Dev kanal BBC 22 bin PC'yi neden hack'ledi?

Dev televizyon kanalı BBC, bilerek ve isteyerek tam 22 bin bilgisayarı hack'ledi! Peki ama neden?

  • Ümit Öncel
BBC 22 bin PC'yi hack etti!
BBC, televizyon programında tam 22 bin PC'yi ele geçirdi.

İngiltere'nin devlete ait televizyon kanalı BBC'de yayınlanan Click adlı teknoloji programı geçtiğimiz günlerde yayınlanan bölümünde tam 22 bin bilgisayarı hack etti! Programın amacı sanal hacker'ların bilgisayarı ele geçirmelerinin ne kadar kolay ve bunun ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koymaktı.

Bilgisayarları ele geçirmek için programa konuk olarak katılan, güvenlik firması Pervx'in bir yetklisi yardımcı oldu. İnternet üzerindeki sohbet odalarını ziyaret ettikten sonra, buralarda edindikleri bilgileri kullanıp, 22 bin bilgisayarlık ufak bir botnet kuran Click programı, bu bilgisayarladan hiçbir kişisel bilgi almadıklarını açıkladılar.

Siber suçların bu kadar kolay gerçekleştirilebilmesinin şaşırtıcı olduğu kadar, kurulan botnet'ler sayesinde meydana gelen DDOS ataklarının ne kadar etkili olduğunu da belirten yetkililer, suçluların botnet'lerini kiralayarak veya site shaiplerini DDOS saldırıları ile tehdit ederek ciddi paralar kazandıklarını da söylediler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

galiba kaşıonıyolar bunlar... şu an tüm hackerların ilgi odağı olmuş olabilirler...

yakında bu tv hacklenmesse şaşırırım...

prevx olacak.. Dava etmesinler sonra

O zaman sakın güncelleştirmeleri açmayın, orjinal Windows kullanmayın ve Anti-Virüs olarak Avast kullanmaya devam edin diyorum.

Yani tam tersi.

Recep abi ne avastı ya..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play