Dev hizmet tüm dosyalarımızı satabilir mi?

Dev dosya paylaşım hizmetinin yeni hizmet şartlarında yer alan bu satırlar, ortalığı fena karıştırdı

  • Zeynel A. Öztürk
Dropbox bütün dosyalarımızı satabilir mi?
Hizmet şartlarında yer alan satırlar adeta ortalığı karıştırdı

Arkadaşlarınız ve bilgisayarlarınız arasında dosya paylaşımına izin veren ünlü hizmet Dropbox, geçtiğimiz günlerde hizmet şartlarını yeniledi ve basitleştirdi. Bunun ardından Dropbox'un hizmette bulunan tüm dosyalarınızın sahibi olduğu ortaya çıktı. "Your Stuff & Your Privacy" bölümündeki yeni şartlar şöyle:

"Bazen sizin şeylerinizle (örneğin sunma, kullanıma açma veya dosyalarınızı paylaşma) ilgili izninizi alma ihtiyacı duyuyoruz. Dosyalarınızı Hizmete göndererek bize özel olmayan, telif hakkı bulunmayan, alt-lisanslanabilir kopyalama, dağıtım ve türetilmiş ürün oluşturma (çeviri veya biçim dönüştürme gibi) hakkı tanımış oluyorsunuz"... "Bize bu izinleri vermek için gerekli izinlere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız."

Bu geniş terminoloji, son kullanıcılar için endişe verici olabilir. Zira şartlar, Dropbox'a kulllanıcının çalışmalarıyla, ondan izin almadan (ister fotoğraf olsun, ister bilimsel araştırma veya bilim kurgu) istediğini yapabilme hakkı veriyor. Şirket'in blog'u ise tabi ki bu konudaki şikayetlerle dolup taşıyor ve birçok kullanıcı hesabını kapatacağını iddia ediyor.

Dropbox'dan gelen açıklama, güvenlik sorunları

Dropbox geri adım attı ancak...

Dropbox, gelen yoğun şikayet ve itirazların ardından lisansının son bölümüne aşağıdaki satırları ekledi:

"Bu lisans bize sadece Hizmetleri teknik olarak yönetmek, görüntülemek ve işletmek hakkı vermeye yöneliktir."

Dropbox'un bu adımı doğru bir yönde olsa da bir dosyayı taşımak için onun neden "türevlerini hazırlayabilme" hakkını tanımak zorunda olduğumuz büyük bir soru işareti.

Dropbox, son aylarda birçok güvenlik sorunuyla da gündeme geldi. Geçtiğimiz ay ortaya çıkan bir bug, kullanıcıya istediği hesaba erişebilme hakkı veriyordu. Nisan ayında tespit edilen bir hata ise Dropbox'un güvenlik için basit bir veritabanı kullandığı ve bir saldırganın bu sayede istediği dosyaya kolayca erişebildiği idi.

Hangi sağlayıcı olursa olsun, alacağımız hizmetin şartlarını her zaman okumamız gerekiyor. Birçok durumda bu şartlar sizi şaşırtacak maddelere sahip olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Üye olurken fırsattan istifade böyle hükümler koyması kendisini haklı değil suçlu çıkartır.

Öncelikle her lisansın değişik özellikleri vardır, kişi istediği dosyasına istediği lisansı koyabilir, hepsine aynı lisansı uygulamak zorunda değildir, ayrıca o dosyanın lisansının o kişiye ait olduğu da ne derece gerçektir?

Özel hayata ilişkin resimlerin lisanslanması ve el konulması da insan hakları açısından tartışılabilir boyuttadır.

Ben böyle yerlere girmiyorum ve üye olmuyorum. Kendi düşen ağlamaz derler.

usb den şaşmayacaksın

"Dropbox iyi çocuktur, yapmaz öyle şey" desem de inanmayın >:)

Çıkarları için yalnız dosyalarımızı değil bizi bile satarlar. Örnek Google ve Facebook... Ooooh siyasi rakibim internette nereleri gezmiş ver bakayım bir basına sızdırıvereyim şöyle... Tabii efendim sizin isteyeceğinizi bildiğimiz için biz klasörlerini hazırlamıştık bile, buyrun efendim...

Ben böyle yerlere girmiyorum ve üye olmuyorum. Kendi düşen ağlamaz derler.

yorum yazan bulut diye bi şey duydu mu acaba

şimdi sildim hesabımı. kendileri bilir. :P

Ben de kapatıyorum. Var olan dosyaları aktarıp hesabı da silmeli. Mevcut ofis dosyalarında bir sürü belge var. Sen kime ne satıyorsun yav.

Sen de yorum yaz