Dev sitede büyük isyan...

İnternetin en büyük sitelerinden biri hızla kan kaybediyor: İşte yazarların isyan etme nedeni...

  • Halil Mollaoğlu
Vikipedi yazarları platforma sırt çeviriyor
Wikipedia: Yaklaşık 50.000 yazar, ansiklopediye sırt çevirdi.

Vikipedi web ansiklopedisinin İngilizce kolu (Wikipedia) yazarlarını kaybediyor. Çevrimiçi bilgi bankasının bu senenin ilk üç ayında yaklaşık 50.000 yazarını kaybettiği söyleniyor.

Haberi Wall Street Journal, Wikipedia kayıt dosyalarını inceleyen İspanyol bir araştırmacının açıklamalarını baz alarak bildiriyor. Felipe Ortega'nın araştırmasına göre projenin başlatılmasından bu yana takım çalışması önceye nazaran çok daha zor hale geldi.

Örneğin Wikipedia'ya yeni katılanların girdileri bugünlerde çok daha sık silinmeye başladığı ve artık makale sayısı artan bir hızla değil sabit bir hızla arttığı söyleniyor. Buna karşın ziyaretçilerin sayısı yine belirgin derecede artmaya devam ediyor.

Fakat şu sıralar problem yaşayan kol sadece İngilizce Vikipedi değil; keza Almanca portalda da uzun süreden beri "haksız yere silinmeler" ile ilgili tartışma yapılıyor. Örneğin kısa bir süre önce Almanca Vikipedi'deki bir makale yetersizlik sebebiyle yayından kaldırılmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

çok gereksiz bi uygulama bırak kalsın ne diye siliyon ki koca internet bi iki harfi daha saklayabilir yani boş boşuna canımızı sıkıyon istediğimiz bilgiyi siliyon

o kadar bilgi olmasına karşın ne google aramalarında çıkıp ben burdayım kaynak burda diyor nede rastgelebiliyoruz bu sitenin neresi iyi anlamadım.

ekşisözlük tarzı kafalarına göre sıkmaları hoş olmaz tabi uygunsuz,yanlış veya yalan olan bilgilerin silinmesi gayet normal

Sen de yorum yaz