DDR5 RAM'ler yola çıktı, geliyor!

Bilgisayarlarımızın RAM açlığını giderecek yeni nesil DDR5 RAM'ler için geri sayım başladı!

  • Ercan Uğurlu
DDR5 RAM'ler yola çıktı, geliyor!

Donanım uzmanları her ne kadar şu an mevcut DDR4'lerin son nesil DRAM olacağına inansalar da açıklanan yeni bilgiler DDR5'lerin yolda olduğunu gösteriyor. DDR5 özellikleri bu yıl içinde açıklanacak ve yeni DRAM'lerin 2020 yılında dağıtıma başlanması öngörülüyor.

Intel Geliştirici Forumu'nda (IDF) açıklanan bilgilere göre DDR5 RAM'ler 2020 yılında kullanıcılarla buluşacak. Kullanıcılar için daha fazla PC performansı sunacak olması bir yana, öte yandan dizüstü bilgisayarlarda da daha fazla pil ömrü odaklı olacak olmasıyla daha az güç tüketimine ihtiyaç olacağı söyleniyor. Özellikle günümüzde yavaş yavaş ağırlığını koymaya başlayan sanal gerçeklik uygulamalarının daha hızlı ve daha yoğun bellek ihtiyacını karşılayacak olan DDR5 RAM'ler, sanal gerçeklik uygulamalarının halihazırda DDR4'lerin imkan tanıdığından fazla bant genişliğini bizlere sunacak.

DDR5 RAM'lerden ilk etapta sunucular yararlanacak. Onu takiben de 12 ila 18 ay arasında bir süre içinde DDR5'leri masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda görmeye başlayabileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

amd ddr5 le gelir artık bomba gibi

DDR teknolojisi yerine üst üste istif yapılabilen HBM teknolojisine geçilse ya! :)

Yaklaşık 5 senede bir yani nesil ddr ram çıktığını hesaba koyarsak ddr5 ramlerin 2020 2021 yıllarında çıkacağını tahmin etmek güç değil.

etrafımdan aldığım duyumlara göre ddr4 lerin çıkmasını anlamış değilim.. ddr3le aralarında ne fark var direkt ddr5 çıkmalıydı... piyasa teknolojiyi çok geriden takip ediyor..

@20 Ağustos 2016 23:23 Anlamamış olmanız garip; şu piyasa çok durgun ve bilgisayar sektörü kar marjı düşmüş durumda. Başka türlü para harcatmaları mümkün değil. Intel bile bir sürü ara model işlemci çıkarttı piyasaya...

ram'lerde enerji tasarrufu ilginç olur. iki adet DDr3 sodimm ortalama 4-5 watt yakıyor. 2020'ye kadar işlemciler 7 nm'yi bulacak. ram'ler 1 watt'a notebook işlemcileride 10 watt enerji çekecek. Benim tahminim 2020'de 24 ile 36 saat şarjı dayanan Macbook pro'lar ve XPS'ler olacak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play