Dell'den kablosuz şarj olan laptop...

Bugüne dek gördüğünüz sıradışı laptop'ları unutun: Dell'in yeni laptop'u "kablosuz" şarj olabiliyor.

Dell'den kablosuz şarj olan laptop...
Dell Latitude Z: Çok ince ve tamamen kablosuz mu?

Dell ince ve şık Adamo ile yüksek fiyatlı iş notebook'lar için bir pazar olabileceğini çok da uzun olmayan bir süre önce kanıtlamıştı. Şimdiyse sırada çok ince ve hatta şarj kablosundan bile feragat edebilen Latitude Z var.

16 inç ekranı ve bir Intel Core 2 Duo işlemcisinin olması dışında yeni Dell'in içsel değerleri hakkında pek bir bilgi yok. Aynı Adamo ve MacBook Air de olduğu gibi optik bir sürücü kullanılmayacak. Latitude Z fiyat olarak "1100 Dolardan pahalı" segmentine yerleştiriliyor.

Şimdiye kadarki en ilginç detayı Forbes dergisi bildirdi: Habere göre özel iş notebook'u şarj kablosuna ihtiyaç duymayan, tamamen kablosuz biçimde şark olabilen ilk notebook olacak. Bunun tam olarak nasıl gerçekleşeceği makalede belirtilmiyor. Bir çeşit "yükleme plakası"nın kullanılması ihtimal dahilinde. Aynı prensip cep telefonları için üretilen şarj plakalarında kullanılıyor.

Dell şu an için Latitude Z hakkında hiçbir bilgi vermiyor; fakat önümüzdeki hafta içinde resmi bir duyurunun yapılacağını düşünüyoruz.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

''Bir çeşit "yükleme plakası"nın kullanılması ihtimal dahilinde. Aynı prensip cep telefonları için üretilen şarj plakalarında kullanılıyor.'' fazla düşünmeye gerek yok büyük ihtimalle böyledir zaten kablo yok tmm ama temassız da şarj edilemez heralde:D

vayyyyy yakında elektirikli bluetoothları görürüz...

nihayet bende bunu bekliyordum ama bunun tamamen hayata geçmesi uzun sürer sanırım.

yıllardır olması gereken bir teknoloji zaten.

Teknoloji ne yapacağını bilir :)

yha ne var bunda çok büyük bir gelişme değilki manyetik alanla sarj yapcaklar

Adamolmuş :D

bi ara havadan şarj olacak diye haber çıkmıştı o olay değildir herhalde :))

ben inanmıyorum gözümle görmedende kesinlikle inanmam

3g üzerinden şarj oluyor :D

ben inanmıyorum gözümle görmedende kesinlikle inanmam

Buna teknoloji diyorlar. Yani bizim çok yol almamız gereken alan.

Hiçbir bilgi verilmemesi çok normal, çünkü diğer firmalar ondan önce davranarak tarihte adını kazımaya çalışacaklardır.

Diğer bir konu "ülkemizin gitmesi geeken yol çok" konusudur. Bizim ülkemiz dışarıdan ithal etmeyi çok sevdiği ve buna "alman malı" , "gavur malı" gibi isimler takarak gösteriş yapmayı seven insanlarla dolu ve biz daha bi flash bellek bile üretemezken o insanlar çabalayıp birşeyler geliştiriyorlar. Ne olursa olsun ben inanmam, türkiye teknolojiden yoksun kalmış bir millet ve hep yoksun kalacak. Çünkü gavur mallarını , çalışmalarını, yaşantılarını kıskanarak oluşmuş bir kültürümüz var. Bu şekildede bırak ülkemizde teknolojik gelişmeyi olan teknolojimiz saban ile tarla sürmekten öteye değil. Yabancı ülkelerin insanlarının bile hayret ettiği "bu kadar insanın kahvede oturarak nasıl yaşayabiliyorlar" sorusunun cevabı ile birlikte insanlık dramı olan o kadar üniversiteye rağmen, HİÇBİR TEKNOLOJİ BÖLÜMÜNÜN OLMADIĞI BİR ÜLKEDE sadece belli başlı halkın üzerine zorladığı (doktor,öğretmen,avukat,mühendis) bölümleri dışında okuyan öğrenciler çok fazla yok. Buda ülkemizde boş boş kahvehanelerde okey oynayan sıradan insanlar sürüsünü "üniversite mezunu" etmekten öteye değildi.

Bunu kabullenelim artık. Ülkemizde hiçbir zaman teknoloji olmayacak...

guzel fiyatida guzeldir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir