Dell'den 5K monitör geldi!

Biz daha 4K'lı modelleri bile göremeden, PC devi, 5K monitörü ile herkesi şaşırtmayı başardı!

Dell'den 5K monitör geldi!

Dell, marketteki en yüksek piksel sayısına sahip monitörü sunmayı başardı. Dell Ultrasharp 27 5K, yedi geleneksel fullHD ekrana denk gelen bir piksel sayısı ile yeni bir devrin de kapılarını açmış oluyor.

Dell mühendislerinin bu başarıyı nasıl gerçekleştirdiklerine bakarsak, iki adet 2.560 x 2.880 piksel döşemeyi birleştirerek 5.120 x 2.880 piksel çözünürlüğüne ulaştıklarını görüyoruz. Bu da 14.75 milyondan fazla piksel ediyor ve 218ppi'a denk geliyor.

İki adet DisplayPort 1.2 bağlantı noktası veri aktarımı için kullanıyor. Ekran dönerek portre şekline dönüşebiliyor ve bir çift 16W Harman Kardon hoparlör, altı USB girişi ve bir kart okuyucu ile beraber geliyor.

Ekranın ayrıca bir USB hub'ı ve muhtemelen diğer eski bağlantı noktalarına sahip olması bekleniyor ancak bu bağlantıların 15 milyona yakın piksel verisini aktarmaları pek mümkün gözükmüyor.

Yaratıcı profesyonellerin asıl hedef olması bekleniyor ancak bir miktar parası olan oyuncuların da bu ekran ile ilgilenebileceklerini unutmamak lazım. Dell UltraSharp 5K'nın 2.500 dolarlık fiyat etiketi ile satılması bekleniyor ancak Dell henüz satış zamanı ile ilgili bir bilgi vermiş değil.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu hızla 10 yıla 256k 200000ppi ekranlar hayatımıza girecek.

İyi de, bu çözünürlüklerin de gaitası çıktı artık. 5K nedir ya. O kadar çözünürlükle napacak ki kullananlar. Ekrandaki kişinin sivilcesinin mikron cinsinden çapını mı ölçecekler. Teknoloji israfı dedikleri de, tam olarakta bu oluyor...

LG 6K icn ugrasiyor ;)

218 ppi demişsiniz, bu değer cep telefonlarındaki insan gözünün algılayabildiği en son ppi değerinden daha küçük olmuş olmuyor mu? yani cep telefonu ekranında 330 ppi da aldığım "pixelsiz/pürüzsüz" etkiyi nasıl oluyorda monitorde 218 ppi larda alabiliyorum?

Isteseler 37 k da yaparlar

yavrum antenler çinde 8k çıktı 5 k ne ki la :D

Bunun sınırı yok

ben 31K için uğraşıyorum. hadi bakalım....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir