Dev siteye bir garip yasak!

Ünlü bir site daha, Türkiye'de yasaklandı! Ama bu yasak, yaşananlarla garip bir hal almaya başladı.

Dev siteye bir garip yasak!

Ülkemiz, şu sıralar ilginç bir site yasaklama vakasıyla karşı karşıya. Gün boyu, çeşitli kaynaklarda, ünlü video paylaşım sitesi Dailymotion'a erişim engellendiği haberleri yer aldı. Gerçekten de, TTNet kullanıcıları Dailymotion'a girmek istediğinde, iki farklı mahkemede alınmış, iki farklı erişim engelleme kararıyla karşılaşıyorlar.

Ancak erişim engeli, şu ana kadar sadece TTNet ile sınırlı kalmış durumda. Uygulama nedense, halen diğer servis sağlayıcıları etkilemiş durumda değil. Haber yayına hazırlanırken, yani engellemenin üzerinden 12 saatten fazla zaman geçmişken, Turkcell ve Vodafone 3G üzerinden, Turkcell Superonline fiber hatları üzerinden, siteye rahatlıkla erişilebiliyordu.

TTNet kullanıcıları ise, ünlü YouTube yasağımızdan kalan alışkanlıkla, DNS değiştirerek Dailymotion'a erişebiliyor.

Kısacası Türkiye interneti, belki de gelmiş geçmiş en garip erişim engelleme ile karşı karşıya. Henüz tebliğin diğer internet sağlayıcılara ulaşmadığı ve bu yüzden TTNet dışında bir sağlayıcının engelleme için adım atmadığı konuşuluyor. Ancak aradan geçen zamana bakılırsa, bu işte bir gariplik olduğu kesin...

Bakalım bu devirde bile, halen yaşamaya devam ettiğimiz erişim engellemeler, bize daha neler gösterecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bu devir derken neyi kastediyorsunuz.Yanlışın kötülügün devri olmaz yanlış her devirde yanlıştır.O zaman bu devirde olurmu deyip cinayetletri hırsızlik vb suçları görmezden gelelim bütün cezaları kaldıralım.

@27 Kas 2013 07:59 Cinayet hırsızlık ne alaka bu video sitesi neden kapatılıyor mesele bu. Varsa uygunsuz video kaldırtırsın. Yada sadece o videoyu engellersin. Çağ bu çağdır 50 sene evvelin kafasıyla düşünmek en büyük ahmaklıktır.

yanlış fikir ile savaşmanın tek yolu karşı fikir iledir... yoksa devekuşu mantığıyla kafayı kuma gömüp "ben görmüyorsam başkası da görmez" demekle yada bunu hçbir türkiyeli görmesin demelerle sorun çözülmez

Bunlar sayesinde ip,dns,proxy vs. nedir öğrendik ilginç bir ülkede yaşadığımızı kabul etmek zorundayız :p Max_Real Qnx

sitede kim bilir ne yayınlandıda engellendi.

DNS ayarı kendiliğinden mi değişti bilmiyorum ama şimdi Dailymotion'a girebiliyorum.Engel kaldırıldı mı?

10:39 O zaman adam gibi içeriklerini denetlesinler.Sadece siteye videoyu koyan suçlu degildir.Çag dediginde maddeler degişir gelişir.İnsan şahsiyeti gene aynıdır.Bin sene önceki insanda sayılmaktan sevilmekten begenilmekten hoşlanıyordu günümüzün insanıda

Youtube yasağından edinilen dns ve proxy bağışıklığı sağolsun.

Ben TTNeT kullanıcısıyım ve DNS'de hiç bir değişiklik uygulamadım, Dailymotion'a erişim sağlayabiliyorum. Engel ortadan kalktı sanırım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir