Dev davada karar hangi sonuçları getirecek?

Apple'ın büyük zaferinden sonra Samsung ne yapacak? Galaxy ceplere ne olacak? İşte cevaplar...

Verilen karar hangi sonuçları getirecek?

Cuma günü jürinin verdiği karar ile yuvarlak köşeli telefonlar üretme imtiyazı Apple'a teslim edilmiş oldu. 9 kişilik jüri, Samsung'un Apple'a 1 milyar dolar tazminat ödemesine hükmederken, Samsung'un bazı cihazlarının piyasadan toplatılması da olası. Tüm bunlar, Apple hayranları için oldukça iyi haberler. ABD'de verilen kararla ilgili sıkça akla gelen sorular, açık kaynak avukatı Van Lindberg tarafından bakın nasıl cevaplandırılıyor.

Soru: Bu davada hala sonucu belli olmayan bir konu var mı?

Cevap: En büyük soru işareti, Apple'ın Samsung cihazlarının satışını yasaklatmak isteyip istemeyeceği konusunda. Apple, muhtemelen patentlerini ihlal eden cihazların ABD'deki satışını durdurmak isteyecektir. Samsung'un en büyük Android sağlayıcısı olduğunu düşündüğümüzde bu, pazar paylarını geçici olarak Apple'ın lehine çevirebilir.

Soru: Mahkemenin kararı şu anki Samsung cihazlarındaki işlevleri etkileyecek mi?

Cevap ve diğer sorulara cevaplar, haberimizin sonraki sayfasında.

Samsung bazı özelliklerden vaz mı geçecek?

Cevap: Evet. Karar, eski jenerasyon cihazlardaki ihlalleri temel alsa da bu cihazlardan bazıları hala satılıyor. Apple'ın bir yasaklatma kararı aldırması haline bu cihazlar piyasadan kaldırılabilir. Samsung'un TouchWiz arayüzündeki bazı öğeleri de değiştirmesi gerekecek.

Soru: Kullanıcıların sahip oldukları telefonlardaki güncellemeler ne olacak? Samsung, karar nedeniyle bazı özellikleri devre dışı bırakabilir mi?

Cevap: Bu, hakimin vereceği spesifik kararlara bağlı. Hakim yazılım güncellemeleri yoluyla ihlale neden olan işlevin kaldırılmasını isteyebilir. Böyle bir durum daha önce yaşanmıştı.

Soru: Ya gelecekteki Samsung ürünleri karardan nasıl etkilenecek?

Cevap: Bugün ihlale konu olan patentlerin çoğu, iPhone'un dış tasarımını ele alıyor. Dolayısıyla gelecekte en çok değişecek şey, Samsung telefonlarının şekli olacak. Bazılarına göre bu değişim başladı bile. Örneğin Galaxy S III ve Galaxy Note, iPhone'dan oldukça farklı bir tasarıma sahip. Samsung'un kullanıcı arayüzünü de iPhone'dakinden daha farklı hale getirmeye çalışması gerekecek.

Soru: Apple'ın akıllı cep piyasasında monopol kurduğu söylenebilir mi?

Cevap: Hayır. iPhone başarılı olsa da çoğu kişi piyasada çok farklı türde birçok telefon bulunduğunun farkında değil. iPhone, geçtiğimiz çeyrekteki tüm akıllı cep satışlarının satışlarının yüzde 17'sini oluşturuyordu.

Soru: Bu karar mobil alanındaki yeniliklerin duracağı anlamına mı geliyor?

Cevap: Hayır, şirketler Apple'ın tasarım dilini kullanırken çok daha dikkatli olacaklardır. Bu, mobil alanda daha büyük yeniliklerle sonuçlanabilir.

Soru: Karar tüketiciler için avantajlı yönler içeriyor mu?

Cevap: Tüketiciler, Apple olmayan şirketlerden Apple ürünlerine daha az benzeyen ürünler satın alacaklardır. Bu tasarımlardan bazıları, iPhone'dan daha iyi, bazıları ise daha kötü olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Tüm sorulara cevaplar; -Yazılımsal müdahele kullanıcılar yükseltmeyi seçerse olacak -Samsung satacağı kadar cep sattı bundan sonrakiler için köşelerini oval yapmaktan vazgeçer. -Zaten çoğu kullanıcı Touchwizden şikayetçiydi(ben sevsem de) -Ambalaj değişecek Samsung hiç ama hiçbirşey kaybetmeyecek.

@28 Ağu 2012 01:49 tabi samsung bişey kaybeyemecekmiş.sadece 1 milyar dolarcık

Galaxy S kullaniyorum ve ayni IPhone 3G gibi duruyor. Menusu kutusu simgeleri filanda herseyi dogru bir karar.

Van Lindberg acik kaynak avukati degil davayi Apple'a kazandiran isimdir ve haindir.

mahkemeleri satın alıp istediğini yaptırmasa Apple kaybetmişti... amerikada adalet diye bir şey yok...

Bir şey olmaz Samsung'a küçük bir fiske yemiş gibi olur. Apple'da o parayı değerlendirir ya da elemanlarına dağıtır.

Samsung hiç ama hiçbirşey kaybetmeyecek. ----------------------------- diye yazan yorumcu ya kaybedilen itibar ? kopyacı oldugunun tespiti yapıldı dana he olsun

Apple her geçen gün kaybediyor hiç farkında değil. Dava olayları başladığından beridir yakınlarıma kesinlikle apple ürünü almaması için elimden geldiğince aydınlatmaya çalışıyorum. Tekelleşmeye izin verdikçe sadece kullanıcılar zarar görür. Bakınız adsl bakınız gsm şirketleri vs. vs.

yüzlerce alternatif varya telefon köşesı konusunda o yuzden ovalı yasaklasın sevgılı hakım bu nasıl bır sacma karardır bu nasıl bır saçma davadır appleın artık savaşacak takatı kalmadı sankı eldekı nakıt parası ve patentlerıyle rakıp indirmeye calısıyor yenı model yap hadı yemıyormu evrım yarat yok steve gitti apple bitti bu böyle biline bu yorumu eksileyecek arkadaşlar bana 5 tane köşe alternatipi göstersin he buna 5 de yetmez sonuçta her marka o zaman benım köşemı çaldın dıyecek patent ihlalleri yazılım konusu üzerinde olmalu şeklen telefon gibi temel tasarımı belli cihazlarda ne kadar farklılaşılabilirki hele hele köşe bakımından

Bu Apple'ın pazarı zorla ele geçirme planın bir parçasından ibaret. Yuvarlak köşeli telefon üretme hakkı gibi bir şey mi olur ya? Bu tasarımın gelişmesinin önünde bir engelden başka bir şey değildir.

samsung şimdiden zıpalamaya başlarsa anca yol alır hadi bakim geçmiş olsun.....

2007 sonları ve 2008 başlarında Samsung "i900, f480", 2009 da "star" serilerini üretmişti hatırladığım kadarıyla bu cihazlar o tarihte henüz üretilmemiş olan iPhone 4S şekil olarak oldukça fazla benziyor. Biraz daha küçük olmakla birlikte (3 inç kadarlardı), ortadaki tuşun yanında bulunan açma kapama tuşları dışında görüntü olarak hemen hemen aynı gibi. GSM arena da fotoğrafları var. Samsung bunu davada kullandı mı bilmem ama acaba iPhone 4 ve 4S te bu tasarımlardan yararlandı mı?

Sanırım herkes jüriye sunulan kanıtları ve belgeleri çok iyi biliyor. Yazılanlardan bunu anlıyorum. Mahkeme bir karar vermiş, delillerle ispatlanmış, bizim insanlarımız zaten her konuda her şeyi çok iyi bilir ama icraat yok (En canlı örneği şike davası, hani ceza, yine yutturuldu insanlara, yine insanlar uyutuldu, aptal yerine konuldu, örtbas edildi). Yıllarca Apple kullandım, fanatik değil gerçekçi yaklaşın, Samsung veya benzerlerinin teknoloji hırsızlığı yaptığını kimse kabullenmiyor. Param olsa tüm Apple ürünlerini (Telefon, Televizyon, Bilgisayar, Tablet vs.) satın alırdım. Bırakın da herkes kendi işini yapsın.

aslında buz dolabı, çamaşır makinesi, laptop... çok şeyin tasarımı belli herkes aynı yapıyor ama telefonda olmuyor nedense

samsung s3 te kaldırılırmı acaba?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir