Dev düello: Nokia 5800, iPhone 3G'ye karşı

Büyük düelloya davetlisiniz: Nokia XpressMusic 5800, iPhone 3G'ye karşı... Kazanan kim olacak?

  • Kasım Soyyiğit
Dev düello: Nokia 5800, iPhone 3G'ye karşı
iPhone, 5800'e karşı: Dokunmatik ekrana sahip iki top model karşı karşıya

Neredeyse 9 aydır iPhone 3G piyasada; Nokia ise karşısına XpressMusic 5800 modelini ancak çıkarabildi. Acaba geç mi kaldı? Bu düelloda dokunmatik ekranlı Nokia 5800, Apple markasının artık kült olmuş iPhone'nunun karşısına çıkıyor.

Birçok cep telefonu üreticisi onu taklit etmeye çalıştı, ama bunu tam anlamıyla başaran henüz olmadı. Tabii ki bahsettiğimiz Apple iPhone. Gerçi birçok cep telefonu üreticisi donanım olarak iPhone'u geride bırakan birçok model ürettiler, ama Apple'ın dokunmatik ekranlarda kullanım kolaylığı sağlayan Multitouch teknolojisi hala rakipsiz.

Paketteki kalem
Nokia, 5800 XpressMusic'e dokunmatik ekranların kullanımı konusunda yeterince güvenmemiş olacak ki ürün paketine dokunmatik ekran ile kullanılmak üzere, bir kalem eklemiş.

Yeni bir teknoloji olmamakla beraber; 5800 modelinin dokunmatik fonksiyonu için 60 serisi çalışma sistemi entegre edilmiş. İlk testlerden edindiğimiz izlenimler gösterdi ki, Nokia'nın kullanım kolaylığı konusunda, iPhone'a yetişmek için epey bir çalışması gerekiyor.

Nihayet düello zamanı geldi, iki dokunmatik ekranlı cep telefonu foto galerimizde karşı karşıya geliyorlar. Acaba Nokia'nın modeli pratik kullanımda ne kadar başarılı oluyor? Peki iPhone donanım kısırlığını kullanıcı dostu menü kullanımı ile geçiştirebiliyor mu? Bütün cevapları karşılaştırmalı düellomuzda bulacaksınız. Ancak önce gelin, iki modelin de artı ve eksilerini özetlemeye çalışalım...

Nokia 5800 XpressMusic: Artı ve eksileri

Nokia 5800 XpressMusic: Nokia dokunmatik ekranını ancak yeni piyasaya sürebildi.

Ancak tüm özelliklerini kullanarak bir cep telefonunun artı ve eksilerini ortaya çıkartabilirsiniz. Peki Nokia 5800 ve iPhone 3G'de durum nasıl?

Nokia 5800 XpressMusic'in Artıları
5800 XpressMusic güncel birçok teknoloji ile donatılmış. XpressMusic ismi sizi aldatmasın; gelişmiş bir müzik çalar olmasının yanında sahip olduğu Bluetooth, WLAN, HSDPA gibi veri iletişim teknolojileri ile de oldukça etkileyici. Sahip olduğu GPS sistemi sayesinde, bulunduğunuz çevrenin harita detaylarına ulaşabiliyorsunuz. Görüşme esnasındaki ses kalitesi oldukça iyi, hoparlörlerinin ses kalitesinin bile etkileyici olduğunu söyleyebiliriz.

Eksileri
Nokia 5800'ın en büyük zaafı; geç tepki veren dokunmatik ekranı. Burada sezgisel bir kullanım tarzı benimsenmiş olmasının da etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Komutları çalıştırabilmek için bazen tek bazen çift tıklama yapmanız gerekiyor, bu sistem belli bir mantığa dayanabilir ama alışması pek kolay olmuyor. Ayrıca Scrollbar'ların daha büyük olması kullanıcılar için daha bir rahat olurdu. Neyse ki 5800'ı kontrol etmek için kalemine pek nadir ihtiyacımız oluyor, oldukça büyük tıklama alanları parmağınız ile kolayca işlem yapmanıza imkân veriyor. Bir de Nokia 5800'ın 3.2 Megapiksellik kamerasının fotoğraf kalitesinin vasatı geçememesi 5800'a puan kaybettirdi.

iPhone 3G: Artı ve eksileri

iPhone 3G: Piyasanın en iyi dokunmatik ekranlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Apple iPhone 3G 16GB'ın Artıları
Şüphesiz iPhone piyasadaki cep telefonları arasındaki en iyi dokunmatik ekrana sahip. iPhone'nun sahip olduğu Multitouch Teknolojisi iki elle kontrol imkanı veriyor ve bu çok iyi bir şekilde işliyor (bu fonksiyonu mesela internet sayfasını yakınlaştırırken kullanabiliyorsunuz). Sahip olduğu Safari web tarayıcısı sayesinde hızlı ve konforlu bir internet tecrübesi yaşıyorsunuz, tabii ki internet için gereken WLAN, HSDPA ve Bluetooth altyapısına da sahip. AppStore üzerinden indirebileceğiniz 20.000'den fazla program ile, iPhone için sınırsız geliştirme imkanınız oluyor.

iPhone 3G'nin Eksileri
iPhone ile, sahip olduğu Bluetooth üzerinden, resim ve başka verileri gönderememek çok can sıkıcı ve anlaşılır gibi değil. iPhone aldığınız andan itibaren belli kısıtlamalar ile karşılaşmayı da göze almalısınız; sisteme kurabileceğiniz uygulamalar AppStore ile kısıtlı, müzikler sadece iTunes üzerinden indirilebiliyor ve pilini sadece yetkili bir serviste değiştirebiliyorsunuz. Kamera aydınlatması ve video çekim özelliğinin bulunmaması, zaten yetersiz 2 Megapiksellik kamera'nın kırık not almasını sağlıyor. Ayrıca iPhone, MMS desteklemiyor ve özelleştirmeye de pek izin vermiyor.

Artıları ve eksileri sıraladık. Ve şimdi düello zamanı... Galerimize buyurun...

Okuyucu Yorumları

Toplam 95 Yorum

Çok adil bir karşılaştırma olmamış İPHONE 3G ışık sızması denilen VE ASLA ÇÖZÜLEMEYEN sorunu neden yazmadınız acaba ve her 100 iphoneden kvk garanti servisine 60 ve üzeri telefonun sırf bu hata yüzünden geldiği yazıyor ...

şimdi parti zamanı 5800 xpress music!!!

Her ne olursa olsun, kazanan dostluk olsun. :))

her zaman derim ; iphone çoluk çocuk telefonu. bakın etrafınıza nerde liseliler ilköğretimliler yeni yetmeler, hepsinin elinde iphone. 1 milyar küsür verip o telefonu o çocuğun eline verene ne demeli diyeceksin o ayrı dava vesselam

İphone hastası değilim ama buna; hahahh Nokia 5800 XpressMusic İphoneye karşıymış hiç güleceğim yoktu derim (=

nokia anca iPhone'un ibrikçi başısı olur. ne karşıkarşıyası yahu. iPhonu u kullanmayan lütfen kıyaslama yapmasın.

iki model de belli konularda birbirini geçer iphone şıklık ve multitouch özelliği ile rakip tanımazken 5800 xpres müziğe öyle şeyler yapılabilir ki iphone ile yarıştırılmaya bile gerek kalmaz telefonu ilk aldığımız gibi değil de simbian sistemine uygun programlarını yükleyerek yarıştırsalardı artılar kak kat artardı ekranındaki yavaşlık ve kamerasının vasatı geçememiş olması şimdilik olumsuz olabilir ama yeni güncellemeleri çıktıkça hataların düzeltileceğine eminim fiyat performansı açısından 5800 iphone un yarı fiyatına satılıyor 1320 mah pili de gayet yeterli ve iphonede yapıp ta 5800 da yapamayacağımız hiçbirşey yok unutmadan 5800 yanında verilen video bağlantı kablosu da cabası.

ikisi tamamen farklı kitleye hitap eden telefonlar karşılaştırılmamalı bile.. tek ortak yönü var ikisininde dokunmatik olması.. AYRICA ŞUAN PİYASADA SATILAN 5800'LARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNDA ''AHİZE'' SORUNU YANİ KONUŞURKEN SESİN KISIK GELİP BİRDEN YÜKSELMESİ...

karşılaştırma bile yapılamaz çünkü ıphone nin işletim sistemini ve dokunmatiğinin kalitesi daha hiçbir telefonda bulunmamıştırr 5800 ıphone nin yanında fare kalır...

nokia 5800 'mü , bence bu serisi iphone 3G'ye değil ilk önce ipod touch'a rakip olsun, onada olamazda bence bu karşılaştırmayı bile yapmak hatadır.ayrıca iphone'da multitouch özellik vardır, yani tek parmak dokunmatik değil çok parmakla dokunmatiktir.birdaha böyle karşılaştırmalar görmemek dileğiyle selamlar...

adamlar test ediyorlar sonuç karşınızda hala aynı fikirdesiniz demek ama bana bu durumda asıl komik olan sizmişsiniz gibi geliyor telefonu elinize alıp önce inceleyin de sonra yorum yapın bari kendinizi kandırmayın değerli iphone sahipleri:D çok para verdiniz biliyoruz ama malesef sonuç bu 5800 daha başarılı :)

adamlar test ediyorlar sonuç karşınızda hala aynı fikirdesiniz demek ama bana bu durumda asıl komik olan sizmişsiniz gibi geliyor telefonu elinize alıp önce inceleyin de sonra yorum yapın bari kendinizi kandırmayın değerli iphone sahipleri:D çok para verdiniz biliyoruz ama malesef sonuç bu 5800 daha başarılı :)

