DeepMind AlphaGo'dan bir başarı daha!

Google'ın kendi kendini geliştirebilen yapay zekası, popüler oyunda önemli bir zafer daha kazandı!

  • Zeynel A. Öztürk
DeepMind AlphaGo'dan bir başarı daha!

Avrupa'nın Go şampiyonu Fan Hui'yi beş kez yenen Google'ın yapay zekası DeepMind, dünya şampiyonu Lee Se-Dol'u beş oyundan oluşan müsabakanın ilkinde yenerek başarılarını bir adım öteye taşıdı.

Satranca kıyasla bilgisayarlar için hesaplanması daha karmaşık bir oyun olan Go'da muhtemel hamlelerin sayısı çok fazla olduğundan, bir miktar "sezgi" kullanmanız gerekiyor. Dahası Go şampiyonları, pokerde olduğu gibi rakiplerinin derin nefes alma, göz hareketleri gibi istem dışı tepkilerini takip ederek sonraki hamlelerini tahmin etmeye çalışıyorlar. Bu, bilgisayara karşı oynayan bir insanın normal oyunlara kıyasla işinin daha zor olduğu anlamına geliyor.

Google tarafından 2014'te satın alınan Deep Mind'ın Go oyununu oynayan yapay zekası Alpha Go, çok sayıda oyunu inceleyerek, sonrasında kendisine karşı oyunlar oynayarak kendi kendini geliştirdi. Otomatik öğrenmeyle gelişen AlphaGo, Lee Se-Dol'u yenerek muhtemelen eskisinden de güçlü hale gelmiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Google yaparsa tam yapar helal olsun.

O değil de en iyi yapay zeka Başkanlık sistemi ile gelir. Başkanlık sistemi zekanızı açtıkça açar nirvanaya ulaşırsınız.

kendi kendine öğrenen ve kendini geliştiren yapay zeka! işte teknolojide bir devrimdir bu.Kontrollü davranmakta fayda var.Belli bir bilince sahip yapay zekanın sağı solu belli olmaz diyorum..

person of interest seyrederken bu haberi okuyunca ilgimi çekti :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost