Dedikodu mu, gerçek mi?

FIFA, SimCity ve çok daha fazla efsane oyunun mimarı Electronic Arts'tan şok haber...

Dedikodu mu, gerçek mi?
Yaşanan büyük düşüş, EA'nın sonu mu olacak?

Eğer yayılan söylentiler doğruysa, Electronic Arts'ın sahipleri için yolun sonu gözüktü demektir zira birçok çevre firmanın satılığa çıktığı yönünde elinde net bilgilerle karşımıza çıktı.

Yayılan dedikoduya göre ünlü oyun yapımcısı, geçtiğimiz Perşembe günü satışa karar verdi. Her ne kadar birçok detay gizli durumda olsa da KKR ve Providence Equity Partners gibi firmalar, Madden NFL ve SimCity gibi oyunların yapımcısını çoktan satın almak için kolları sıvamış durumdalar.

Tüm bu konuşmalar ve spekülasyonlar arasında kalan EA ise sessizliğini bozmayacak gibi gözüküyor. EA her ne kadar halen en büyük ikinci oyun dağıtıcısı olsa da yıl içerisinde yaşadığı yüzde 37'lik düşüş onu ancak bu güne kadar ayakta tutabildi. 30 yıllık hayatında nice konsolları ve yazılımları görüp geçiren firmanın geldiği son nokta gerçekten üzücü olsa da öyle görünüyor ki bu büyük isim de el değiştirecek.

Firmanın en büyük rakibi olan Activision Blizzard da bu yılın başlarında şirketlerinin bir kısmını saltığa çıkarmış ve ne yazık ki Vivendi'nin yüzde 61'lik pay talebinden daha ileriye gidememişlerdi.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

EA para düşkünü bir firma bu yüzden oyuncuların cebini çok yaktı, Açıkçası üzülmedim. Son hamle olarak origin platformunu geliştirdiler ama steam platformuna kafa tutamayacağı belliydi.

Diğerlerininde sonu yakın merak etmeyin bu politikalarını sürdürdükleri sürece daha çok firma açılır,kapanır ve satılır.

Dedikodudur. EA'nin dağılacağını zannetmiyorum. Evet parası delisi ve bizleri sömürüyor. Online Pass Code getirdiler, DLC'yi icad ettiler ama çok fazla para kazanıyorlar. Battlefield, Mass Effect, Crysis hepsi EA'ye bağlı tabi bunların hepsini toplasak bir Modern Warfare kadar satmıyor ama EA Sports'da çok gelirli bir firma.

EA kaliteyi iyice düşürdü. tek düşündükleri para. adam akıllı oyun yapan firmalar ayakta kalsın gerine güle güle

OYUNCULAR DA TABİ KORSANLA CEVAP VERİNCE OLACAĞI BU :d

Para düşkünümü :D ilk joygame batardı sen hiç Play4free oyunlarını oynadınmı?

EA'nın bütün oyunlarını toplasan bir Activision'un Call of Duty, Warcraft, ve Diablosu kadar satmaz. EA'nın oyunları kaitesiz ve gereksiz masraf. karşılığını alamıyorsan niye satıyorsun hala.

Need for speed serisini uzata uzata kaldırdığı paraya saysın.

esas ubisoft batsın...bisürü oyununu aldım ya kurulmuyor kurulsa başlamıyor başlasa takılıyor insanı sinir ediyor bi oyun zevkimiz var onunda içine ediyor...en iyisi call of duty serisi bir de crysis serisi helal olsun işi biliyorlar

dragon age'i bile ne hale getirdiler. batsın da kurtulalım

eniyisi hepsi batsın da şu tartışma bitsin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir