Dev ekran rekabeti: LCD, plazmaya karşı

LCD ve Plazma teknolojileri, TV dünyasının tahtına kurulmak için amansız bir mücadele veriyor.

Dünyayı ele geçirmek üzere verilen bir savaş bu. Yılda 200 milyon adet TV satışını, milyarlarca oturma odasını kapsayan bir çarpışma. Savaşta kimin kaybedeceği daha şimdiden beli aslında: Tüplü televizyonlar. İnce ekranların düellodan galip çıkacağı su götürmez bir gerçek. Günümüzde, dünyada satılan her iki televizyondan biri LCD ya da Plazma teknolojili. Tüplü televizyonlar artık jübileye hazırlanıyor.

Tüplü televizyon üreticileri bu aygıtları yok pahasına ellerinden çıkarmak isteseler bile, hâlâ bu televizyonların montajı, nakliyesi ve dükkânlarda saklanması gibi giderler var. Tüplü televizyonlar m ağırlıkları ve hacimleri, hiç kimsenin ödemeye niyetli olmadığı bir maliyet artışına yol açıyor. Modası geçen cihaz stoklarının Çin ve Hindistan gibi ülkelerde er itilebileceği ümitleri bile artık sönmeye yüz tutuyor. Bu ülkelerde bile başka yerlerde modası geçmiş teknolojilere duyulan talep azalıyor.

İnce ekranlara geçişi hızlandıran diğer etken bir de gerek LCD gerekse Plazma fiyatlarında görülen ciddi düşüş. Aslında her iki teknolojinin de olgunluğa eriştiğini söylemek mümkün değil, zira fiyatları biteviye düşüyor. Üstelik görüntü kalitesi konusunda da kat etmeleri gereken uzun bir yol var.

Sektör liderinin de zayıf noktaları var

Sektör liderinin de zayıf noktaları var

Belki inanması güç ama bundan daha sekiz yıl önce, LCD üreticileri 15 inçlik iki cam panel arasına sıvı kristal yerleştirebilmek için 24 saatlik bir üretim sürecine ihtiyaç duyuyorlardı. Daha büyük ebatlı ekranlar bile sıvı kristalin damla damla akıtıldığı, sonra camların birleştirildiği bir sistemle üretiliyordu. Ortaya çıkan ana canı, daha küçük boyutlu ekranlar oluşturmak üzere parçalara bölünüyordu.

Bu büyük boyutlu ana cam üretiminde devasa adımlar atıldı. Sharp'ın yeni fabrikasında 2,16 metreye 2,46 metre boyutlu ana camlar üretiliyor. Bu camlardan her biri 52 inçlik (132 cm) altı adet LCD TV yapmak mümkün oluyor. Ancak uzmanların tahmini, bu yöndeki gelişmenin bir sınırı olduğu yönünde. Canı paneller büyüdükçe fiyatları artacak; vakum odalarının ve kaplama sistemlerinin maliyetiyse zaten yüksek. LG, Philips, Samsung, AUO ve CM O gibi üreticiler daha uygun maliyetli ürünlerin daha hızlı üretilmesine yatırım yapıyor.

Sharp da üretim aşamasında büyük yol alanlardan. En geniş camların üretildiği Kameyama 2 tabakasındaki üretim hızı, eski Kameyama 1 fabrikasının iki yıl önceki hızının tam iki katı.

Yeni bileşenlerle daha ucuz ve iyi ürünler

Yeni bileşenlerle daha ucuz ve iyi ürünler

LCD söz konusu olduğunda zaten çok yüksek olan malzeme maliyetinin azaltılması da bir zorunluluk. Bu yüzden, renk filtreleme sistemleri için kullanılan pahalı kaplama yöntemleri yerine, kısmen başarılı olduğu görülen mürekkep püskürtme yöntemine bir yöneliş var.

Bununla birlikte, görüntü kalitesi bakımından LCD'ler henüz imrenilecek noktada değil. Piyasada yaygınlığı artsa da, LCD'nin zaafları görüntülerin tüplü televizyonlarda olduğundan daha kötü görünmesine yol açıyor. Elbette bu sorunların üstesinden gelecek olan teknoloji hazır; hatta seri üretime girmesi an meselesi. Renkli görüntülerin iyileştirilmesi için arka aydınlatmadan başka konularda da yeni gelişmeler söz konusu, örneğin, şimdiye kadar yaygın olarak kullanılan soğuk katot tüpleri (CCFL) yerine, ışık kaynağı olarak LED ve OLED gibi ışık saçan bileşenlerin eklendiği sıcak katot tüpleri kullanılacak. Örneğin Sharp'ın aygıtlarında, CCFL tekniğinin zayii olan kırınızı renkleri, LED'lerle telafi ediliyor.

Aydınlatma için LED'ler ve lazerler

Aydınlatma için LED'ler ve lazerler

Son zamanlarda neredeyse tüm kullanıcılar mevcut aydınlatma sistemlerini LED'lerle değiştirmeye başladılar. LED'ler hatırı sayılır ölçüde daha berrak renkler sağlıyor. Söz gelimi, koyu kırmızılar turuncuya değil de gerçekten kırmızıya benziyor. Şu anda piyasada LED arka aydınlatmasını kullanan sadece iki model var. Bunlardan biri, Sony'nin Japonya pazarında satışa çıkardığı astronomik fiyatlı televizyon, diğeriyse Samsung'un yeni LC-40 M9 1B modeli. Işık saçan diyotların fiyatları giderek düşüyor. Işık şiddetleri de arttıkça, üretimde daha az sayıda diyota ihtiyaç duyuluyor. Dahası, geçmişte bu ışıklardan en iyi şekilde yararlanmak için sayısız çalışma yapıldı. Insight Media adlı piyasa araştırma şirketinin araştırmacıları işte bu yüzden LED'lerin pek yakında, belki de 2007'de popülerleşeceğini öngörüyor. Ancak mükemmel görüntü kalitesi için firmaların keselerinin ağzını açmaları ve doğru yatırımlara yönelmeleri gerekecek.

LCD üreticilerinin birkaç cephede birden savaşması gerekiyor. LCD sahiplen başından beri bulanık görüntülerden ve ekranda hızlı görüntü değişimleri sırasında yaşanan "bilinin" etkisinden (görüntünün ekranda kalması) yakınıyorlar. Bu yüzden çoğu büyük üretici şu anda kontrol zamanını ikiye katlamak için çalışıyor. Ama bu, özellikle de tam HD çözünürlüğüne ihtiyaç duyuluyorsa hiç kolay değil (1.920 x 1.0S0 piksel). Bununla birlikte önümüzdeki iki yıl içinde 120 Hertz büyük ekran LCD'lerde standart ekran tazeleme hızı olacak. Bazı durumlarda kareler arasında siyah geçiş anları yaşansa da, nihayet hareketli görüntülerde tüplü televizyonlardaki kaliteye erişilecek.

Halledilmesi en zor mesele: Kontrast Düşüklüğü

Halledilmesi en zor meseleyse kontrastın düşüklüğü. Bir LCD ekran siyah gösterirken bile çok miktarda ışık saçar, çünkü ışığın yanlara diyagonal olarak yayılması tümüyle kontrol edilemiyor. Bu, LCD ekranlara yandan bakıldığında görüntü kalitesinin düşmesinde de yol açıyor. Yeni nesil LCD'lerin harika kontrast oranları yüzünden bu problemin hallolduğunu düşünebilirsiniz ama durum öyle değil. Kontrol edilebilir arka aydınlatması sayesinde, görüntüler karanlıksa arkadan uygulanan ışık miktarı da düşürülüyor.

Ancak bu, sahneler eğer tümüyle karanlıksa işe yarıyor. Üreticiler bunun üstesinden gelecek farklı arayışlar içinde. Söz gelimi en son ve en kökten çözüm Sharp'tan geldi. Karanlık sahnelerde mutlak siyah görüntüleniyor, hatta görüntünün ortasında pırıl pırıl bir dolunay varken bile.

Yine de LCD TV'lerdeki kontrast sorununun, geçtiğimiz 1 yıl içerisinde büyük oranda çözüldüğünü de kabul etmemiz gerekiyor. Ancak yine de daha yapılacak çok iş var...

Plazmalar 50 inçten başlayacak

Plazmalar 50 inçten başlayacak

Bundan on yıl önce bir Plazma TV 35.000 Mark ediyordu. Günümüzdeyse 1.000 Euro civarına tüm teknoloji marketlerinde bulmak mümkün; üstelik kaliteleri daha da iyi. Bununla birlikte, plazma cephesi ensesinde LCD'nin soluğunu hissediyor. LCD'ler de 1 metre sınırını aştılar. Şu anda 37 inçlik Plazma TV üreten tek firma Panasonic. Diğer markalarda üretim 42 inçten başlıyor.

Firmalar şimdi de gözlerini 50 inçlik TV'lere çevirdiler. Bu sınıfta rekabet hâlâ zayıf, fiyatlarsa kararlı. Şu anda çok sayıda büyük ekran LCD üreticisi olsa da, plazma üreticilerinin sayısı azaldı. Mitsubishi, NEC, AUO ve CPT bu sektörden elini çekince geriye Japonya'dan Hitachi ve Pioneer, Kore'den LG ve Samsung kaldı. LCD'lerin üretimi birçok açıdan yarı iletken üretimiyle aynı; oysa plazma üretimi yüksek ısı, pahalı bileşenler ve yüksek voltaj gerektiriyor.

Gerek Panasonic gerekse Kore firmaları hemen her yıl yeni fabrikalar açıyor. Bu yüzden de sektör lideri değişip duruyor. Ama Hitachi ve Pioneer da cesaret alıp daha yüksek kapasiteli üretim için yatırıma başladı.

Üzerinde durulması gereken diğer noktalar

Geçtiğimiz yıllara kıyasla üretim süreci hatırı sayılır ölçüde geliştirildi. Artık cam bileşenlerin pişirilmesi için eskisi gibi 800 derece değil, 400 derece yetiyor, özel kaplamalar sayesinde ekranın önündeki pahalı filtrelere gerek kalmıyor. Hatta yüksek voltajla çalışan elektronik bileşenler bile daha ucuz. Bu yüzden tüm bir görüntü tek taramada oluşturulabiliyor.

Yine de hâlâ ilgi bekleyen birkaç mesele var. Bir Plazma ekran doldurulmuş hücrelerle çalıştığından, piksellerin daha da küçültülmesi zor bir işlem. Ancak son zamanlarda bunun da üstesinden gelinmiş durumda...

Verimliliğin artışını, watt başına düşen lümen değeri belirliyor. Bu da daha yüksek çalışma basıncıyla, farklı karışımlarla, hızlandırılmış tepki ve optimize odacık yapısıyla sağlanabiliyor.

Tam HD için daha fazla ışık gerek

Tam HD için daha fazla ışık gerek

Bu sayede harika şeyler başarmak, mesela daha yüksek piksel sayısı elde etmek mümkün olabilir. Aynı ekran boyutunda, tam HD ekranların çözünürlüğü %20 daha düşük, örneğin Pioneer'in 50 inçlik ya da Panasonic'in 65 inçlik modelinde. Boyutlar küçüldükçe kayıplar daha da artıyor. Bu yüzden çoğu üretici tam HD çözünürlüğünü sadece 50 inç ve üstü modellerde veriyor. Ama verimlilik başka amaçlarla da kullanılabiliyor: Söz gelimi. Samsung'un yüzeyinde koyu renkli filtre olan modelleri, iyi aydınlatılmış odalarda harika görünüyor. Bunu sağlamak için panelin kendisi daha parlak olmak zorunda. Bugüne kadar, showroom'ların neon ışığında hep LCD'ler daha iyi görünürdü.

Önümüzdeki yıllar için öncelikli hedef maliyeti düşürmek. Büyük ekranların sayısında ancak bundan sonra artış yaşanabilir. Panasonic gibi üreticiler, endüstrileşmiş toplumlarda alışıldık 28-32 inç arasının değil de 40-50 inçlik ekranların, hatta daha büyüklerinin yayılacağını söylüyor.

Silahlanma yarışının sonu gelmiyor

Silahlanma yarışının sonu gelmiyor

Aslında LCD ve Plazma beraberce geçinip gidebilir. Hiçbir teknoloji bir diğerinin yerini alamayacak fen azından bir metreyi aşan köşegen boyutunda). Bunun altındaki boyutlarda LCD rakip tanımıyor. LCD ve Plazma'nın da alternatifleri var (soldaki kutu) ama bu iki rakibin karşısına çıkıp meydan okuyacak olgunluğa henüz erişmediler.

BAĞLANTILAR

www.insightmedia.info: Görüntüleme endüstrisi hakkında bilgi
www.displaybank.com: Düz ekran TV'ler için fiyat araştırması

LCD ve plazmaya alternatifler

LCD ve plazmaya alternatifler

LCD ve plazmaya alternatifler

Okuyucu Yorumları

Toplam 65 Yorum

lcd ve plazmayı yan yana izleme şansınız olursa plazmadaki görüntünün kalitesini farkedersiniz

İKİ SİSTEMİNDE ÇALIŞMA SİSTEMLERİ FARKLILIK GÖSTERİYOR.KARŞILAŞTIRMA NE KADAR DOĞRU OLUR BİLEMİYORUM.BİRİ SIVI AKIŞKAN DİĞERİ GAZ.....İYİ OLAN KAZANSIN..

bu gün arkımın ödevi vardı bu siteen yararlanım

plazma ile lcd yi yanyana koyduğunuzda lcd nin açık bir şekilde çok daha net görüntü verdiğini farkedersiniz.

Dünyadaki satışların % 80 i LCD şu anda .Plazma öldü .Bu tür karşılaştırmalar Plazamacıların elde kalan mallarını satmak ve de teknolojilerine yaptıkları yatırımı geri döndürmek için yapılıyor. Ölmek mi Yaşamak mı diye sorulur mu .Plazma diyen ..ölümü seçer.Sakın Plazma almayın içi zehirli gaz dolu.!!!!

2008 de Lazer Tv ler geliyor, LCD tv den daha ince, % 70 daha az elektrik harcıyor ve LCD fiyatına olacak! Haberiniz olsun !

plazma berbat bişi arkadaşlar aldıktan 2 ay sonra bozuldu tamiri 20gün sürdü. 3ay sonra ekran karardı tamiri 25gün sürdü. 3.kez bozulmasını bekliyorum lcd alıcam.
görüntü olarak tepkime süresi lcdlereden daha iyi ama net ve temiz bi görüntü vermiyo

TÜRKİYEDE İZLEMEYİP ADAM GİBİ ÜRETİME GEÇSE..

AÇIKLAMALARABAKILIRSA TASHIBA VE CANON FİRMASINI GELİŞTİRMEYE ÇALIŞTIĞI SED TEKNOLOJISINI BEKLEMEK GEREK, HENÜZ STANDARDINI BULMAMIŞ TEKNOLOJILERİ ALIP, MEKANLARINIZI TEKNOLOJI ÇÖPLÜĞÜNE ÇEVİRMEYİN BENCE....

2006'da, QD-OLED adlı bir teknolojinin varlığını öğrenmiştim ama, bu konudaki son gelişmeleri bilmiyorum.

Şimdi Hangisi sıvı hangisi gaz. ve hangisi kaliteli hangisi değil.?

Sıvı bir madde ile görüntü oluşturmaya çalışmak mantık dışı.Verilen tepki süreleri ve izleme açıları gerçekci değil. Ayrıca showroomlarda neden hareketsiz görüntüler tercih ediliyor.?Plazma üretimine son veren hiç bir sony showroom unda bir terminator yada blade gibi filmleri görmek mümkün olmadı.Hep kendi yapımı olan hareketsiz ve ağır çekimli görüntüler.Ghosting efektini bu tür aksiyon içeren filmlerde çok net görebilirsiniz.

Tartışmasız LCD herzaman Plazma TV den iyidir bu bir gerçek.Plazma TV lerin ömrü taş çatlasa 3 yıldır bunu unutmamak gerek bence.Saygılarımla.

Büyük ekranlarda plazma LCD den daha iyi resim veriyor ayrıca hareketli sahnelerde plazma LCD den daha iyi, görüntü izi kalmıyor ve plazma tv'nin renk scalası lcd den daha fazla o nedenle renkler daha parlak canlı... panel ömrü konusuna gelince; yeni teknolojilerde artık plazmalarında ömrü 60.00 saatten aşağı değil.

plazmadakı goruntu kalıtesını ben ne tüpte nede lcd de gordum o nasıl bı renk canlılıgıdır akıl almaz oyle bı renk gormedım goruntu keyfı bu olsa gerek keısnlıkle plazma bence:)

Samsung'un LC-40 M9 1B kodlu bir modeli yok!

ya benim anlamadığım şu var. neden herkes plazma tvlerin ömürlerinin 3-5 yıl olduğunu söylüyor.ve neye dayanarak.en azından ınsan bıraz akıl mantık yürütmeli.bugün panasonıc ürünlerinden 262 ekran plazma tv si var. ve bu faiş fiyattaki ürünefirmalar neredeyse insanın malvarlığı kadar para istiyor.hiç aklınız alıyormu. hadi bizi gectik.bir firma bu ebatta ve bu fiyatta bir ürün için 5 yıl ömür verecek.sizce bu mantığa sığıyormu. ve ikinci husus.plazmalar, içinde milyarlarca zenon ve neon gazı bulunan küpten oluşuyor.ve bu küplere (pixellere) elektrik verildiğinde bu gazlar plazma adı verilen gaza dönüşüyor.zaten tv de adını burdan alıyor.şimdi bütün kimyagerler olsun fizikçiler olsun bu gazların elektrikle temasını hiç kesmessenız bu gazın ömrünün 60 bin saat olduğunu söyluyor.buda tv nin ömrünün yarısı demek. yanı 60 bin saat sonra tv ölmüyor.kontrast olsun parlaklık olsun diğer özellikleriyle birlikte yarıya yarıya canlılığını düşürüyor.buda günde 6 saat izlenimde 18-19 yıl yapar. .insan azda olsa bir araştırma yapmalıki 3-5 yıl ömrü var desin.ltf arkadaşlar biraz mantıklı olalım.

plazma tv tek gecerım renk aksıyon hersey var.panasonic plazmamla cok mutluyuz

arkadaşlar LCD ile PLAZMA arasındaki farkı bana lütfen yazarsanız memnun olacağım

bunları almaya ne iş var ne para ....önce bir iş bulayımda bakarız...

Panasonic TH-xxPY70x modelleri 100.000 saat ömürlüdür. Hesap yapın
20 mi 30 mu kaç yıl çıkar. 2-3 yıl yazanlar matematik bilmiyor gibi.
Bende Panasonic TH-42PY70F var , tüplüden iyi.

firma reklami yapan arkadaslar
birazda tükediciyi düsünün
dünyanin parasini ödeyip alacagi televizyona
kuskuyla yaklasmsi cokmu garib?

plazma iyi olsaydı dev firmalar onu üretirdi...üretimi durdurup lcd ye geçmeleri ve lcd teknolojisinin hd yayınlara daha iyi tepki vermesi , lcd leri bir adım öne taşıyor.plasmaların parlak camı illaki karşıdan izleme konusunda kısıtlıyor . karşılaştırma için aslında ikisininde aynı teknoloji olması lazım.plazma geliştirilebilirliğinin son demlerinde daha iyi olamayacak fakat lcd de daha çok değişiklik göreceğiz.

arkadaşlar..panasonic 42pz80 kullanıyorum..100bin saat ömrü var..tepkime süresi 0,001 ms.. 1.000.000:1 dinamik 30.000:1 statik kontrast var...ürünü alırken genel merkeze kadar gidip bütün modelleri arasında seçim yapma şansına sahip oldum...kaliteli bir LCD ile kaliteli bir PLAZMAyı karşılaştırınca plazma çok açık farkla öndedir...isterseniz arama motoruna "lcd-plazma farkı" diye yazın karşınıza onlarca site çıkıyor..hepsi aynı şeyi söylüyor zaten...

Görüntüde Lcd daha iyidir,n den dev lcd ler yokda plazmalar war.Çünkü görüntü n kadar büyürse görüntü o kadar netliği kaybeder...Ama unutmayalımki Ultra HD çıktığında bu düşünceleri karıştıracak şuan için Lcd we Sony ile tek geçerim....

bence de büyük ekranlarda ama büyük ekran kime göre neye göre, mesela 42" bence büyük ekran değil bu ebatta ne lcd ler var plazmaları geride bırakan ama ebat daha da büyüdümü 55-60 yada daha yukarıısnda tabiki plazma

plazma plazmadır zevkle seyredilir lcd gibi adamı ağaç etmez hareket özgürlüğü verir .

standart uydu yayınlarında plazma daha net görüntü verebilir ancak dvd filmlerde full hd bir lcd panelin verdiği görüntüyü veremez

arkadaşlar 3 yıldır 106" lcd kullanıyorum lcd leri bukadar küçültmenin anlamını anlamadım yani arada 2 milyar fiyat farkı olmasımı garip yoksa kalitenin bukadar belirgin olmadımı garip yani Plazma tv ile LCD yi nasıl aynı küfeye koyabiliyosunuz şaşıyorum Ozaman plazmaya ne gerek var normal tüplü tv alın bence daha karlı incelik için okadar para ödemeye ne gerek varki yan yana Plazma ve Lcd yi koyun açın bi filim veya tv kanalı aradaki fark iki modelin en kötü markalarında bile dağlar kadar plazmada ben filizm izleyemedim karşıdan cam kenarına oturduğum zaman ama lcd canavar gibi nereden bakarsan bak cam gibi yani lcd bence 1 numara bitanede salona alcam :D

LCD

Artıları:
- Görüntüler net ve parlaktır.
- Titreşim ve radyasyon yok.
- Az elektrik harcar.
- Ömrü uzundur. (75-80 bin saat)

Eksileri:

- Konstrast seviyesi düşüktür.
- Her açıdan aynı kalitede görüntü alınmaz.
- Hareketli görüntülerde “flu”luk oluşur.

PLAZMA

Artıları:
- 7 milyar renkle mükemmel görüntü.
- Her açıdan aynı kalitede izleme.
- Büyük TV’lerde LCD’den daha ucuz.
Eksileri:
- LCD’den daha fazla enerji harcar.
- Ömrü 3 kat daha kısadır. (25-30 bin saat)
- Küçük ve orta boy TV’ler için daha pahalı.

fazla söze gerek yok..tabiiki P_L_A_Z_M_A

NE İŞ YA BİRİ PLAZMA DAHA İYİ DERKEN ÖTEKİ LCD DAHİ İYİ DİYOR . BU KONU YORUMA BU KADAR AÇIK BİR KONUMU YOKSA BİRİLERİ YALANMI SÖYLÜYOR

KİM NEDERSE DESİN SİZ BOŞVERİN.BU LCD TV LER DE GÖRÜNTÜ DAHA NET DİYENE ŞAŞIYORUM.GERÇEKLİK : PLAZMA
KULLANICISI OLARAK SÖYLÜYORUM...

Arkadaşlar lcd kendisini dahada geliştiriyor bu gelişim plazmalarda daha yavaş kalmaya başladı.Sony ve samsung yeni serilerini acıklamaya başladı bile G12 PANASONİC PLAZMA yeni yılda duyurulurken lcd de tüm markalar yeni modellerimi sunuma soktu hatta ülkemizde satanlar dahi var

http://www.istanbulbilisim.com.tr/SAMSUNG_LE46B7000-LCD-TV,8226.html

bencede ilk defa sizlerden duyuyorum plazmayı bu kadar öven hani hiç tv görmesem tamam diyeceğim lcd ler her zman en iyi görüntüyü veriri ve kontrast oranlarıda en son çıkan modellerle plazmalarla aynı seviyeye geldi plazmada görüntü çok dağılıyor en son çıkan modellerinden bahsediyorum ama lcd de görüntü net playstation içinde en isi plazmada playstation keyfi fazla sarmıyor full hd lcd 1080p herzaman diyorum:)

Plazmalara ömür biçen arkadaşların Lcd panellerin ömrü ile ilgili bir fikri yok anlaşılan.Araştırın bakalım Lcd panellerde arka ışık ömrü ne kadar :)Led leri kastetmiyorum. 1000 satten sonra malesef lcd ler arka ışık kaybı yaşamaktadır

Arkadaşlar yorumları okudum ve 42 yaşında yıllarını elektroniğe adamış biri olarak bende bir şeyler yazma gereği duydum. Plazma mı ? Lcd mi ? Tabii ki plazma. Plazma tvlerde tepki süresi sorunu yoktur, en güzel ve gerçek zamanlı görüntüleri plazma tvlerden alabilirsiniz, izleme açısı problemi kesinlikle olmaz, hangi açıdan seyrederseniz seyredin aynı renk kalitesini görebilirsiniz. Plazma tvlerde en büyük sorun olan panel ömrü ve yüksek elektrik sarfiyatı bu ay piyasaya sürülen yeni geliştirilmiş modellerde tamamen ortadan kalktı. Özellikle LG ve PANASONİC 100 bin saat panel ömrü ve aynı ebattaki lcd tvler ile aynı elektrik tüketen yeni serilerini piyasaya sürdü. Peki neden Lcd tvlerin bu kadar fazla reklamı yapılıyor, satış rakamları arttırılıyor ve plazma tvler kötüleniyor biliyormusunuz ? Tabiiki büyük üretici markaların satış stratejisi ve yüksek kar etme arzuları. Çünkü lcd tvlerin üretim maliyeti plazma tvlerden çok daha düşüktür. Kısacası plazma tvlerin kar marjı düşüktür. Yüksek çözünürlüklü Full HD 100 hertz bir plazma ile aynı özelliklere ve boyuta sahip bir lcd tv yi karşılaştıracak olursanız plazma tv nin çok daha pahallı olduğunu görürsünüz. Sonuç olarak arkadaşlar TV seyredecek dvd izleyecekseniz kesinlikle ve kesinlikle PLAZMA. Bilgisayar Monitörü alacaksanız LCD. Saygılar.

Plazma TV’ler herhangi bir keskinlik veya detay kaybı yaşamadan hareketli objeleri görüntüleyebilirler. Plazma teknolojisi her pikselin bir imaj üretebilmesi için sadece bir pulsa ihtiyaç duyduğu için tepki zamanı nerdeyse bir andır.

LCD teknolojisi piksellerin, aktiften inaktif hale ve sonra yine aktif hale geçerek tek bir tepki döngüsü tamamlarlar. Tepki zamanları 4 milisaniye ile 25 milisaniye arasında değişir. En hızlı LCD ekranlar dahi belli bir miktar hareket bulanıklığı yaşayabilirler.

Plazma TV’ler, ışığı doğrudan ekran hücrelerinden veya piksellerinden yaymaları sayesinde, renkte ve kontrastta ciddi herhangi bir kayıp olmaksızın çok geniş açılardan izlenebilirler.
Bununla birlikte, LCD pikselleri arkalarındaki bir ışık kaynağından ışık aldıkları için LCD ekranlar 45 derece kadar küçük açılarla izlenseler dahi kontrast ve renk kaybı yaşabilirler.

Lcd nin görüntüleri daha yapmacık. Plazma daha doğal görüntü verir. Yeni çıkan plazmalarda panel ömrü ve elektrik miktarı lcdlerde olduğu kadardır. Bazı plazmalarda ekran ışığı yansıtır, lcdlerde yansıma olmaz. Yeni çıkan plazmalarda ise bu sorun özel bir filtre ile giderildi.

Bu haber 24 Ocak 2008 tarihinde yayınlanmış, en iyi olasılıkla 1,5 yıllık verilere dayanıyor demektir belki de daha fazla. Bu kadar sürede LCD teknolojisindeki gelişimi düşünmeden yazılan bir sürü yorum var burada. Full HD bir LCD televizyonum var, 100000:1 kontrast 8 ms tepkime süresi. Blueray filmlerde ve dijital TV yayınlarında son derece yüksek performans sağlıyor, Plazma ve LCD arasında seçenek yapmayı düşünenler için artık Plazma değil, LCD yada LED TV demek lazım. Çünkü Plazma TV devri kapandı.(Tamamen kişisel fikrimdir) Ancak 3 tane LCD tv görüp LCD teknolojisini bu kadar hafife alanlara da gülüp geçiyorum sadece.

Evet ya 1,5 sene olmuş ve plasmanın degeri anlaşılmış.Plasmayı sıkıntıya sokan lcd nin muhteşem teknolojisi degil çinde kısıtlı sayıda plasma panel üreticisi olmasıdır.

çok güzel açıklamışsın bravo gerçekten.

peki bu lcd mi yoksa plasma mı daha iyi sorusunun bir yanıtı olabiliyor mu?

lcd akar plazma bakar :D

benim lg 47"lh 7000 scarlet serisi lcd im var 100000:1 kontrast 2.3 ms tepkime süresi var müthiş bir tv yalnız altın kaplama scart girişi ve hd uyumlu uydu anteni ve lnb si olması lazım tabi yayın yapan kanalın da hd yayın yapması lazım bu 5 özelliği birarada yakalayamazsanız boşu boşuna o kadar para vermeyin yazık

Lcd ile plazmaları yanyana koyduğumuzda plazmaların görüntü kalitesinin lcd lerden daha iyi olduğunu görürsünüz.LCD lerin bu kadar ön planda olmasının nedeni sanırım firmaların Plazmaları satmaya yanaşmadıkları için plazmaları kötüleyip ellerinde bulunan lcd'leri övmeleri.Ancak bunun böyle olmadığını kendi gözlerimle gördüm.Özellikle panasonic'in G10 serisini incelerseniz sizde benimle aynı görüşe sahip olacaksınız ki kullandığı G12 Full HD Neo Panel ile yansımayı engellediği gibi gözü de daha az yoruyor bu cihaz

Avrupada yasiyorum bu tartisma kapanali yillar oldu plazma satislari durmak üzere lcd mi led mi diye tartisilmali ben led aldim ama ledler cok pahali parasi olmiyanlar lcd alsin plazmami aman deyim eski teknolojidir plazma burda plazma nasil övülüyor anlamiyorum türkiye hep geriden geliyor...

plazmada görüntü iyi lcd çok iyi olmassa görüntü suluboya gi bi aynııı...

15 yıllık elektronikçiyim plazma sahipleri plazmayı lcd sahipleride lcd yi savunuyor.. LCD ler ilk çıktıkları ve yaygınlaştıkları zamanlarda plazmanın yanına yaklaşamıyorlardı fakat şu an gerek panel teknolojisi gerekse grafik işlemcilerindeki yeniliklerle lcd daha öne çıkıyor..Pioneer ın kuro serisi dahil olmak üzere gördüğüm şudur ki plasmalar daha akışkan fakat mat ve SD yayınlarda daha başarılı lcd ler ise daha berrak ve parlak görüntü vermesinin yanında düşük modelleri 5 para etmez fakat 100 hz ve üst seviye modellerde bu durumunda önüne geçilmiş durumda.Ayrıca HD medyaya daha yatkındır.Kaliteli bir lcd mi yoksa plasma mı derseniz ben lcd derim.

Tüp tivi diyorum en iyisi tüp tivi..
Yok yok tivi yi kapatıp daha faydalı işler yapmak bence en iyisi bu:)

LCD , EDGE LED , FULL LED ulen ne kandırmaca işler bunlar ... boşuna bu aletlerin peşine düşmeyin hala anlamadınızmı görüntü işinde plazmanın yerini tutacak ürün yok ... gidip olmadık paralara saçma sapan cihazlar alınıyor samsungun ledinide gördük bizim lg nin ledinide bence hepsi boş arkadan ışığı dayamışlar gerisini koyvermişler hd yayın özel demolarla millete kakalayıp duruyorlar hanginiz evindeki tv yayınından memnun allah aşkına söylesin ... sevgili sadays abicim sana sorarım evindeki plazmanın kalitesini hiç bir lcd de led de gördünmü ... hepsi palavra ... işim gereği 10 senedir binlerce tv sattım ve izledim hiçbiriniz benim kadar çok çeşidi ömrü boyunca görmemiştir desem çok atmış olmam beni tanıyan bilir ... ne gördüm biliyormusunuz adamlar bu pazarı genişletme hızlı tüketim ürünü haline getirme çabasındalar ... niye plazmalar azaldı çünkü üretim maliyetleri yüksek ... en ucuz üretim maliyetli ürünle millete dalmak tek amaç bu kıçı kırık koreliler bu tv işinden uçup gittiler zamanında adamları dedelerimiz kurtarmış ozamanki kore ye bak şimdikine bak birde dönüp kendimize bakalım adamlar milliyetci ve zekiler bizse eve 2. 3. tv mizi ne alsak peşinde tüketim ülkesi olduk ... etin kilosu olmuş 35-40 tl avrupada etin kilosu 5€ benzin keza öyle ulen geçen yılın en çok zam alan ürünü soğan olmuş be bu ne yav memlekette soğan bile yetiştiremiyoruz .... neyse bu konular uzar gider .... tv işinde alınacak en doğru teknoloji plazma tv ler lg olsun samsung olsun panasonic olsun hatta bulabiliyorsanız efsan pioneer kuro olsun ama bence plazma olsun ... neden daha fazla para ödeyeceksiniz ... bir örnek 42pq6000 plazma 1.500 tl 42sl9500 led 3.500 tl yazıktır günahtır ... kapımayalım bu uçsuz bucaksız sonu gelmez işlere ...
Neyse siz bana bakmayın arada sırada evde haber seyredip memleket nereye gidiyor onu görünce delleniyorum ... kalın sağlıcakla ..

Arkadaşlar uzun süredir araştırmama rağmen hala kesin bi sonuç alamadım. Yaza evleniyorum kısmetse fakat hala daha bi televizyona karar veremedim. LCD mi LED mi PLAZMA mı??? Branşım olmadığı için sorarak öğrenmeye çalışıyorum ama herkesin fikri farklı. Darty LED diyor, Teknosa yok LCD olur diyor Media Markt sen bilirsin abi diyor filan gibi anlamsız şeylerle uğraşıyorum. Lütfen artık bu işin duayenleri bi tavsiyede bulunurlarsa benim gibi TV yi, zevkini çıkaracak kadar tanıyan arkadaşlarada bi faydası olur. Bütçem 10.000,- ' a kadar ayırabilecek halde, yeterki uzun süre hem PS3 le hem DVD ile hemde Digiturk le memnun şekilde kullanalım.
Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

lcd tv ler daha az elektrik tüketimi parlaklık konusunda bir adım önde, ama tek sorunları açısında izlemezseniz görüntü kalitesi bi o kadar berbat

plazma ise lcd ye göre daha hızlı tepki süresine sahip daha hesaplı ve hangi köşeden izlenirse izlensin görüntü daha gerçekçi
tabi plazma derim

Şimdiki teknolojiye bakarsak ve sıralama yapmaya kalkarsak LED - LCD ve plazma diye sıralayabiliriz ve kullandığımız özelliklere göre bu sıralama değişebilir. Eğer normal tv yayını izleyecekseniz Size en uygun tv tüplü veya Plazmadır . Bu biraz daha professıyonel görüntü almak istiyosanız Bluray görüntü yani Full HD formatında video istiyorsanız LCD sizin için daha iyi bir seçim olur . Eğer daha iyi görüntü 10 kata kadar daha fazla kontrast derseniz LED . Kısaca bütçe ve ihtiyaca göre Tv seçimi yapmalısınız . Tabikide almışken bi kere alıyoruz ve en iyisini almalıyız. Tamamen ihtiyaca göre olmalıdır .

Ne diim şimdi şampiyon BEŞİKTAŞ desem :D

Led alınmaz ama plazmada alınmaz ! bütçeye uygun olarak arada en iyi kalan ve süreklilik adına kesinlikle LCD derim. neden sürekli gelişiyor teknoloji amacı bu zaten yıllarca plazmada olmaz bi işler. aynı işlemciyi aynı telefonu uzun süre kullanırmısınız ? plazma gerçekten geride kaldı. tam 1 yıldır araştırdım evet LED tv bile alınabilir ama asla almam ne yaptım 107 cm lcd aldım hemde çok uygun fiyata aldım. inanın plazmada görüntünün güzel olma sebebi tüplü tv nin incesi olması yani ülkemizde henüz HD yayının iyi olmaması . ama PS3 bi plazmaya tak yada bir lcdye bak o zman aradaki farka, yada blueray bir filmi izleyebilirmisin plazmada ama lcd de bu mümkün saygılar ...

Bazıları plazmalar öldü yazmış tam bir palavra zamanında televizyon alırken çok araştırma yaptım gittim inceledim kendi gözlerimlede gördüm. Bende evime Panasonic P42V10E modelini aldım. Dünya kupasını büyük keyifle izledim. Size aradaki farkları anlatayım
Plazmada görüntü gazla oluşur 600hz siyah tarama hızı vardır. Siyah renkleri oluştururken pikseller kendini kapatır yansıma yapmaz her açıdan izlenebilir full hd yayın izleyebilirsiniz yatay tarama hızı 100hz dir. Plazmanın iyi olanı paneli siyah olandır en iyi plazma pioneer'dir. Fakat yüksek üretim maliyetlerinden dolayı üretimi sonlandırılmıştır. Şuan Panasonic P50V20E modelini incelemenizi tavsiye ederim.
Gelelim LCD ve LED teknolojisine
LCD ve LED görüntü işleme teknolojisi aynıdır tek farkı LCD de görün florasanla LED de ise led lambalardan oluşur.
LCD ve LED ancak full hd yayınlarda kendini gösterir normal yayınlarda çamur gibi görüntü alırsınız. LCD de görüntü LED de göre daha soluktur.
LCD ve LED panellerde geçikme süreleri vardır. En iyi LED bir 2ms geçikir. Plazmada gecikme diye birşey yoktur.

Peki bu televizyonlar kötüde plazmam mükemmelmi tabiki kötü yanları var
Plazma 240wat enerji tüketirken LDC 150wat LED 70wat eneji tüketir.
Plazma bozulursa çöp olur fakar LCD ve LED bozulursa yapılabiliyor diye biliyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir:)

Panasonic P 50V20E kullanıyorum. daha önce 46 inç 100hz samsung led almıştım geri iade ettim.. ledlerin albenisi var. görüntü kusursuz gibi gözüküyor ama hareketli sahneler plazma gibi akıcı değil. başkasını bilemem ama led gözlerimi yoruyordu. plazmayı gece sabaha kadar izleyebiliyorum.. mükemmel görüntüsü var. ayrıca tv yi yan koltuğa falan çevirmenize gerek yok. her açıdan izlenebiliyor. zaten büyük ekranları fazla döndürme şansınız bulunmuyor. hele duvara monte edecekseniz bu durum zaten söz konusu olamaz. led tv yi yan açılardan izlerken kontrast kaybı oluyor.

plazma: + mükemmel akıcı görüntü
+ karanlık sahnelerde ince ayrıntılar
+ her açıdan aynı kalitede görüntü
+ göze dost
+ sağlam ön panel
+ sd yayınlarda net görüntü
- fazla elektrik tüketimi
- fazla ısı üretimi
- sabit görüntülerin ekranda kalma riski

led, lcd: + parlak görüntü ve ince ayrıntılar
+ az elektirik tüketimi
- hareketli sahnelerde netliğin kaybolması
- göz yorulması
- yan açılarda büyük oranda kontrast kaybı
- sd yayınlarda bulanık görüntü
- ucuz malzeme, az işçilik
- fazla fiyat

sonuç: ayda fazladan7 TL. elektrik faturası ödemek koşuluyla plazma diyorum.

BENDE SONY EX5/40 102 EKRAN LCD TV ALTI AY ÖNCE ALDIM VE ÇOK MEMNUNUM

Ben 2 yildir plazma kullaniyorum, panasonic 42, mukemmel goruntur hersey super, ama bir tek sey evde 15 saat gunde tv izleniyor ayda 45 euroyu bulan elektirk faturasi, gittim bir led lcd aldim tek diyebilecegim su, plasmanin yanina yaklasamaz bu led. titreme cok goruntu kaybi cok cebini dusunen led alsin benim icin para onemli degil kalite diyenler plasma alsin, sd yayinlar da plasma cok daha basarili,

Ben 2 yildir kullanyiorum plasmayi elektirikten dolayi degistirmeye karar verdim, samsung 46 6200 serini aldim goruntu cok titriyo yan acidan goruntu cok kotu, 2 yil onceki plasma hala elimde suna emin olunki cok daha kaliteli yayin ve goruntusu var, fakat cebinizi dusunuyorsaniz lcd alin tekrar yazayim dedim yorumlari okudumda, son olarak,

lcd daha berrak goruntu verirken plasmalar biraz daha mad,

samsungu geri verecegim bende arada kaldim sonymi samsgunmu diye 40 ex 725 modeli ile 40 ud 6500 modeli arasindayim ben elektirk parasindan biktigim icin degistiriyorum,

plasmam 400w kulanirken alacagim lcdm 70 w hesabini siz yapin,

YUKARDA YORUM YAZAN BİR KULANICI ( SONY ) İLE ( SAMSUNG ) ARASINDA KARARSIZ KALMIŞ BEN AŞAĞIDA BİR YORUM YAZMIŞTIM BELKİ YARDIMCI OLURUM DİYE TEKRAR YAZIYORUM ( SONY )'DEN ŞAŞMA.

Biri demiş Plazma biri demiş Lcd Biri demiş LED ,hangisinin daha iyi olduğunu anlamak çok basit,yaz google araştır bi iki saat eğer plazmanın diğerlerinden iyi olmadığı yargısına düşersen İnternet servis sağlayıcısını arayın internetinizi kessin neden mi bi boktan çakmıyorsunuzdur o durumda da ondan xd. Plazma üretilmiyormuşmuş bu nedenle de teknoloji olarak geri oluyormus dolayısıyla da plazmanın ömrü bitiyormuş muş da muş, ahmaklar plazma neden üretilmiyor biliyormusunuz maliyeti oldukça yüksek de ondan a benim beyinsiz götünden uydurup onları savunan bazı arkadaslarım işte bu yuzden tuketıcı sınıfındayız sizin gibi ahmaklar yuzunden anlıyormusunuz bilemem ama çok bildiğiniz bi bok bilmediğiniz kadar ortada nerdeyse daha ne diyim ki,kaldı ki artık plazma üretilmiyor die bisey söz konusu deil,ozmn sizler sesininizi iyisi mi kesin de daha fazla mal durumuna düsmeyin.

BİRİSİ DEMİŞ PLAZMA BİRİSİ DEMİŞ LCD BİRİSİDE DEMİŞ LED
SENİ NE İLGİLENDİRİR EY BE ( İLERİ ZEKASIZ BEYİNSİZ )
HANGİSİNİN İYİ OLDUĞUNU SENİN GİBİ (İLERİ SEKASIZ BEYİNSİZDENMİ)ÖĞRENECEK
ÖNCE KONUŞMAYI ÖĞREN ONDANDAN SONRA O KUNUŞMAYI YAZIYA DÖK
BÜTÜN BOKLARDAN ÇAKAN İLERİ ZEKASIZ GÖTÜNDEN UYDURAN BEYİNSİZ AHMAK ADAM
ÇOK İYİ BİLDİĞİMİZ BİR ŞEY VAR ODA SEN VE SENİN GİBİLERİNİN ÇOK İYİ BİR BOK OLDUĞUNUZDUR
İYİSİMİ SEN VE SENİN GİBİLER SESİNİZİ KESİN DAHA FAZLA MALDURUMUNA DÜŞMEYİN

pLazmaa gibisi yok hacı ;)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play