DDR4 hazır, peki PC'lere ne zaman gelecek?

Belleklerin hızını katlayacak olan DDR4 hazır! İşte DDR4'ün sundukları ve tahmini geliş tarihi...

  • Zeynel A. Öztürk
DDR4 hazır, peki PC'lere ne zaman gelecek?

DDR4 DRAM modüllerini açıklayan spesifikasyonun son hali, Salı günü yayınlandı. PC'leri hızlandıracak yeni bellekler, bugün birçok bilgisayarda kullanılan DDR3'ten daha hızlı veri aktarımı sunuyor.

DDR4 bellekler, PC'lerde, sunucularda ve mobil cihazlarda kullanılacak. Yeni belleğin öncelikle PC'lere ulaşması bekleniyor. Spesifikasyonun son düzeltmelerini yapan JEDEC Solid State Technology Association, yıllardır DRAM geliştirmenin başında bulunuyor. Micron, Samsung ve Nanya gibi üreticiler, test belleklerini dağıtmaya başlamış bulunuyorlar.

JEDEC, DDR4'ün veri aktarım hızının saniyede 3.2 gigatransfer'e ulaştığını söylüyor. DDR3'ün maksimum hızı ise JEDEC'e göre saniyede 1.6 gigatransfer. DDR4'ün enerji tüketimi de daha düşük ve 1.5 voltluk DDR3'e kıyasla 1.2 volta ihtiyaç duyuyor. 2133MHz'den başlayan veriyolu hızları, DDR3'ün 1333MHz ve 1666MHz'lik veriyolu hızlarına göre önemli bir artış gösteriyor.

DDR4 DRAM'ın bilgisayarlara ne zaman ulaşacağı tam olarak bilinmiyor. Ancak bunun önümüzdeki sene gerçekleşme ihtimali var. Bellek üreticileri şu an Intel gibi çip üreticilerine DDR4'ü daha çabuk desteklemeleri için baskı uyguluyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

1 zamanlamalardan ne haber? 2 gigatransfer yerine daha fazla bilinen byte üzerinden konuyu anlatsaydınız daha fazla insanın aklında yer edinirdi. mesela 3,2 GT/s 6,4 Gigabyte/s gibi...

@27 Eyl 2012 16:24 nerden nereye yükleyecek ?sabit disk kapasitesi kadar transfer yapar,transfer hızı isterse milyon megabit olsun farketmez

gereksiz....

Bu tür gelişmeler, ne zaman diskler sıfır mekaniğe, veri iletişim yolları fiberoptik'e geçiş yapar o zaman tam faydalı olur. Aksi halde, belli bir düzeyden sonra fayda sağlamaz bence. Çünkü, mesela işletim sistemlerini ele aldığınızda, ne kadar ram takarsanız takın takas işlemi mutlaka gerçekleştiği için, isterse ddr10 olsun gene bir yere kadar hızlanırsınız. Mekanik diskin hızını daha fazla arttıramıyorsunuz (birde pille çalışan dizüstüleri düşünün).

Oyun konsollorunda ve ekran kartlarinda harika ise yarar, bilgisayarin icinde gozle gorulur bir performans artisi olacagini sanmiyorum.

bu tür şeyler iyide bunu en son sistem bilgisayara takmak lazım. eğer eski sistem donanım olursa yine düşük hıza sahip oluruz. ben sistemim hızlansın diye sdd hard disk aldım. ama sistemimde 3 adet mekanik hd var. yani sddnin bir fonksiyonu olmuyor bu durumda. açılış ve kapanışta sistem mekanik hddleride kontrol ediyor sonra kapaniyor.

ddr3le yapacağım işi gidip neden ddr4le yapayım ki he ne zman prog.lar vb şeyler gerçkten buna ihtiyaç duyar artık ddr3 yetmez ozman alınır ama şimdilik ddr3 yeter hiç gerek yok

@17:09 Dogru diyorsunuz ama merak etmeyin ram yerine ucuz bir SSD alin cok fark ediyr

Takas alanını RAM'e taşıyan teknolojileri kullanmayanlar sabit disklerin yavaşlığından şikayet etmese?

ddr2 bile yeterli şu an için..

PC donanımı teknolojisinde ki son gelişmeler gerçekten baş döndürücü hızda oluyor.Kim ne eleştiri getirirse getirsin.İşlemci,anakart,ekran kartı ve ramler çok güzel gelişmeler var.

DDR4 ramlerin 2014 yılı içerisinde piyasaya çıkması çok güzel bir haber, ddr3 lerin ucuzlaması da bir çok yeni pc alıcısının işine yarayacaktır, ancak ssd li ve ddr4 lü bir sistemin de fiyatının cep yakacağını tahmin etmek zor değil.Tahminimce ddr4 ramlerle birlikte amd ve intel mutlaka yeni nesil farklı mimarilerde A10 ve i7 nin üzerine işlemcilerde 2014 sonlarına doğru üretecektir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost