Deneyimsizlik + Direksiyonda SMS = Kaza

Özellikle gençlerde otomobil kullanırken cep telefonu ile mesaj atma oranı oldukça yüksek.

  • Ceyhun Seval
Deneyimsizlik + Direksiyonda SMS = Kaza
Araba kullanırken mesaj atmak gençler arasında çok yaygın.

Cep telefonlarının inanılmaz yükselişi ve sadece telefonlaşmanın dışında her türlü mobil iletişim ihtiyacını karşılar hale gelmesi yanında birçok sorunla beraber geliyor. Bunlardan SMS yazarken yapılan dikkatsizlikler ise doğrudan ölümle sonuçlanabiliyor. Özellikle otomobil kullanırken cep telefonu kullanımı her yerde olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın.

Özellikle Amerika'da bu sorun had safhada. Geçtiğimiz sene yapılan bir araştırmaya göre araç kullanırken cep telefonu kullananların oranı %30'du. Bu sene yapılan bir araştırma ise otomobil kullanırken cep telefonu ile mesaj atanların ve hatta e-posta yazanların sayısında az da olsa azalma olduğunu gösteriyor. Haber sevindirici olsa da oranın hâlâ %26 gibi yüksek olması aslında korkutucu.

Araştırmanın can alıcı noktası ise özellikle 16-19 yaşları arasındaki gençlerde bu alışkanlığın %60 oranında olması. Yani trafikteki en deneyimsiz sürücüler bu konuda en fazla kural çiğneyenler arasında.


Araba kullanırken mesaj atmak gençler arasında çok yaygın.
Bu kadarı da olmaz artık...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

İlk defa ek resim paylaştığınızı gördüm :D HELAL

hepsi bayan !

harbiden helal chip :D

karşıdan gelenede kaza yaptırırlar bunlar

bu konuda haklısınız birader sms cekicem derken arabada az daha ucuruma gidiyorduk yapma falan dedim bişey olmazz deyip durdu bi ucurumla hoşbeş etmeye calışıncada korktu

Sen de yorum yaz