Dev anti-virüs interneti zararlı ilan etti!

Dev antivirüs yazılımı şov yaptı, tüm interneti zararlı olarak algıladı. İşte garip olay ve sonrası.

  • Zeynel A. Öztürk
Avast tüm interneti zararlı ilan etti!
Hatanın sorumlusu ise sorunlu bir tanım güncellemesi

Tanınmış ücretsiz antivirüs tarayıcısı Avast, yazılımında meydana gelen bir hata sonucu internetin büyük bir bölümünü zararlı olarak algıladı. Çek firmadan özür ise gecikmedi.

Soruna yol açan ise Avast'ın yayınladığı sorunlu virüs tanımlamaları güncellemesiydi. Bu tür hatalar zaman zaman masum dosyaların zararlı olarak işaretlenmesiyle ve hatta sistemin çökmesiyle sonuçlanabiliyor. Ancak Avast'taki sorun yerel dosyalarda böyle bir duruma yol açmadı. Şirket, sorunu gideren onarılmış güncellemeyi yayına sundu.

Anti-virüs tanımlama güncellemeleri yayınlanmadan önce test ediliyor. Ancak görünüşe bakılırsa Avast bu testi internete bağlı olmayan bir bilgisayarda gerçekleştirmiş. Avast'ın anti-virüsünü dünyada yaklaşık 130 milyon kişinin kullandığı tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

bedava olursa bu olur işte

bilgisayarımda kis norton gibi herkezin azından düşmeyen birsürü antivirüs geldi geçti ama avastın freesi hele 5 ile yeni 6. versiyonu süper başka hiç birşey demiyorum belki 100 150 kişin bilgisayrına formattan sonra avast kurdun biride gelip şikayet etmedi

test edip etmemesi değilde bu hatayı kaspersky,nod,symantec yazılımlarıda yaptı diğer yazılımlarda yapıyor ya şirketlere ait özel otomasyon ve muhasebe yazılımlarına ait database silerse ne yapacak acaba firmalar ve kullanıcılar bu tip durumlarda merak ediyorum. adam gibi yapacaksalar yapsın yapmayacaksalar aptal aptal dolaşmasınlar antivirüs yazılımı üretiyoruz diye. eskiden bu kadar içli dışlı değildi heryer bilgisayar ile ama artık herşey onun üzerinden yürüyor.

"En iyi güvenlik programı avast" MIŞ:))

Önemli bir sorun değil ben avast kullandığım halde sorunu fark bile etmedim.Zaten günde 4-5 defa güncelleniyor.Avasttan çok memnunum yaklaşık olarak 5 yıldır kullanıyorum.Diğer bütün antivirüsleri denedim.Ancak özellikle kasma konusu ve güncellemelerdeki sorunlar Avastta bulunmuyor.Son sürüm 6 ile birlikte Sandbox özelliği ve internette güvenli dolaşım sağlayan web sitelerini girmeden kontrol eden Webrep özelliğinin gelmesi ücretsiz bu antivirüsü adeta paralı birçok antivirüsle aynı seviyeye getirdi.

avast kadar uyduruk bir antivirüs yazılımı daha yok.

Ooy oy...Windows 7 ye kadar sadece Avast kullanmıştım ama windows 7 ye geçtikten sonra avastın hemde 5,0 sürümünün(ki bu o zaman en yenisi idi) İnternete girmeme bile izin vermiyordu.Mecburen Kaspersky'nin free anti virüsünü 6 ay kullandım.Neyseki 6.0 sürümü daha sorum çıkarmadı :{) Ha unutmadan Avast yetkililerine sesleniyorum;Avast'ın bu tür sorunların yazılabileceği-çözüm aranabileceği+Üyeliksiz bir forumunun olmaması gerçekten böyle zamanlarda başka antivirüse geçmek konusunda zorluyor insanı ;{)

Kaspersky'nin free anti virüsünü 6 ay kullandım.Neyseki 6.0 sürümü daha sorum çıkarmadı :{) Ha unutmadan Avast yetkililerine sesleniyorum;Avast'ın bu tür sorunların yazılabileceği-çözüm aranabileceği+Üyeliksiz bir forumunun olmaması gerçekten böyle zamanlarda başka antivirüse geçmek konusunda zorluyor insanı ;{)

Microsoft SECURITY ESSENTIALS!!
ücretsiz, hızlı, sağlam, yetenekli, Ücretsiz, Ücretsiz, Ücretsiz, Ücre..

Avast beş para etmez işte sonuçlar ortada.

bedava olursa bu olur işte
------------------------------------------------
sanki paralı olanlarda olmuyor. ( not : avast değil, antivir kullanıcısıyım)

Küçük bir hata ile kişiyi idam etmek gibi bir şey olmuş bu olay.
Ona kalırsa yanıt vermeyen programları da yargılayalım.
Zaten ilgili firma bu durumu düzeltmiş.

Arkadaşlar daha öncede bir çok antivirüs yazılımında da bu tür hatalar meydana geldi. Sanki ilk defa Avast'ın başına geliyormul gibi davranmayın. Diğer antivirüslerin hataları arasında, Windows'u kullanılmaz hale getiren hatalar bile vardı aralarında. 40 yılın başı avast'a da denk geldi. İnsan işi bunlar hatasız olmaz.

bir çok antivirüs programı denedim hepsi aynı sadece avast pc mi kastırmayan tek program diyebilirim

avanak avast kullanmayacağım...!!!
avira antivir en iyisi...

saygılar...

haberdeki resimde avast 4 diyor ve avast 6 çıkmış durumda. her zaman güncel olun ve bana göre en iyisi avast hem kasmıyor hem de ücretsiz

avast dandik avira free bi virüsü bulamadı bilgisayar neredeyse çöküyordu. ESET en iyisi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play