Dev güvenlik firmasının sitesinde şok!

Dünyaca ünlü antivirüs devinin internet sitesinde olanlara inanamayacaksınız...

  • Gökay Özbudak
McAfee'nin utanç anı!
Güvenlik firmasının prestiji lekeleniyor...

Birçok bilgisayar kullanıcısı McAfee ürünlerine bilgisayarlarını emanet ediyor ve varlığı sayesinde internette rahatça dolaşabiliyor. Ancak ünlü güvenlik firmasının internet sitesindeki açıklar firmanın güvenilirliğini baltalar nitelikte.

YGN isimli bir hacker grubu, McAfee'nin internet sitesinde çok sayıda açık bulmuştu. Bu açıkları internette yayınlamadan önce firmaya bildiren grup, amaçlarının McAfee'ye zarar vermek olmadığını söylüyorlar. Hacker grubu başka başka siteler aracılığıyla kullanılabilen açıkların yanı sıra sunucunun adını görebilmek ve 18 kaynak kodunu ortaya çıkartmak gibi işlemleri McAfee'nin sitesi sayesinde yapabildiklerini açıkladı.

Porto Riko Üniversitesi'nden güvenlik araştırmacısı Pablo Ximenes, güvenlik firmasının bir ürününe dikkati çekiyor. Bu ürün sayesinde kullanıcı tarayıcısıyla açtığı internet sitelerinde herhangi bir açık olup olmadığını görebiliyor. Site güvenliyse McAfee logosu çıkıyor; "Bu logonun çıkması McAfee.com'daki açıkların o sitede olmadığı anlamına geliyor."

Bir güvenlik firmasının başına gelebilecek en kötü şeylerden biri olan bu durum için 12 Şubat'ta McAfee sorunu hemen çözeceklerini söylemiş olsa da, YGN aynı açıkların 27 Mart'ta yaptıkları bir araştırmada yine çıktığını açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

HSBC 12 ay McAfee Antivirüs üyeliğini ücretsiz verdi. Emin olun aradan 1 gün geçmedi, sistemden kaldırdım. Bu kadar popüler olan McAfee neden bu kadar berbat antivirüs programları üretiyor? Şimdiye kadar kullandığım en kötü antivirüs programlarından biri. Hani derler ya: "Bedava verseler almam". Yaptığımda buydu. :D

bide telekom üyelerine bu antivirüsü öneriyor yaa :) ne olacak bozacının şahidi şıracı :D

mc a fee evet neden böle güvensizliği veriyor. bende telekomdan almıştım. hsbc de beni aradı kullanın dedi. ama ben kullanmıyorum

para verip te alan var mı acaba ? kötü

Kaspersky PURE 9.1.0.124 TARTIŞİLMAZ VE USTUNE YOK KIM NE DERSE DESIN

McAfee'nin ilk skandalı değil bu. Windows dosyalarını da sildiydi zamanında. Arada bir kopuklukları oluyor ama hayırlısı. Çakma telekomumuz vesilesiyle ben de yüklemiş bulundum. Hala kullanıyorum...

macafee toshiba laptoplarda yüklü geliyor. ucuz olduğu için herhalde.

kendi sitesini koruyamayan antivirus ten ne olur ki :D

AV yazılımı ile web sitesini hangi akla uyarak bir tutuyor bu yorumcular anlamıyorum. Biri mcafeenin sunucusu biri kendi pc nize kurduğunuz yazılım. İki farkı göremiyorsanız birşey diyemem.

bütün av lerde sorun yaşanıyor. biri dosya siler biri interneti koparır biri uygulama geliştirirken işlemlere müdehale eder biri aşırı performans tüketir.

işinizi biliyorsanız av kurmazsınız olur biter.

Mcafee nin site güvenlik yazılımı pc de kurulu olan av den mcafee ye bilgi aktarıyor av bir sitede virus bulursa bunu sunuculara gönderiyor mcafee inceliyor siteyi ve kara listeye alıyor.

sırf mcafee tarafından güvenli site logosunu almak için bazı şirketler aylık binlerce dolar döküyor ve mcafee çalışanları o siteyi güvenli olarak işaretleyip kontrol ediyor.

kendi açıkları kendi çalışanlarının sorunu ama tutupta av sine laf atmayın gereksiz yere. sunucu koruma pazarında symantec ve mcafee lider konumda her ikisi en çok tercih edilen yazılım. symantec birinci bu konuda ama mcafee de az kalır değil. intel boşuna milyarlarca dolar dökmedi bu işe. 100 kullanıcıya sattığı av yerine bir kuruma sattığı kurumsal av den 100 kullanıcının parasını çıkartıyor...

Kötülemek için bilginiz olsun sonra kötüleyin.

2005ten beri kullanmıyorum. eskiden hep Mcafee kullanıyordum daha sonra Kaspersky'ye geçtim bir daha bırakmadım ve diğer antivirusleri denemedim bile.

''PcMaKeR yazmış:
AV yazılımı ile web sitesini hangi akla uyarak bir tutuyor bu yorumcular anlamıyorum. Biri mcafeenin sunucusu biri kendi pc nize kurduğunuz yazılım. İki farkı göremiyorsanız birşey diyemem.''

Hacklenmiş sitedeki antivirüs programlarına virüs bulaştırılırsa ve kullanıcı bilgisayarına bu virüslü AV programını indirirse işler değişir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play