Dell'in "zararlısını" Microsoft ölüdürdü!

PC devi Dell'in PC'lerindeki güvenlik açığı, Microsoft tarafından böyle öldürüldü!

  • Zeynel A. Öztürk
Dell'in "zararlısını" Microsoft ölüdürdü!

Microsoft, Dell PC'lerle yüklü gelen kök sertifikasını silip attı. Firma bunun için kendi antivirüs aracı Defender'ı kullandı.

Sözkonusu sertifika, sahip olduğu güvenlik açığı nedeniyle Dell'in ve Dell PC kullanıcılarının başını ağrıtmıştı. Bunun nedeni, Dell'in kendi imzalı kök sertifikasını ve özel anahtarı yeni laptop'larıyla sunmasıydı. Bu, saldırganların herkese açık Wi-Fi üzerinden kullanıcı adlarını, parolaları ve diğer hassas verileri çalabilmesi anlamına geliyordu.

Sorunu kabul eden Dell, özür dileyerek onu çözen bir araç yayınlamıştı. Microsoft'un Windows Defender aracının sözkonusu sertifikayı ve onu tekrar oluşturan Dell.Foundation.Agent.Plugins.eDell.dll dosyasını silmesiyle sorun kökünden çözülmüş oldu.

Microsoft, Dell'in sertifikasını "Win32/CompromisedCert.D." olarak tanımlıyor. Windows 7 kullanıcıları çözüm için Microsoft Security Essentials'ı, Safety Scanner veya Malicious Removal Tool'u çalıştırabilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Körler sağırlar birbirini ağırlar. Ne bu açık olmalıydı ne de Microsoft veya DELL removal tool yayınlamalı idi. Neyse zararın neresinden dönersen kardır. Thank you Microsoft.

Aslında çok da komik bir haber.

Microsoft Security Essentials ilerleme var .Windows 10 için Microsoft son zamanlarda Essentials çok önem veriyor .

Defender kullanan kaç cahil var ki...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play