Dev PC üreticilerinden Chrome OS yorumları

Chrome OS'u deneyen dev PC üreticileri ilk notlarını verdi: Google bu işi becerebildi mi?

Dev PC üreticilerinden Chrome OS yorumları
Chrome OS 2010'un ikinci yarısında bekleniyor.

Google nihayet kendi işletim sistemini piyasaya sürmek konusunda sağlam adımlar atmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde bu konuda Google'a destek veren firmaları sizlere duyurmuştuk. Chrome OS olarak adlandırdığı ve Linux tabanlı olan işletim sistemi ile özellikle netbook pazarını hedefleyen Google, sistemin bir sürümünü denemeleri için iş ortaklarına dağıttı. İlk gelen yorumlar ise son derece olumlu.

Dünyanın en büyük PC satıcısı olan HP, ürünlerinin büyük kısmında Windows kullanmayı tercih ediyor. Linux işletim sistemine de soğuk bakmayan HP şu anda Chrome OS'u denediklerini doğruladı. HP ayrıca ilk testlerin oldukça tatmin edici olduğunu da söyledi.

Çinli Lenovo da Chrome OS ile yakından ilgilenen firmalardan biri. Lenovo da Google'ın işletim sistemi hakkında olumlu yorumlar yapmasına rağmen Chrome OS'a asıl destek Asus'tan geldi. Google'ın işletim sistemini beğendiğini açıklayan Asus konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmak için erken olduğunu fakat muhtemelen bazı ürünlerinde bu yeni işletim sistemini kullanacağını söyledi. Chrome OS'un ciddi olarak 2010'un ikinci yarısında ve ilk olarak Asus cihazlarda görülmesi bekleniyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

windows xpye yakın birşey çıkarsın kuralım

Daha çok beklersiniz

işletim sisteminden bahsedilmiş ama resimler ve video web tarayıcısından bahsediyor

İntel ve Amd de olduğu gibi windows'a da bir alternatif vakti gelmiş geçiyordu bile .

Ms kendini dağıtmış durumda işte bu fırsattan ziyade Google bombalar piyasayı diyorum.

alpha beta bişeyler olsa da sanal makinede bir denesek.....

verin birde biz deneyelim kullanıcı olarak daha deneyimliyiz bu konularda :D

Linux tabanlı olmasa süper olacaktı ama maalesef Linux

search konusunda tartışmasız bir numara olsa'da yinede google'ın microsoft tecrübesi ile başa çıkabileceğini düşünmüyorum...

Asus bu ara sakız gibi , nereye çeksen geliyor :P

banada öyle geliyor ki ilk asus çıkartır chrome os lu netbook ları asus iyi destek veriyor bu tür işlere google ı seviyorum zaten ikiside süper ya oh oh:D

bencede çıksında şu windowsun tekelcılık anlayısından kurtualaım tek fırma oldugu ıçın dunyanın parası verıyoruz bı ısletım sıstemıne ya tam destek googl a

Linux tabanlı olmasa süper olacaktı ama maalesef Linux
--------------------------------
başka nasıl olmasını bekliyorsun? Sıfırdan yazacak değil herhalde. Zaten winfos un hali ortada. Akıllı insanların hali başka oluyor.

firmaların destek sözüyle bir yere kadar.. hani bunlar netbooklara linux yüklüyorlardı nerde?! efendim microsoftun ucuz windows siyastemiş.. geçiniz efendim geçiniz.talep meselesi talep..siz yıllar boyu süre gelen birikim bir çırpıda silip atacağını mı sanıyorsunuz..destekleyin bakalım.. peki tüketici ne diyecek?!

tıpkı çinlilerin yaptıgını yapacak.. linux yüklü laptopları alacaklar ucuz ucuz üzerine çakma WINDOWS yükleyecekler.. olay bu hemşerim.. sonuç;

yüzde %90 küsür windows geri kalan ise işletim sistemlerinin alayı.. tabi iki tane kı*ı kırık tarayıcı ve multimedya oynatıcı parladı diye bizim bilişim devleri işletim sistemide kakalarız sandılar.. işte duracaksın..chrome tarayıcının piyasasına iki puan daha ekleyin :)

peki dünya linux piyasasına katkısı ne olacak.. en sonra yüzde bir miydi iki miydi neydi işte ona yarım puan daha atın..

microsoftun tecrübesi virüs açıklarını kapatmaya yetmiyor. ayrıca duyurulur linux tabanlı olması, sistemin daha sağlam olmasını sağlar.

rekabet iyidir pc cephesinde microsoftun karşısında rakip yoktu. Allah aşkına pardus, ubuntu fln demeyin. Şu an son kullanıcıya hitap eden iki işletim sistemi var mac os ve windows. Chrome da bunlara bir alternatif olacak.

Berbat bir şey dir dertsiz başiniza dert ariyorsaniz buyrun deneyin ama değmez

bill gates ve onun bağımlı özgürlükten yoksun köleleri,parası sağılacak şahsiyetler;

sizler bu berbat hayatlarınızdan memnun olabilirsiniz fakat özgürlük için çalışanlara ve savaşanlara da biraz saygı lütfen.

Açık Kaynak Kodlu yazılımlar birer alternatif felan değildir,tamamen özgür,ücretsiz,bağımsız ve kendine münhasır yazılımlardır.Bu yüzden kimseye zorlama yapmaz ve her türlü gelişime ve geliştirilmeye açıktır.

Ahkam kesmeden önce bir Linux tabanlı bir işletim sistemini en az bir kere deneyin ve ondan sonra

BİLGİ SAHİBİ OLUN,SONRADA FİKİR SAHİBİ OLUN.

rekabet iyidir pc cephesinde microsoftun karşısında rakip yoktu. Allah aşkına pardus, ubuntu fln demeyin. Şu an son kullanıcıya hitap eden iki işletim sistemi var mac os ve windows. Chrome da bunlara bir alternatif olacak.
-----------------------------------
Herkes win kullanmyı anasının karnında mı öğrendi? Bir hafta günlük yarım saat ayırsan kaparsın. Bunları laf olsun diye söylemeyin lütfen. Ubuntu kullanımı win den daha kolaydır. Sadece alışmak gerek.

Millet boş boş konuşuyor. Daha Windows'u dogru duzgun kullanamayan kişiler Ubuntu veya diğer dağıtımlar hakkında ileri geri konuşuyorlar. Bilmediğiniz şeyi kötülemeyin arkadaşlar. Ubuntu hiçte zor bir sistem değil. Söylendiği gibi azıcık beyin zorlayip kullandığınızda çok keyifli olduğunu görürsünüz. ChromeOS unda aynı sekilde keyifli olacağına inanıyorum. Çıkar çıkmaz deneyeceğim. Bunun için sabırsızlanıyorum.

" Herkes win kullanmyı anasının karnında mı öğrendi? Bir hafta günlük yarım saat ayırsan kaparsın. Bunları laf olsun diye söylemeyin lütfen. Ubuntu kullanımı win den daha kolaydır. Sadece alışmak gerek. "

Ubuntu 9 da kde4 paketini paket manager da bulup yuklemek ıcın ne kadar ugrastıgımı bılıyorum on bınlerce paket ıcınden. lınux un son kullanıcı ıcın hala hazır olmadıgı fıkrıne bende katılıyorum lınux zaman ısteyen merak ısteyen bır ısletım sıstemıdır hala.

Çakma windows nedir? Ucuz windows gördünüz mü bugüne kadar. Bedava Windows dağıtılsa ne olur ki? Üzerine eklediğiniz her şey parayla, bir de üstüne Windows fiyatını ekleyin, Windows'lu sistem dünyanın en pahalı sistemidir. Korsancı Mahmut'lar olmasaydı %70'leri de göremezdi. Tabii Korsancı Mahmut'un CD'sini takacağınıza bomba koyun daha iyi...Ayrıca korsan konusu hiç de ahlaki değil. Mac %15'lere yükseliyor, Windows'tan daha ucuz ve kaliteli. Linux'ta dünya çapında patlama var. Google Chrome çıkıyor. Bir yıl içinde Microsoft %50'lere inecektir. Korsan amigoluğuna rağmen diğer sistemler yükselişte, inişte olan yalnızca Microsoft. Açın gözünüzü dünyaya bakın biraz. Bilgisayar Windows'tan ibaret değildir. Kendi kendinizi esir etmeyin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir