Dev isim Google'a saldırdı!

Google'ın korsan yazılımlardan çıkar sağladığını iddia eden dev isme cevap gecikmedi!

Dev isim Google'a saldırdı!

Hüseyin Cem Köylü

Medya sektörünün önemli isimlerinden News Corporation CEO'su Rupert Murdoch Twitter hesabı üzerinden Google'a saldırdı. Murdoch, internet devini korsanlığa yardım etmek ve bu durumdan kar etmekle suçladı.

Google'la yetinmeyen Murdoch ayrıca Amerika başkanı Barrack Obama'yı da eleştirdi. Başkanın, Online Korsanlığı Durdurma Yasası'na (SOPA) gerekli desteği vermediğini, telif haklarını korumak için internette geniş çaplı bir sansür uygulanması gerektiğini söyledi.

"Korsanlığın lideri Google'dır, çünkü filmleri bedava yayınlıyor üstelik etrafına para kazandığı reklamlar koyuyor. Lobiciliğe milyonlarca doların aktığına hiç şüphe yok. Film yapımcılığı artık çok riskli. Bu olayın artık azalması ve yazarları, oyuncuları, yönetmenleri ve bağlantılı tüm insanları incitmemesi lazım" dedi Murdoch. News Corporation aynı zamanda dünyanın en büyük film şirketlerinden biri olan 20th Century Fox'un sahibi; hal böyle olunca Murdoch'un da böyle agresif olması normal.

Bu noktada örnek vermek için, Murdoch Google'da, Mission Impossible Ghost Protocol filmini ücretsiz izleyebileceği platformları arattı. "Google'da Mission Impossible'ı aradım. Bir sürü site ücretsiz linkler sunuyor. Benim söyleyeceklerim bu kadar" dedi.

...Ve Google'ın cevabı. Haberimizin ikinci sayfasında...

...Ve Google'ın cevabı gecikmedi!

Google hakkında güzel sözler de söyledi Murdoch: "Google, heyecan verici işler yapan büyük bir şirket. Tek bir şikayetim var, o da önemli."

Kısacası medya devi Google'ı takdir ettiğini inkar etmiyor ancakarama sonuçlarında çıkan korsan içeriğe yönlendiren bağlantılardan bir hayli şikayetçi...

Google ise, Murdoch'un suçlamalarını hafife almadı ve "manasız" olarak tanımladığı sözlere cevap verdi: "Geçen yıl 5 milyon siteyi telif haklarını çiğnemekten dolayı alaşağı ettik" açıklamasını yaptı Google'ın sözcüsü Samanta Smith. Smith sözlerini "diğer pek çok teknoloji şirketi gibi, biz de bu yabancı kaynaklı dolandırıcı siteleri interneti sansürlemeden kapatmanın yolları olduğuna inanıyoruz" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ne kadar saçma. google indexliyor işi bu. sen sorgulama yapınca istediğin her şeyi gözönüne getiriyor. zaten amaç bu. suç google'da değil. burada yasak bir şey yapan da kullanıcıdır. kullanıcı arama yapıyor, giriyor ve indiriyor.

Korsan ile mücadele etmenin tek bir yolu vardır. O da insanların zihninde şu düşünceyi oluşturmak:" Orijinali varken neden korsanını kullanayım ki!"

Korsan kullanıma iten mantaliteyi yalnızca bu psikolojiyı insanlara kazandırarak durdurabiliriz.

Peki bunu nasıl başarabiliriz? Özellikle müzik ve film endüstrisı için konuşuyorum: Eserlerinizi tüketicinın rahatlıkla ulaşabileceği hale getirin, sürümden kazanma mantalitesı ile pazarlayın.

Artık akıllı tvler ortaya çıkmaya başladı. Internet üzerinden yayın yapan TV kanalları kurun. Tüm dünyadan izleyiciler bu kanallara üye olsunlar. Istedikleri filmleri seçsinler ve ailecek televizyonlarından kaliteli olarak izlesinler. Müzik eserleri için de aynı durum geçerli.

Bakın ben de arada sırada internetten korsan film izliyordum. Sonra gittim ve ücretlı yayın şirketinin üyesi oldum. Içinde herşey var: Sinema kanalları, belgesel kanalları... Sadece 4 paket sigara parası. Üstelik de herşey HD kalitesinde.

Internet bağlantı kapasitesinın artmasıyla beraber işler daha da kolaylasacak. Artık uydularla uğraşmanıza gerek kalmayacak. Internet üzerinden rahatlıkla yüksek kalitede yayın yapabileceksiniz.

Sürümden kazanmayı düşünün ve teknolojiyi çok iyi kullanın yeter. Korsan ile ancak bu şekilde başa çıkılabilir...

Vay Bee Yani Korsanı Yayan Google Demekki tmm hak veriyorum ama google ile hiç alakası yok Amca Google Olmasada İnsanlar Bir Şekilde Korsana Kayıyor. Benim Evimde İnternet Olmasa bile ben gene korsan takılırım hiç şüpesi olmasın üstelikte sadece film değil! adamdaki kafa yapısına bak. pardon adam dedim. :(

götürdüğün milyar dolarlar yetmedi mi murdoch. bırakta eğlencemize karışma. torunlarınla oyna gez toz paranı harca artık. sansürcü zihniyet.

korsanlar sopayı yiyecek

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play