Depremleri hissetiyseniz rapor edin!

Depremleri hissetiyseniz hemen bu uygulamayı kullanarak rapor edin!

En son depremler anında cebinizde!

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen mobil uygulama yepyeni bir sosyal sorumluluk projesi başlatıyor!

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunun her fırsatta altı çiliyor. Türkiye'deki depremleri izleyen ve gerek deprem izleme gerekse de erken uyarı ve güçlendirme konusunda birçok proje gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yeni bir mobil uygulamayı hayata geçirdi.

Deprem Bilgi Sistemi adı ile tüm Android telefon ve tabletler, iPhone ve iPad'lere yüklenebilen bu uygulamanın amacı, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek, Türkiye'nin depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı sağlamak. Aynı zamanda kullanıcıların bulundukları konumda meydana gelmiş olan tarihi depremleri de harita üzerinde görüntülemesine imkân vermek.

Depremler ve sosyal sorumluluk

Uygulama aynı zamanda bir deprem olduğunda bunu hisseden ve uygulamayı cep telefonu veya tabletlerine kurmuş olan kullanıcılara depremi nasıl hissettiklerini Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsüne iletme imkânı sunuyor. Bu sayede herhangi bir deprem olduğunda o depremin nerede nasıl hissedildiği ve depremin verdiği hasarın konumunun tespiti mümkün oluyor.

Veri toplama işlemine son kullanıcıları da dâhil eden ve bu sayede bilimsel çalışmalara çok katkıda bulunacak olan bu uygulamayı kurmanızı öneriyoruz. Uygulama şu anda tüm Android ve iOS işletim sistemi kullanan cihazlarda kullanılabiliyor. Uygulamayı aşağıdaki linkleri kullanarak yükleyebilirsiniz.
   
İndirin: Android  için Deprem Bilgi Sistemi
İndirin: iOS için Deprem Bilgi Sistemi
 
Önemli not: Deprem Bilgi Sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için mobil cihazınızın konum bulma servisi açık olmalı ve uygulamaya konum bulma yetkisinin verilmiş olması gereklidir. Uygulama yüklendiğinde sizden bu izni isteyecektir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Wp8 gene yok :"

Wp için 2-3 güncelleme yayınlansın 2014 de firma artışıyla beraber uygulama artışıda sağlanıcak o zaman wp revaçta olucak.

@16 Tem 2013 00:50 beğenen olmamış yorumu :D:D:D:D:D

android aldı başını gitti siz hayal kuruyorsunuz.

Windows Phone kullananlar depremde ölsün mü? Madem sosyal sorumluluk bizi de düşünün yaw artık...

@23 Tem 2013 15:15 deprem olmadan önce uyarmıyor, olan depremlerden haberdar olmanı sağlıyor :D

@23 Tem 2013 15:15 wp storede anlık deprem uygulaması var o daha iyi zaten.

wp 8 e gereksiz uygulama gelmez arkadaşlar beklemeyin depremi önceden tahmin edip uyaracak değil uygulama..googledan al fay hattı haritasını nerelerde deprem olmuş-olabilir bak bide öte tarafa hazırlan gerisini boşver..

Windows Phone 8 de anlık deprem isminde çok kullanışlı bir uygulama mevcut.

ch@t527 yani samsung gt-s5270k kullananlar ölsün mü? onlara niye yok? java'lı takoz alma hatasında bulunan kardeşimin kafasına atayım bu takoz ch@t527'yi?

24.05.2014 kocaeli golcuk deprem oldu sımdı sallandı

samsun 02:20 20sn ye kadar sallandı. 21-09-2014

Akşehir de 18.10.2015 tarihinde deprem oldu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost