CHIP Online, GTC 2014'ten bildiriyor!

Kendi kendine öğrenen bilgisayarlara yakın mıyız? Cevabı NVIDIA'nın dev etkinliğinde ortaya çıkıyor!

6.760 CUDA çekirdeği ve 12 GB bellek: GTX TITAN Z!

Oynat Dünyanın en hızlı GPU'su kendini gösteriyor TITAN Z'nin üstün özellikleri, Unreal Engine 4 motorunu kullanan demolarda gözler önüne seriliyor

ABD'de GTC 2014'ten gelişmeleri aktarmayı sürdürüyoruz.

NVIDIA'nın TITAN GeForce grafik kartları, dünyanın düne kadarki en güçlü GPU'sunu içeriyordu. NVIDIA CEO'su Jen-Hsun, bu kartların tahmin ettiklerinden de fazla başarı elde ettiklerini söylüyor. "Meğer bilim adamları ve mühendisler bunu alıp bilimsel hesaplamalar yapmak için kullanıyormuş." diye ekliyor. Ne de olsa TITAN, adeta internetten sipariş verebileceğiniz bir süper bilgisayar. Bu nedenle oyuncuların dışında tasarımcılar, sanatçılar ve bilim insanları tarafından da kullanılıyor. NVIDIA bunları da göz önünde bulundurarak yeni grafik kartı GeForce GTX TITAN Z'yi geliştirmiş. 6.760 CUDA çekirdeği ve 12 GB bellek içeren kartın ABD fiyatı 2.999 dolar olacak.

Tahminlere göre birkaç yıl önce milyonlarca dolara mal olan Google Brain yerine tek bir Titan Z ile hızlandırılmış sunucu, 3 adet TITAN Z ile 2 kW harcayarak sadece 12.000 dolara aynı sonuçları elde edebiliyor.

Peki TITAN Z ne yapabiliyor? 30 yıl önce Pixar ilk CGI animasyon filmini yaparken her karenin "render" edilmesi 1,5 saat sürüyordu. Bugünse TITAN Z sayesinde sadece bilgisayar grafiklerini çok hızlı üretmek değil, fiziksel dünyamızın gerçek zamanlı simülasyonunu yapmak bile mümkün. Jen-Hsun, ekrana "Pi'nin Yaşamı" filmindekine benzer bir sahne yansıtıyor. Sudan fırlayan balinanın yarattığı etki ve etrafındaki dünyanın gerçekçi simülasyonu, görüntüyü izleyen 3.500 kişiyi alkışa boğuyor.

Kısa süre sonra Jen-Hsun bizi yeni Unreal Engine 4 oyun motoruyla şaşırtmaya devam ediyor. Epic Games tarafından geliştirilen ve TITAN Z'nin üstün özelliklerinden yararlanan motor sayesinde karşımıza gelen bir oyun sahnesi, dünyanın en güzel görünen oyunlarının henüz yapılmadığının işaretini veriyor bize.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Aman abi ne yaptınız ya!!!! eyvah,eyvah desenize yakında'''''skynet''''gücü eline geçirecek yandık valla:)))))

Abartı bunlar. Amd grafikte nividayı solladı.

@27 Mar 2014 00:04 hahahahah amd ne işlemcide nede grafikde sollayamaz sadece sollanır:)))))

Amd nvidia dan daha iyi diyen arkadaşımız acaba nvidia kullanmışmıdır bi sorun bakalım

amd pişmanlıktır

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
6.760 CUDA çekirdeği ve 12 GB bellek: GTX TITAN Z!
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir