Dev şirkete dava açtı, kendi tutuklandı!

Ters tepmek böyle bir şey olsa gerek: Dev şirkete dava açtı, sonunda tutuklanan kendisi oldu!

  • Gökay Özbudak
Cisco ve eski mühendisi karşı karşıya!
Gündeme bir yıl sonra oturdu...

Cisco güvenlik firmasının adı bugünlerde dava konularıyla gündemde. Eski bir Cisco mühendisinin güvenlik firmasına karşı açtığı davadan 18 ay sonra Cisco, eski mühendisini tutuklattı. IDG News'in haberine göre; tutuklama Mayıs 2010'da gerçekleşti.

Oldukça gizli tutulan dava Nijerya vatandaşı olan mühendis Peter Alfred-Adekeye'nin ülkesine iade edilmesi ortaya çıktığında gündeme taşındı. Adekeye, Cisco'yu hizmette tekel oluşturmak ve kendi araç gereçlerini kendine saklamak konusunda dava açmıştı.

Cisco'nun Adekeye'nin tutuklatma sebebi ise, bir Cisco çalışanının kimlik ve şifresini kullanarak Cisco'nun erişmin yasak olduğu sitelerinden yazılım indirmesi. Davanın seyrine göre Adekeye 250 bin para ve en fazla 10 yıllık hapis cezasına çarptırılabilir.

Adekeye'nin avukatı, tutuklamanın 2008'de açılan davayla ilgili olduğunu ve bunun bir Cisco stratejisi olduğunu söylese de, bir Cisco konuşmacısı avukata katılmadığını belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Dünya şirketlerin egemenliğinde dönüyor.

chip haberi 3 kere okudum ama eskileri dedi gibi dudu calan para dir... saygilarimla

Büyük firmalara karşı şahısların hiçbir şansı yok. Ancak Hollywood filmlerinde olur, tek başına alt eder bir adam kötü niyetli şirketleri.

250 bin para ne kadar Türk Lirası ediyor acaba?

250 bin paraya bende takıldım acaba nekadar tl ediyor:)) ayrıca gizlilik bu dönemde çok önemlidir türkiyedede bilgi çalmak 10 yıla kadar hapis cezası alınmasına neden olabilir..belki adam haklı ama gerçekten başkasının kullanıcı adı ve şifresini kullandıysa vay onun haline

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play