Lütfen yorum yazarken her iki telefonu kullanın ondan sonra yorum yapınız. N95 vardı bende iPhone çıktı o kadar reklam yapıldı ki N95 i bir arkadaşa hediye ettim ve iPhone aldım. Almaz olaydım 5 para etmez ve 2. el bir N95 ile değiştirdim tekrar kurtuldum. Nokia Nokia Nokia sakın vaz geçmeyin

mukayese sınıfına girmiyorlar. express müzik olayı ve symbian mac os a göre sınıf dışı. bir trafta Appe ve mükemmel işletim sistemi Mac OS öte yandan symbian gibi ne olduğu belirsiz işletim sistemi. kıyaslamak apple e hakaret sayılır.lütfen mantık dahilinde yorumlar yazınız.

Bence hepsi traş sony ericsson idou bekleyin devrim olacak. Sony nin yanında bunlar at akdar ve hiçbir özellikleri yok.

o zaman her iki telefonu kullanmış birisi olarak (iphone 3 hafta--şuan 5800) söylüyorum 5800 daha başarılı

Palm Pre yi bekleyin ve görün

iphone kullandim ama 5800 daha iyi diyenler veya iphone kullanip n95e dondum diyenler yalan soyluyorlar. Cunku boyle birsey kesinlikle imkansiz. Iphone un calisma hizini stabilitesini kullanim kolayligini yasayan birisi daha sonra baska hicbir telefon kullanamaz.

ben ıphone kullanıyorum öğrenciyim 17 yaşnıdayım görüp görebilceğim en iyi tel. bence nokıa iyi ama apple resmen çığır açtı ve bence ıphone 5800 daha iyi

GİRİŞ:
2 telefonda aynı fiyattan satılsa cogunluk iphone alırdı(ben 5800 alırdım:D).fakat 5800 iphone'dan ucuz oldugu için 5800 daha cok tutacak gibi.özellik bakımından kafa kafaya.ikisininde artı ve eksileri var.bu iPhone sahipleri iPhone kullanmadan konusmayın diyorlar fakat onlar acaba 5800 kullanmış mı?

GELİŞME:
5800 daha KULLANIŞLI.iPhone daha KARİZMATİK ;)
Nokia sadece telefon üretiyor.
Apple'ın işi ise belli değil:)nerde para orda Apple...

SONUÇ:
Paran varsa veya babanın yatları katları varsa iPhone al.:)
memur veya emekli cocuguysan evin kira ise 5800 al:)

NOT: 5800'ı alacaklara tavsiye yaza kadar beklesinler.ilk seride telefonların cogunda bazı arızalar var.2.seriyi bekleyin derim.hem fiyatı daha da düşecektir.çünkü n97 geliyor:)

Saygılar,
Mehmet Çavaş

IPhone cok daha kullanisli.
Hatta Iphoneun en buyuk ozelligi kullanisliligi.
Butun Apple urunlerinde KULLANISLILIK on planda.
Ilaveten Nokia 58000 tutmayacak. Iphone takliti hicbir telefon tutmadi simdiye kadar.

SONUC: Dunyanin en iyi mobil iletisim cihazini almak icin IPHONE.
Iphone a parasi yetmeyip cakma Iphone isteyenler icin, Nokia 58000.

özellik açısından 5800 daha iyi

5800 deneme şansım oldu. tek kelme iPhone ciddi bir iştir ve en önemlisi Apple'dir. 5800 ın yazılımsal gelişmesi iPhone a kıyasla zayıftır. sonuçta 5800 yazılımsal olarak değişmediği müddetçe iPhone a yazılan yazılımların yanında fıs kalır. 5800 ı denedim ve konuşuyorum (ilgiliye)

nokia 5800 tutmayacak, iphone u populer yapan önemli özelliklerden birisi de iphone a çok çeşitli programların yüklenebilmesi.

ben ıphone kullanıyorum öğrenciyim 17 yaşnıdayım görüp görebilceğim en iyi tel. bence nokıa iyi ama apple resmen çığır açtı ve bence ıphone 5800 daha iy

Niye öyle söylüyorsun daha 17 yaşındasın daha neler neler göreceksin.

ekran kalitesi nokia da daha güzel be daha canlı duruyor

yapılan her dokunmatik multimedia telefona iphone taklidi denmesinin sebebini anlamıyorum...acaba ericsson A1018 çıktığında bu Nokia 5110 un taklidi falan denmişmidir...yoksa alakasız telefonlara bile iPhone taklidi bu telefondan bi halt olmaz denmesi yeni bir modamıdır...Eger iPhone da jailbreak falan olmasa sadece multitouch için alırmıydınız...biri çıksın bana anlatsın bu telefon ya da diğer yeni nesil dokunmatik telefonlar neden iphone taklididir?

Iphone 3G "vs" Nokia ! Türkçe'de vs diye bir bağlaç var mı yoksa ben mi bilmiyorum?

Bencede Iphone 'u geçemez

bencede adaletli ve reklam verenleri göz önüne alarak "dengeli" ve puan dağıtılmış sonuclar tatminkar, her ne kadar bir apple kullanıcısı olsamda artık birinin tokadı vurmasını bekliyorum mahallenin şımarık çocugu havasından sıyrıl(tıl)malı

arkadaşlar kesinlikle ı phoneyi geçmez kullanıcısı olarak çok memnunum.. bir yere daha deyinmek istiyorum noki olsun samsung olsun ı phone benzer bir telefon icat edeceklerine daha güzel şeyler icat edebiliriler bir dükkan kırmızı kazak satıyorsa diğer dükkanda aynısını alıp satıyor bence biz diğer dükkanda değişik mallar görsek daha güzel olur...

iPhone öncesine kadar hiçbir telefonda iPhone özellikleri yoktu. bu nedenle iPhoen sonrası özellik ve teknik olarak benzetilmeye çalışılıyor. neden dersen iPhone çok tuttu ve büyük sükse yaptı. ilk kez bir telefon için 2 gün kuyruk bekleyleri gördük. ilk kez dokunmatik telefonun tadına vardık (ki bu çok eski teknoloji) ilk kez multimedia ve oyun konsolunu bir telefonda bukadar gelişmiş gördük. (NFS oyunu örnektir) ilk kez 3.5 ekranlı bir dokunmatik telde incelik ve zerafet gördük. bu nedenle taklit ediliyor ve AYNI HAVAYA GİRSİNLER ama diğerlerinin eksiği APPLE olmaması, teknolojilerinin iPhone u devirememesi ve raklam politikasının basit olması. iPhone çıkmadan önceki dokunmatik tellerdeki durum ile iPhone sonrası dokunamtiklerde ciddi rekabet ve gelişme var. iPhone ATA dır ÖNCÜ dür ve öyle kalacaktır. böle biline.

yapılan her dokunmatik multimedia telefona iphone taklidi denmesinin sebebini anlamıyorum...acaba ericsson A1018 çıktığında bu Nokia 5110 un taklidi falan denmişmidir...yoksa alakasız telefonlara bile iPhone taklidi bu telefondan bi halt olmaz denmesi yeni bir modamıdır...Eger iPhone da jailbreak falan olmasa sadece multitouch için alırmıydınız...biri çıksın bana anlatsın bu telefon ya da diğer yeni nesil dokunmatik telefonlar neden iphone taklididir?

ve ilk kez tüm dokunmatikler iPhone a benziyor ve BENZETİLİYOR. daha önce de dokunmatikler vardı ama kim kullandı kim inceledi ? şuan her telefon dokunmatik ve iPhone tarzı çıkmaya başladı. neden acaba ?
Nokia, SE, SAMSUNG o kadar gelişmiş teknolojileri vardı, o kadar TELEFON İŞİNDE TECRİBELİYDİLER de nasıl olur Apple gibi telefon pazarına giren bir firmanın gölgesinde kalırlar ? tabiki iPhone a benzetecekler de kıyaslanma moduna girecekler. ama şunu açıkça belirteyim : 1 yıl dan fazladır çıkan iPhone'a henuz çıkan yeni teknoloji teller bile kıyaslanamıyor. iPhone 2009 da 4G çıkarsa şuanki miskinlerin (nokia etc...) ne yapacağını tahmin edemiyorum. kepenk kapatır giderler ya da hitap edecekleri kesimlere tek çalışırlar. böle biline.

kıyaslama ya son sözüm: 2007 ortasında çıkmış bir tel ile 2009 da çıkmış bir teli kıyaslamak çok gülünç olur. kaldıki halen iPhone u geçemeyen özellikler mevcut. halbuki iPhone çıkış tarihi olan 2007 Haziran ayındaki nokia gibi fıs telefonları karşılaştırsnaız ? dokunmatiklerini felan ? hoş olmaz mı ? :) mademki 2009 da 5800 gibi tipsizlikten idam mahkumuu bir teli kıyaslayacajsınız 2009 da iPhone çıksın onla kıyaslayın. gücünüz 2007 teknolojiseni mi yetti behey nokia ??? 5800 ı bu arad hiç beğenmedim çok kaba saba böyle sanki çocuk telefonu. karizması eksik !!! bu son kez böle biline.

bugün inceledim de beş para etmez. dokunmatik olayı tam bir felaket. çin işi telefonlar bile bundan daha iyidir. bu telefona değil 900 tl ,90 tl bile vermem...
tufan

Iphone 3G sadece dokunmatiği ve internet arayüzü iyi. telefon olarak normal bir telden farkı yok. estetik tasarım kullanım da NOKIA dır. ayrıca 2 tık olmasının sebebi. ekranı sağa sola oynattığımız da yanlışlıkla basılmayı önlemek için yapılmıştır. Wireless na zaten diyecek yok. normal modemlerden 10 kat daha iyidir...

dokunmatik telefonlarda zaten en önemli ayrıntı dokunmatik teknolojisidir üstadım. bu nedenle diğer tellerde kalem, tırnak, çatal bıçak çöp kullanamaya çalışıp affallıyoruz ve sinirleniyoruız hele hele hareket halindeysek vay başımıza gelenler!!!. oysa iPhone da bu oldukça kolay ve rahattır. kullancı dostudur.
yazılımsal olarak çok basit evet, ama birçok 3.parti yazılımlarla oldukça mucizevi alete dönebiliyor. Cydia ya bir göz atın da bakın tel nasıl maymuna dönüyor ve hatta nabız bile ölçüyor!!!
şu kıyaslama olayını da mantık dahilinde yapınız. zaten eğer teknolojik değilseniz iPhone dan hiçbişe anlayamaz ve yanlış yorumlar yaparsınız. iPhone un tek eksiği ve önemli eksikliği bağımlılık yapmasıdır. bir kullanan birdaha başka telden memnun kalamıyor. başka da eksiği yoktur.

AppStore da kopyalamaya başlandı Microsoft ve Symbian tarafından. dur bakalım daha neleri kopyalanacak !!!

yazık bu telefonlara verilen paralara.dünyada o kadar aç insan var savaş var bizim millet telefonlara milyarlar veriyor.hele ki bazılarında hastalık haline dönüşmüş zırt pırt telefon değiştiriyorlar.avrupa ve amerikaya bakarsanız adamlar(cogunlugu) 5 yıl önceki teknolojinin telefonlarını kullanıyorlar.sonra bizim ülke niye gelişemedi....iPhone'muş 5800'mış fiyasko.YAZIK

2. el telefonlara baktım: 89 tane "iPhone" ve 10 tane "5800"

iPhone 2 yıla yakın var ve rakamı normal hatta az bile.
ama 5800 yeni olmasın karşın bu kadar olması yani alanın daha eskitmeden satması tam bir hayalkırıklığı :D

2. el telefonlara baktım: 89 tane "iPhone" ve 10 tane "5800"

Benim tercihim 5800 oldu, bizim insanımız teknolojiyi sevdiği kadar, insana yardım etmeyi de seviyor... amerika ve avrupa bizim kadar duyarlı değildir bence, bir de teknoloji ekmek kapısı birçok insan bu sektörden para kazanıyor, evine ekmek götürüyor.. (israfa karşıyız tabiki)... burada yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum kullanıcı yorumları herzaman daha objektif oluyor.... saygılar

neden hala iphoneun donanım eksiği olduğu yazılıyor anlayabilmiş değilim.adam pcnin işlemcisi kadar işlemci koymuş iphonea hala donanım yok deniyor.bir pc alırken işlemcisine,ekran kartına veya ramine mi bakarsınız;yoksa bluetoothuna mı bakarsınız:D yeterli oldu mu?denemek isteyen girsin izlesin iphone oyun videolarını ve işlemcisi karşısısnda haytere düşsün.

bu karsilastirmayi yapanlar hic iphone kullanmamis herhalde mms gonderebiliyo

avrupanın ve amerikanın 5 yıl önceki teknolojiyi kullandıklarını kim nerden çıkardı ben anlamadım ???

ben iphone kullanıyorum ve bi eksik göremiyorum halen nedir bu iphone a olan kastınız anlayamadım 5800 da güzel bişeye benziyo ama değiştirme gereği duymuyorum iphone u tercih ederim..

iphone 3G seçerim

düellonun galibi elbetteki orjinali :) yılların ürünü kim rakip olabilir ki

iphone biraz ozenti malı oldu gibi Turkiyede ve bırakın iphone ovmeyi sırf elinizde iphone var diye

yaa bırakın bunlarıı siz bii lg nin avrupa ve amerikada satılan modellerine bakın ozaman ıphone nın bılee ne kadar pasif kaldıgını görürsünüz

tabiikide 5800 tartışıllmazz..!!!

tartıllmaz 5800

video bile çekemiyorsa ben daha ne yapayım ayfonu? 2 megapiksel kameraymışşş otofokusu olmayan kamera mı kaldı? tamam, eyvallah dokunmatik özelliği güzel de ayfon telefon dünyasının aptal sarışınıdır güzel fakat özelliksizdir ve insanın akıllısı makbuldür telefonun da özelliklisi.

arkadaslar Canada`dayim.Adamlar 5-6 sene onceki telefonlari kullaniyorlar.hergun subway kullaniyorum, su ana kadar 10 tane iphone kullanan gordum,gormedim.200$dolara da satiyolar iphone`nu,ama insanlar donup bakmiyorlar bile.Neden biz boyle olamiyoruz.ulkemizde kazandigimiz parayla,baska ulkeleri zengin ediyoruz.

İphone kullanmayan cahiller lütfen yorum yapmasın iphone çıkmasaydı siz dokunmatik ekranlı ceğp telefonu kullanamazdınız :D

İphone da olmayan özellik Nokia 5800'de var.Nokia 5800'de olmayan özellik İphone'da var

her zaman derim ; iphone çoluk çocuk telefonu. bakın etrafınıza nerde liseliler ilköğretimliler yeni yetmeler, hepsinin elinde iphone. 1 milyar küsür verip o telefonu o çocuğun eline verene ne demeli diyeceksin o ayrı dava vesselam

Sadece gördüklerin ve duydukların üzerine olumsuz bir yazı yazmışsın.İphone kullanıyorum.Ne çocuğum(çocuk olsam kime ne? parasını veren sen misin be vesselamınaleykümverahmotullahyallah?!),ne de 1 milyar küsür ücret ödedim.(Paşalar gibi tarifeden 220 YTL'ye aldım.)Bence gereksiz karalamalar yapmayalım.Yabancı,Avrupalı firmalara para kazandırmayın diyorunuz,Nokia alarak en büyük paraları ödüyorsunuz.Bimeks'ten veya Teknosa'dan alman hiçbir şey ifade etmez ufak fiyat farkları dışında.Onlar zaten parasını ödeyip İphone veya başka telefonları stoklamışlardır.Yani senin Nokia veya Apple alman o cihazlar ülkene girdikten sonra hiçbir şey ifade etmez.Parayı Türkcell'e,Vodofone'a veya Teknosa'ya kazandırmış olursun.
Sevgiler,saygılar.

Iphone çoluk çocuk telefonu gibi geliyor bana. Nokia daha ağır.

iphone nokiaya çakarrr!!!!

iphone u alan telefon olarak almaz kullanım alanları çok farklı
zaten bunlar eşdeğer telefonlar değil birbirlerine rakip değiller bu inceleme gerçekten saçma olmuş ....

Arkadaşlar ilk dokunmatik ekranlı cihazı Motorola firması üretti. IPhone 2. Dokunmatik ekranlı telefon

nokia ipohene eksiklik var

IP hone tabiki yener sizde biliyorsunuz ama bi arkdasimizin dedigi gibi telefon olarak cok amacli deyil

5800 zayıf bi telefon. asıl iphone katili n97 olacak. Ama bu krizde kim telefona okadar para verir ayrı konu.

hocam bilip bilmeden herkes yorum yapıp insanların kafasını karıştırmasın...I phone daki yazılım mac'in minyatür halidir,ama 5800 daki yazılım uzun zamandır geliştirilen s60 serisinin son versiyonu v5tir,dikkatinizi çekerim...iki telefonunda ayrı ayrı artıları var...5800 daki problemler mekanik...ilk aldığım tel kapanıp açılıyordu versiyon yukledim yine aynı.aldığım yere gittim değiştirdiler...2.side şimdi şimdi ahize arızası vermeye başladı..konuştum yarın nokia shopa gidip yaptıracağım..ben 5800 olayında şanssız olanlardanım sanırım,bu herkesin aynı sorunları yaşıyacagı anlamına gelmiyor...

bu arada telefonun yanında gelen kalem yazı yazabilmek için

bu arada telefonun yanında gelen kalem yazı yazabilmek için

arkadaşmla ben telefonlarımızı birkaç günlüğüne değiştirdik.onun ıphone nunu ben aldım benim 5800 ı da o aldı. 5800 çok mükemmel bir cihaz. ama ne yalan sölim ıphone da çöpe atılacak bi telefon değil.sonra telefonlarımızı tekrar ellerimize aldığımızda bizim çocuk bu 5800 ıphone la yarışamaz dedi.bende bişi demedim güldüm.haftasonu öğrendim ki mavi 5800 almış :)
o yüzden derler yha yaşamayan görmeyen bilemez.para mesele deil önemli olan zevk ;)
çok güldüm çoooooookkkk

5800 hem onun kalemi yazı yazmak için tamam iphone qüzel telefon ama sadece cep yakıo bnce camerası düşük o kadar para alınan bir telefon için o kamera çok düşük bence daha yüksek olması gerekiyor.

IPHONE'da 2.0MP camera varken NOKİA 5800'da 3.2MP.
IPHONE'da veri transferi yok,bataryası değiştirilemiyor,bilgisayar olmadan internete bağlanamıyor,mms özelliği yok bende IPHONE diyordum ama bu kadar özelliği olmayan cihaza 1küsür milyar verilmez. NOKİA 5800 XPRESS MUSİC olması yönündende avantajlı FAVORİM NOKİA 5800

bir arkadaş iphonenin 5800 ın işlemcisinden iyi olduğunu söylemiş hahahahhah huhjhe gülme krizine girdim şimdi bak hele hhehhss iphonenin multi touch diye geçinitorsunuz çok ta bir işe yarasa hadi tamam ama 2mp kamera ne yahu o paraya sadece görüntüsüne veriyorsunuz o parayı iphone NOKIA yani yılların markası en tecrübeli telefon üreticisiyle nasıl karşılaştırırsınız siz nokianın daha sonraki cihazlarını takip edin 5800 da pek iyi değildi ama iphoneyi gördüğünüz gibi...

2 gündür full telefonun incelemesini yaptım yaklaşık 10 saate yakın fiyat araştırması ve cihaz özelliklerine baktım yüzde 70 olumlu 30 ise olumsuz yorum okudum ama şunu anlamıyorum neden iphone la bu cihaz kıyaslanıyor iphone 1300 1400 tl arası ben şuan 559 tlye 5800 almayı düşünüyorum bu fiyata iphoneyle kıyaslanması hoşumada gitti boş bir telefon değil bunu anladım burdan çıkardığım sonuç bu oldu oyüzden bu telefonun şuan siparişini verip alacam umarım teknik hatalarla karşılaşmam zaten kamera benim için fazla önemli değil internet ve film izlemeyi seviyorum onlardada sorun yaşamam n82 kullanmıştım güzeldi buda iyidir nokia herzaman iyidir nokiadan şaşmam...

ıphone çok güzel hoşuma gidiyor eyvallah ama çok eksiği vaar normalde drk 5800 alım ama çok sorun çıkrrrrııııı ıphone mu 5800 mı ben söyliyim lg cooke dokunun hayat bulsun ;)

Onu Bunu Bilmiyorum =) İPhonem Suya Düştü Yenisini Verdiler Müşteri Memnuniyeti Nedir Biliyorlar Nokıa Çıkmaz Sokakta 2 Seneye Kadar İPhone'a Kurban Olcak :D Hatta 2 Sene Sonraki Kurban Bayramında :D :D

Nokya da şuan 5310 kulanıyorum ama 5800 almayı düşünüyorum ama bi korkum var 5310 çok dayanıksız bir telefondu ilk alıcılarındandım bu telefonda öle olursa diye korkuyorum

5800 herşeyi weriyo uygun fiyat tek sorun kamerasıydı benim için ondanda jiletini çıkarmayı unutmuşum :D
şu an felaket.. bide ıphone la kıyaslarsak ıphone artıları ekranı büyük .. 5800 kibar ,şekil ,uygun,marka,kutusu dolgun ben 5800 derim ama ıphone severlerde cok =)

nokiadan şaşmamak lazımdır.bende bi adet 5800 var bir kaç sorun harici gayet güzel telefon ama ipoheneyi çok övüyolar nedendir bilinmez.arkadaşlar internette video izleyemiyorum birde açılıp kaparnırken ekran sılınıyor neden acaba bilen varsa yardım etsin teşekkürler ilginiz için

o kadar para vereceğim ama bluetooth ile pc ye bağlanamayacağım! adam gibi karşılıklı görüntülü konuşma yapamayacağım! web sayfalarındaki flashları göremeyeceğim! hatta mms bile gönderemeyeceğim! ve en kötüsü o itunes e mahkum olacağım! iphone olmasında ne olursa olsun 5800 bile şart değil :)

bende 5800 var iPhonun neredyse 3te 1i fiyatına ve daha güzel

530 tl gibi bir fiyatı var şu anda telefonun. Bu fiyatıyla bile iphone ile karşılaştırılıyorsa bu aletin çok başarılı olduğunu gösterir.

arkadaşlar bende 5800 hastalarındanım iphone dan daha iyi bence çünkü kamerası 3.2 mp kamerası var sesi iyi aynı özellikler hemen hemen aynı ve fiyatı çok ideal bence ve şarjı çok süper gidiyo o kadar kurcalamama rağmen 3 güne yakın dayanma gücü var süper hiç düşünmeden 5800 alın derim..

arkadaşlar ben 5800 kullanıcısıyım.şimdi burada iphone ile 5800 kıyaslamayı pek doğru bulmuyorum.iphone şu an küresel dünyada adını heryerde duyurmuş üstün özelliklere sahip apple markasının bir ürünüdür.her ne kadar çeşitli alanlarda özellikleri nokıa 5800dan düşük olsa bile çoğu yönden artıları vardır.ıphone'ın özellikleri 5800dan düşük olsa emin olun kimse ıphone u tercih etmezdi.nokıa ya kötü demiyorum gayet güzel bir telefon şu anda kullanıyorum.istediğim yerden wifi ile bağlanabiliyorum sorunsuz şekilde müzik dinleyebiliyorum.ancak bu kıyaslamayı pek doğru bulmadım açıkcası.ama şunuda iletmek istiyorum;ülkemizde herkes bir cep telefonuna 1500 tl civarında para veremez bu kadar parayı veremeyip o özelliklere yakın özellikleri tatmak isteyen insanlar için gayet kullanışlı iyi bir telefondur.5800 almak isteyen arkadaşlarada alma demem şahsen ama parası yetiyosa tercihim iphone :) sevgiler saygılar

cevap hiçbiri. ne 5800 ne iphone 3g.şu an 3310 kullanıyorum gayette güzel arama yapıyo mesaj atıyo :) telefonun amacıda o zaten.

yahu anlamıyorum hala:

1-ikisindede (3g-vlan) internete giriliyor ve video vs izleniyor (5800 son güncelleme ile artık facebook vs videolarını izliyorum şahsen)

2-5800 kamerasında flash var. ıphone de yok

3-5800 da bluetooth ve mms ile paylaşım yapılıyo (çok işime yarıyo işime yaramaz diyen yalan söyler özellikle bluetooth)

4-ikisindede müzikçalar var 5800 daha çok uzantı destekliyor

5-şarj ömrü 5800 daha fazla

6-5800 da batarya değişimi için servise gitmene gerek yok

7-5800 da kullanılan malzemenin plastik olduğu söyleniyor ama ben 7 yıldır nokia ngage kullanıyorum ve o da plastik hala taş gibi ilk aldığım orijinal kapakaları hala üzerinde ve sağlam yani plastik olması dezavantaj değil tabi telefonu kullanan insansa :)

8-iphone bi çok uygulama ekleniyo demişler ama Allah ınızı severseniz bana işe yarar bi uygulama gösterin kaç tane var yok ossuruk sesi yok mum yok terazi bilmem ne işletim sistemi olarak iphone biraz daha iyi olabilir ama hatırlatırım 5800 temelde bi müzik+multimedya telefonudur ve her 2 işlevini de iphonu aratmayacak şekilde yapmaktadır ...

9- 5800 ihone un 3 te 1 i fiyatınadır :D

şimdi hangi akla hizmet iphone daha iyi oluyo anlamadım. tamam gösteriş meraklıları için iyi yani ona diyeceğim yok elinde tuttuğunda çok paran olduğunu anlıyoruz fakat yiğidi öldürün hakkını verin ama :))

58 00 ekran çözünürlüğü ve yüksek kalite video kaydını göz önünde bulundurmak gere

Ben Suan 5800 kullaniyorum memnunum ama iphone ile 5800 karsilastirmak cok sacma neden sacma diye sorarsaniz fiyat farki bariz sekilde belli 5800 iphone un 3te 1 i ve siz 5800 iphoneu gecmesini bekliosunuz bir cok ozellikte gene geciyor 5800 da tek sorunu symbian isletim sistemi olmasi

arkadaşlar benim telefon almak için 1400 tl sınırım var ama ben ıphone yerini 5800'ı tercih edecek gibi gözüküyorum:)

şunu söylemeden edemiyeceğim müthiş bir düello oldu(:):):=::)

ben 5800 4 ay önce aldım. süper değil harika.iphoneyi 5800 rakarşılarsak 5800 galip geli. tek kelime ile 5800 süper.

bende en kısa zamanda 5800 almayı planlıyorum hiç değilse yüklenilen uygulamaları hata vermeden açıyor.. ve tabii ki benim için en önemliside wi-fi sı... gördüğüm kadarıyla tarayıcısı vs. güzel.. uygun fiyata süper telefon :) adı üstünde nokia.. bu arada iphone u kesinlikle kötülemiyorum.. iphone a aşığım diyebilirim ama şuan almam söz konusu değil ona yakın olarak 5800 xp music i tercih ediyorum :) müzik dinlemeyide çok sevdiğim için işime yarayacak gibi gözüküyorr :)

arkadaş iphone 1.500tl 5800 500tl bunların kıyaslanması bile 5800ın ne kadar iyi bir telefon olduğunu gösteriyor zaten..bence bu fiyata bu telden iyisi yok!!

uzatmayın; bir 5800 kullanıcısı olarak program ve basit hack ile 5800 iphoneyi geçiyor... benim şu an unlock, vmenü, gdesk, mmspremium vb. yüklediğim programlarla gayet iyi çalışıyor...

ben 2.480 tl ye aypon aldım çümkü daha çok içerik var onda

lütfen aypon pahalı diye beğenmiyorsumuz ben ayponu yoldaki dilenciye bile veririm benim için önemi yok 2.400 almıştım ama içeriği hoşuma gitti..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play