Dev şirketlerin patent çılgınlığı tam gaz!

Binlerce yeni patent alan devler arasında 2008'in şampiyonu belli oldu! İşte şaşırtan rakamlar...

  • Ümit Öncel
Bu şirketlerin gelecek planları çok farklı
Patent savaşları tüm dünyaya yayılmış durumda.

ABD'de IEEE Spectrum tarafından yapılan araştırma Patent Ofisi'nin yayınladığı veriler ele alınarak hesaplanıyor. Şirketlerin yıl içerisinde kaç yeni patent için başvuruda bulunduğu, ellerinde bulundurdukları patent sayısının zaman içerisinde ne kadar büyüdüğü ve elindeki patentlerin birbirine ne kadar benzer olduğuna bakılarak oluşturulmuş bir puanlama sistemine göre şirketlere patent notu veriliyor. Bu yıl ki hesaplamalar IBM'in tüm diğer bilişim ve teknoloji şirketlerinden daha yüksek bir patent notuna sahip olduğunu ortaya koydu. IBM, 2008 yılında tam 4186 patent ile liderliği açık ara elde etti. IBM'in hemen arkasından ise 3515 patent ile Samsung geliyor. Listedeki diğer dikkat çeken firmalar arasında 2030 patent ile Microsoft, 1776 patent ile Intel ve 1424 patent ile Hewlett-Packard bulunuyor.

Patent konusunda diğer atılım yapan firmalar arasında Micron, Nantero, SanDisk de yer alıyor. HP ise tüm bu firmaların gerisinde kalsa da listeye girmeyi başardı. Zengin bir patent portföyüne sahip olmak, büyümek ve farklı konularda teknoloji geliştirmek isteyen firmalar için hayati önem taşıyor. Diğer yandan rekabet açısından da belli patentlerin kimin elinde olduğu çoğu zaman önemli farklar yaratabiliyor. Böylece bir şirket rakibinin belli konulara açılmasının önünü kesebileceği gibi, buna rağmen rakip firma o alana girdiğinde ise bundan para kazanabiliyor. Bunun en somut örneği ise Microsoft'un elinde bulunan Linux işletim sistemine ait çok sayıdaki patent...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Eğer Microsoft Linux patentlerini kasdi olarak ve Linux'un gelişmesini engellemek/zorlaştırmak amacıyla aldıysa yaptığı şey çok ayıp. Ticaret ahlakı diye birşey var...

Mutlaka Linux'un Microsoft'u mahkemeye vererek hakkını araması gerekir bence, haksız rekabet bu.

amd patent yapmıyormu :D

Bu Patent işi Çok saçma ya ???
Nerede Serbest Piyasa ?
Resmen Kölelikten başka birşey yaptırmıyor bunlar..

100 binlerce Patent şuan büyük şirketlerin elinde, bugün ben veya bi başkası yapmak istediği şey için patent almaya çalışsa ve baksa ki patent önceden alınmış. ne olacak ? Ben o projeyi Yapamayacak mıyım ?
Bence gerikafalıktan ve köleleştirmekten başka birşey değil bu !!!
Büyük balık Küçük balığı yutar oynuyorlar.

ya haber genel şirketler hakkında. böyle bir haberin bilgisi için niye microsoftu arayalım ben de bunu anlamadım......

intel de amd'den geçiniyo :( patent hakkı teknoloji hırsızlığını engelliyor ama diğer yandan da maalesef tekellerin önünü açıyor .

adamlar sanki patent yarışında bu ne yaa bi bizi patentlemediler o

kadar....

patent hakkının en fazla 10 yıl olması lazım yoksa tekelleşme sürekli artar..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play