Dev cep üreticisi bir basamak daha düştü

Bir zamanların dev cep üreticisi bir basamak daha düştü... İşte 2008'in sevinenleri, üzülenleri...

  • Selim Öztürk
2008'in en çok satan cep üreticisi kim?
DigiTimes'a göre Nokia, 480 milyonluk satış rakamıyla ipi göğüslemeyi başaran isim oldu.

Pazara ilk çıktıklarında sadece telefonla görüşme ve SMS gönderimine izin veren ve kullanıcıların sadece en temel ihtiyaçlarını karşılayabilen cep telefonları, bugün birbirinden farklı ve en yeni teknolojik donanımlarıyla adeta bir cep bilgisayarına dönüştüler. Fotoğraf ve video çekiminden müzik dinlemeye, internete bağlanmaktan dosya alışverişine kadar birçok amaç için kullanılabilen günümüz cep telefonları, farklı ve renkli tasarımlarıyla da dikkat çekiyor.

Peki dünya genelindeki cep telefonu satışları ne durumda? DigiTimes, geçtiğimiz günlerde mobil telefon pazarının dünyadaki durumunu gözler önüne seren kapsamlı bir rapor yayınladı. Buna göre, 2008 yılında 480 milyon cep telefonu satışıyla Nokia mobil telefon pazarının bir numaralı ismi olmayı başarırken Samsung, 200 milyonluk satış rakamıyla Nokia'nın hemen ardından ikinci sırada yer aldı.

Samsung'u 100 milyonluk satış rakamıyla LG takip ederken, Motorola ise 99.9 milyonluk satış adediyle Samsung'dan sonra ancak 4. sırada yer alabildi. Geçen sene Motorola listenin üçüncü basamağında bulunuyordu.

Listenin son sırasında ise 96.6 milyonluk satış rakamıyla Sony Ericsson bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

insanlar her sene cebini değiştiriyor.

adam a bak, %250 daha fazla satıyor en yakın rakibinden, vallahi helal olsun bunu yapabiliyor nokia. Tebrikler.

Nokia finlandiyanin bir koyu tampere ye bagli sanirim ve zamaninda araba tekeri lastik cizme bot falan uretirken bir elektronik sirketini satin aliyor ve 1 milyarlik devlet yatirimi ile bugun 500 milyona yakin telefon satan bir dev haline geliyor. bizi yonetenlere ders olmasi gereken bir konu avrupa tuketime doymus bir toplum biz ise ac ve tuketime acik bir cografyadayiz bunlar Turkiye'nin en buyuk artilari ama devletimizin IMF faizlerine odeyecek milyarlari varken yatirim amacli bir proje baslatacak bir milyari yok cok aci...

Cep telefonu pazarı gerçekten oldukça genişledi geçmişten beri. İlk çıkan motorola ve ericson'dan sonra nokia bu pazarı alıp götürdü. Nokia bence pazardaki en kullanışlı ve en çabuk anlaşılır menüyü yaratıp kalitesini üstlere taşıdı çünkü o dönemde bütün telefonlar aynı özelliklere sahipti. Farkı ise kullanılabilirlik gösteriyordu. Bugünlere bakınca telefonlar inanılmaz değişiklikler gösteriyo ve şu anki piyasada kullanıcı en iyiyi değil ihtiyacına göre telefon alıyor. Nokia geçmişten beri iyi bir izlenim bıraktığından piyasayı kasıp kavuruyor. Aynı özelliklere sahip telefonlar nokia kadar satış yapamıyor bunun nedeni nokia'nın son kullanıcı üzerinde oluyşturduğu güven. ABD markası motorola dizaynlarıyla ne kadar dikkat çekse de menü kullanışsızlığı sebebiyle hep kaybetti. Samsung son dönemde ucuza daha özellik sağlayan modelleriyle piyasada yerini buldu. Yukarıdaki bahsi geçen düşüş sürpriz değil beklenen birşey bence. Nokia symbian ile oldukça başarılı ve piyasada 1 numarada olmayı hakeden bir firma. Ancak son dönemde ortaya çıkan iPhone herşeyi değiştirdi. Samsung OMNIA ile kesinlikle başarısız ve çakma iPhone denilebilecek seviyede telefonu ile iPhone'un tahtını gıdıklayamayadı bile. Nokia ise iPhone ile rekabet edebilecek bir telefonu (cep bilgisayarı demek daha doğru olur) halen piyasaya sürmüş değil. Eğer böyle devam ederse iPhone tekel haline gelecek ve piyasadaki dengeler inanılmaz derecede bozulacak. Nokia birşeyler yapsa iyi olacak.

Geçmiş olsun. Yetersiz yönetim kadrosu soniyi bu hale getirdi. Anlamsız politikaları bazı modellerin büyük bir istekle beklenmesine rağmen hala Türkiye'de resmi olaraksatılmamaları soniyi bu hale getirdi. Geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede bir personel sirkülasyonu yapıp daha kaliteli bir kadroyu iş başına getirir.

Nokia 480 milyon, Samsung 200 milyon. Neredeyse 2,5 katı fark var. Nokia açık ara lider

Nokia ezmiş geçmiş gene yaw

Bir de biz Nokia'yı yakında geçeriz diyen sony ericsson fanatikleri yok mu...

bu telefonlar korkunç yaa....

Sony ericsson derki biz dünyanın en çok satan markası olmak istemiyoruz. Biz dünyanın en yüksek teknoloji si ile üretim yapan firmasıyız. Bizi sadece teknolojiden çok şey bekleyenler tercih eder.

Ben bu sözlere katılıyorum 15 yıllık bilgisayarcıyım ve nokia nın servisinde 2 yıl pro olarak çalıştım. Nokia telefonların içinde nokia a ait hiçbir parça yoktur ayrıca nokia nın ekranları ve kameralarını sony den aldığını biliyorsunuzdur :)

Sony satışı önemsemiyor zaten dünyadaki bir çok cep telefonu üreticisi onun multi media donanımlarını alıyor ayrıca en önemlisi her telefon da patent i sony e ait olan li-ion piller var sony zaten oradan çok kazanıyor.

Sony parçaları verir diğerleri hamallığını çeker.

Yıllarca hep sony nin kendi telefonarını bekledim artık karşımda çok kaliteli ve uygun fiyatlı cihazları var.

çok satmak çok kaliteli anlamına gelmez. Ayrıca oradaki liste eski liste şuan nokia 1. samsung 2. sony 3. motorola ise 4. sırada.

Lg son yaptığı hatalardan çok eleştiri aldı.
nokia ise hantal cihazları değiştirip değiştirip satıyor
Samsung ise kararlı yükselişini devam ettiriyor bu başarısını kardeşi sony e borçlu bilmeyenler için söylüyorum samsung aslında sony ile ortak firmalardır ;)

Ben sony nin çok satmasını istemiyorum az ve kaliteli modellere devam etsin. Bendeki cihazları gören waaw ne kadar güzel bir telefon diyorlar. bu da özel hissettiriyor insana kızılay dağıtmış gibi klasik samsung modelleri yada nokia nın damacana büyüklüğündeki modelleri arasında yüksek teknolojiyi gözler önüne seren sony nin ürünleri şaşırtıyor.

Sony nin özel dünyasına bir kere girdiniz mi bir daha çıkamıyorsunuz

I love you SONY :)

üstadım herhangi bir marka herhangi bir markanın parçalarını kendi markası altında gerekli anlaşmalar sağlandıktan sonra üretip satabilir bu oldukça normal bir durum,

Sony halen daha merceklerinde CARL ZEISS kullanıyor kendisi üretmiyor çünkü sıfırdan mercek üretecek bir fabrika açıp yetişmiş elemanları yerleştirip ar-ge sini yapıp bu ürünleri piyasada önceden yerleşmiş markalar varken satmak zordur.

hali hazırda üretilmekde olan parçaları alıp satmak daha ucuza mal olur.

Sony yıllarca başka televizyonların panellerini kullandı LG, Samsung gibi, daha sonra samsungla ortak olup korede fabrika kurdu şimdi samsungun idaresi altında panel üretiliyor.

Ayrıca li-ion piller sadece sonye ait değil, sony üreticilerden biridir sadece Kobalt bazlı ilk lityum-iyon pil Sony tarafından piyasaya sürülmüştü sene 1991.
Şu an Spinel-bazlı lityum-iyon pilleri üretiliyor, önde gelen üreticileri ise Sanyo, Panasonic ve Sony yani sony tek başına değil

Li-ion Patent i sony nindir. Araştırın bulursunuz.

Ayrıca dünyanın en iyi optik üreticisi CARL ZEISS tır benim gözlük camlarım bile o marka.

Sony teknoloji üreticisidir lens üreticisi değildir elbette en kaliteli lens i kullanacak. Zeiss firmasının türkiye ofisi benim müşterimdir. son konuşmamızda; "Bizim lens lerimizin bu kadar tanınması nın sony nin çok büyük payı vardır.
Her sony reklamında zeiss logosunu görünce heyecanlanıyoruz" dedi.

Herkes birşeyler biliyor ama doğru olanını araştırmadan insanları yanıltmak çok yalnıştır.

Son olarak samsung ekranların patlama dönemi 2006 dır nedeni ise sony samsung la ortak çalışmasıdır odan önce samsung lg gibi standart bir firma idi. Dünyada devrim olan trintron tüplerin nasıl olurda başka firmalardan aldığını söylüyorsunuz söylediğinizin yalnış olduğunu 10 yaşında çocuk bile bilir. Sony nin o özel tüpü diğer katot ışınlı tüplerden farklı idi dünyada bir ilk yaptı.
normalde katot ışınlı tüpler her noktaya sadece tek renk verirken trintron tüpler tek noktaya 3 renk vererek dünyada eşi benzeri olmayan bir teknik kullandı. bu teknik sayasinde gerçeğe çok yakın görüntü aldılar. Budan dolayı dünyadaki bütün film, tv, ve profesyonel kullanıcıların mecburi tercihi oldu.

Yine araştırmak için bütün film şirketlerinin hangi kamera ve ekranları kullandığına bir bakın derim.

Sony nin dünyada ki bir kaç ilkleri (Samsung o dönemler kamyon ve dozer yapıyordu :)))

1950'li Yıllar
1969 yapımı Sony TC-630 makaralı teypTeyp kaydediciler (1950-)
İlk transistörlü radyo (1955-)

1960'lı yıllar
ilk taşınabilir video kaydedici (1967-)
Trinitron, geliştirilmiş katot ışınlı resim tüpü (1968-)

1970'li Yıllar
U-matic video kasetler (1971-1983)
Betamax video sistemi (1975-1988)
Elcaset, günümüzde kullanılan teyp kasetleri (1976-1980)
STR serisi ses ve görüntü kaydediciler (1970-)
Walkman, taşınabilir kasetçalar (1979-)
ICF-7600 serisi kısadalga radyolar (1979-)

1980'li Yıllar
Mavica sayısal fotoğraf makineleri (1981-)
Betacam video cihazları (1982-)
Kompact Disk, Philips ile birlikte (1982-)
Watchman küçük el televizyonları (1982-)
3½" disket (1983-)
Discman taşınabilir diskçalar (1984-)
Handycam kamera (1985-)
Video8 (1985-)
ICF-2010 uzun dalga/orta dalga/kısa dalga/FM radyo alıcı (1985-2003)
NEWS kişisel bilgisayar (1987)
D2 (1988-)
Hi8 (1989-)
Video Walkman (1989-)

1990'lı Yıllar
NT (1991-??)
MiniDisc* (1992-)
PlayStation (sonra PS one) (1994-2004)
Magic Link (1994-1997)
DV (1995-)
MiniDV (1995-)
Cyber-shot (1996-)
Digital8* (1999-)
FD Trinitron (1996-)
VAIO (1997-)
Digital Mavica (1997-)
Ruvi (1998-1999)
Memory Stick* (1998-)
HiFD (1998-2001)
Super Audio CD, Philips ile birlikte (1998-)
Aibo (1999-2006)

2000 ve Sonrası
CLIÉ (2000-2005)
PlayStation 2 (2000-)
MicroMV (2002-)
SonicStage (2002-)
HDV (2003-)
Qualia (2003-2006)
Blu-ray Disc (2006-)
PSX (2003-)
Qrio (2003-)
PlayStation Portable (2004-)
Universal Media Disc (2004-)
Librie (2004-)
LocationFree Player (2004-)
Cellular Walkman (2005-)
BRAVIA (2005-)
Alpha Sayısal değişebilir bakaçlı (objektif) fotoğraf makineleri (2006)
Playstation 3 (2007-)

ben patent sonyde değil demişmiyim, ilk üretici olduğunu zaten ben söyledim, birşeyi ilk üreten de doğal olarak patentine sahip olur bunu de 7 yaşındaki çocuk bilir.

Sony pillerini sanırım iyi yapamamış ki daha bugün internette sony ericsson pillerde şişme problemi saptandığı haberi yayıldı.

ben kalkıp trinitron diye marka verdimmi ki bahsettiğin trinitron pc ekranlarında 19 inch den yukarısında 2 çizgi vardır, düz renkli sayfalarda göze batar kullanıcıyı rahatsız eder ve sony bunu daha iyi daha canlı görüntü versin diye bir teknolojidir diye tanımlar, bu çizgiler nedeniyle bu ekranların ikici el piyasası yok denecek kadar azdır alan pişmandır.

Sony paneller Sony ve Samsung'un ortak yatırımları olan S-LCD Corporation tarafından üretilmektedir. Şirket, 2004 yılında % 50 + 1 hisse Samsung, % 50 - 1 hisse Sony şeklinde kurulmuştur. Şirket Güney Kore'dedir ve fabrikanın idaresi Samsung'dadır.

ayrıntılı bilgi buradadır http://www.sony.net/SonyInfo/News/Press_Archive/200407/04-0715E/

ayrıca sony nin büyüklüğünü kimsenin savunmasına gerek yok kimse de onu yeremez, onların dünya büyüğü olduğunun herkes farkında ama dünyada birtek sony varmış gibi de konuşmaya gerek yok, sen kalk nokia ekranı sony den alıo de bunu absürt karşıla ama sony merceği carl zeissdan alsın normal de, bence ikiside normal bi durum çünkü ikiside hali hazırda dünyadaki en iyi ürünleri kullanıyor.

benim o örneği vermemdeki neden bunu anlatabilmekdi ama sen kalktın sony mercek üreticisi değil dedin,e nokia panel üreticisimi de kendi telefonunda nokia marka ekran kullansın zaten dünyada, LG, Sharp, Samnsun, Philips gibi en fazla 7-8 marka var gideceksin bunlar zaten hazır üretmiş satın alıp kullanacaksın.

yani aklın yolu birdir, bir cep tepelonu satmak için gidip panel üretim fabrikası açılmaz, ya lg den satın alırsın, ya sharpdan satın alırsın ya da sonyden.

dünyanın en iyi pc markalarından DELL gidip LG den ekran alıyor bu onu kötü bi marka mı yaptı hayır, benim anlatmaya çaıştığım buydu ama sen anlamadın ;)

sonyden şişen pil haberi hahaha http://www.chip.com.tr/konu/Sisen-pil-kervanina-Sony-Ericsson-da-katildi_10711.html

sony teknolojik standartları ust sekmenlere tasıma zorunu basarmıs bicok ilkleri basarmıs japon modelini ve kalitesinde dunyaya referans olmakta öncu olmus,ve sınıfında kesinlikle bir agır siklet sampiyonudur...sadece sevmedigim fiyat politikasıdır -elit -buda bir gun kırılacaktır...western 88

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play