En derinlerde yeni türler keşfedildi!

Yerin 5 ila 10 kilometre derinliğinde yapılan araştırmalar, yeni ve ilginç türleri ortaya çıkardı!

Oynat En derinlerde yeni türler keşfedildi! Yerin 5-10 kilometre derinliğinde yapılan araştırmalar, ilginç canlıları ortaya çıkardı!

Okyanusların en derin bölgelerinde, yüzeydekilere pek benzemeyen hayvanlardan oluşan bir ekosistem var. Bilim adamları ise Mariana Çukuru'nun ilk detaylı araştırma sonuçlarını yayınladılar.

Batı Pasifik'te yer alan Mariana Çukuru'yla ilgili son görev, okyanusun derinliklerinde bulunan canlıları araştırmaktı. Görevde 5 derin-okyanus aracı, 5 km ile 10 km arasındaki derinliklere bırakıldı.

Peki araştırmacılar, bu derinliklerde neler buldular? Ortaya çıkan yeni türler, hayvanların yüksek basınçlı ortama fizyolojik olarak nasıl adapte olduklarını gösteriyor. Örneğin videoda görebileceğiniz, 8,2 km derinlikte rastlanan snailfish, palet gibi kanallara ve yılanbalığını andıran bir kuyruğa sahip. Hayvan, bu sayede okyanus dibinde yavaşça süzülebiliyor.

Schmidt Ocean Enstitüsü'nün ortak kurucusu Wendy Schmidt, okyanusların derinliklerini bu kadar detaylı olarak nadiren görebildiğimizi söylüyor. Schmidt'e göre bilim adamları, bu gezi sayesinde okyanusların derinlikleri hakkındaki soruların bazılarını cevaplayabilecekler.

Keşif hakkında daha fazla bilgiye Schmidt Ocean Enstitüsü'nün web sitesinden ulaşılabiliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir