazır duruyormuş buda daha hızlı açılışlar vs demek

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir