Dev işletim sistemi açık kaynaklı oldu!

Nokia'nın eski göz ağrısı Symbian işletim sistemi konusunda artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

  • Gökay Özbudak
Symbian artık açık kaynak kodlu!
Ünlü işletim sisteminin kaderi tamamen değişiyor...

İngiliz şirket Symbian Ltd'nin ürettiği ve 2008'de Nokia tarafından 264 milyon euro'ya satın alınan Symbian işletim sisteminin kaderi tamamen değişti. 2010 yılında akıllı telefon piyasasının yüzde 43,5'ini oluşturan Symbian işletim sistemi artık açık kaynaklı bir yazılım.

Symbian'ın internet sitesinde Nokia'nın son Symbian sürümünün kaynak kodunu açıklamaya karar vermesiyle beraber, mobil işletim sistemi artık tüm geliştiricilere ve kullanıcılara açık hale gelmiş oldu. Bu kararda Microsoft ve Nokia'nın yapmış olduğu anlaşmanın büyük etkisi olduğu düşünülürken, Nokia artık mobil işletim sistemine Symbian^3, Symbian^4 gibi isimler konmayacağını doğrudan Symbian olarak adlandırılacağını belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

olsa ne olur olmasa ne olur..

süper bir haber oldu bu sevindim:)

Hadi hayırlısı

Nokia çıldırmış olmalı. Resmen işletim sistemini gözden çıkardı :) Bu sevindirici haber. WP7 yanında Androidli telefonlarda piyasaya sürse belki eski günlerinin yarısı kadar başarı elde eder:D

Açık kaynak kodlu sistemlerin akıl almaz yükselişi (android gibi mesela) nokia'nın gözünden kaçmamış tabii ki. Symbian ile batan nokia arkasına tüm dünyanın yazılımcılarının tecrübelerinden faydalanmak için bu şekilde kaynak kodlarını açıkladı. Elindeki son kozu da oynadı, bundan sonra ne olur bilinmez. Akıllı cep tlf ile pc ler bir noktada kesişti artık. Toplama bilgisayar gibi donanım özelliklerine bakarak alıyoruz artık cihazlarımızı, bundan sonra marka değil donanım+işletim sistemi ön plana çıkacak... Gelecek hızlı gelmeye başladı... Lakin ben nokia nın eski şaşalı dönemini bir daha yakalayabileceğine inanmıyorum.

Bence iyi bi karar olmuş,bazıları Symbianı ölü bir işletim sistemi olarak görüyor ama bence Symbian potansiyeli olan sağlam bi sistem,Nokia onu pek düzgün kullanamadı ama geliştiricilere açıldığında eminim daha iyi işler çıkacaktır.

Symbian'ı ayakta tutma çabaları.

Nokia sirketine sayisiz kereler sifirdan SYmbiani yazmak icin izin istemisler hep ret cevabi almislar 3 senede Symbian sifirdan yazilda bugun en azindan android kadar olurdu nasil yönetici ve kar ortaklari olan bir sirket Nokiayi anlamak gercekten zor.

valla en iyisini yapmışlar..android i örnek almaları ii olmuş..

ACIK DEĞİL TRANSPARAN BİLE OLSA KURTARMAZ ....

Zamanında az kullanmadık rahmetliyi...

Aferin ;) Sağa sola saçma sapan davalar açmaktan daha mantıklı bir adım atmışlar.

Az önce sitesine baktım herkes açık değil sallıyosunuz burda. Sadece iş partnerlerine açmış kodları.

Birdaha asla symbian yada nokia telefon almayacagim Taaki Nokia android koyar o zaman dusunurum... En sok makinam nokia N96 ve tövbe ettim..

Az önce sitesine baktım herkes açık değil sallıyosunuz burda. Sadece iş partnerlerine açmış kodları.
--------------------------------------------------------------------
O zaman iş partnerleride bize açar kodlarını merak etme.

Alıntı:
""Birdaha asla symbian yada nokia telefon almayacagim Taaki Nokia android koyar o zaman""

- Netteki her hareketimi, her sokağı hatta androidle her görüşmeyi kaydeden google daha nerelere girip, neleri kaydedecek !!!

samsung wawe aldım pişmanım nokia mı geri istiyorum :(

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play