Dev kapasiteli Blu-Ray hazır!

Daha DVD'den Blu - Ray'e geçememiştik ki eskisini utandıran yeni bir Blu-Ray çıktı! İşte dev disk...

  • Ertuğrul Süngü
Blu-Ray'ler iki kat daha büyük
İki katına çıkan kullanılabilir alan, fiyatı üç katına çıkardı.

Her ne kadar Blu-Ray'ler hayatlarımıza tam olarak giremedilerse de, teknojinin geldiği noktayı algılamamızı sağlayan şüphesiz en küçük araçlardan biri konumundalar.

Bu yeni ve yaygınlaşmakta zorluk çeken disk için Sharp çalışanları uzun süren optimizasyonlar gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalar sonucunda da tam tamına 100 GB'lık ilk Blu-Ray diski üretebildiler. Bu yeni Blu-Ray disk VR - 100BR1 olarak adlandırıldı. Üç katmanlı bir dokuya sahip olan disk, tek yüzde 128 GB veri depolayabiliyorken tekrar yazılabilir versiyonlarında 100GB veri depolayabiliyor.

Hali hazırda bulunan Blue-Ray'leri ikiye katlayan sistem, en geç önümüzdeki ay içerisinde, ilk olarak Japonya'da satışa sunulacak. Tek diskin fiyatıysa 60 Dolar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

hdd alırım daha iyi

Yazma hizida bununla beraber artmasi gerek! 100 gb'lik veriyi normal sartlarda yaymak neredeyse bir saat sürer...

60 dolar fiyat olursa tabi yaygınlaşmaz gider hard disk alırım o paraya

çok ucuzmuş :D

Saçmalık. Geleceği olmayan, eski teknoloji üzerine yapılan gereksiz masraftan başka birşey değil. Plastik bir disk parçası için istedikleri ücrete bakın. Bir de bunu yazabilmek için yüzlerce doları yazıcıya vermeniz gerekli. Sonrasında da saatlerce o verinin aktarılmasını bekleyin. Bir de yazma hatası olursa onca paranızı çöpe atın.

Ey disk üreticileri! Bırakın artık bu teknolojiyi. 5 yıl sonra hepsini çöpe attıracaksınız zaten.

60 dolarmış.Kimse kusura bakmasın beş para etmez.Ne oldugu belli olmayan bu diske asla para veremem.Harici hddlere dewam.

Tekrar kullamıcak olduktan sonra pek bi anlamı yok parayı çöpe atmaktan başka bişey değil

Keçileri kaçırmış bunlar,60 dolar,çizilse,çatlasa gitti,100 GB 6 dolar seviyelerine inmedikçe alınmaz,8 gb dvdleri bile almıyoruz,tanesini 3 liradan sattıkları için,Dünya aptallardan oluşmuyor alo

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play