Dev tarayıcı WebRTC desteğini ekledi!

Chrome'a eklenen bu özellik sayesinde popüler tarayıcı, artık çok daha özgür olacak!

  • Zeynel A. Öztürk
WebRTC, Chrome dev channel sürümüne eklendi!
Eklentiye gerek duymadan video ve ses çalabilen teknoloji, en çok geliştiricilerin işine yarayacak

Google, tarayıcı içerisinde video ve ses uygulamalarını çalıştırmayı sağlayan WebRTC teknolojisini Chrome web tarayıcısının içerisine yerleştirmeye başladı.

Chrome'un Dev Channel sürümüne eklenen WebRTC, JavaScript API'ları ve HTML5 ile tarayıcılara gerçek zamanlı iletişim desteği sunuyor. 2010 yılında Google tarafından alınan ve geçen sene kaynak kodu açık hale getirilen teknoloji, Mozilla ve Opera gibi tarayıcı üreticileri tarafından da destekleniyor. Google, web geliştiricilerinin tescilli eklentilere dayanmak yerine artık "birkaç basit JavaScript API'sı" kullanarak ve "işin zor kısmını tarayıcıya bırakabileceklerini" söylüyor.

Yani WebRTC ile geliştiriciler, herhangi bir eklentiye gerek duymaksızın tarayıcı içerisinde çalışabilen video ve ses uygulamaları oluşturabilecekler. WebRTC'nin Chrome'un final sürümündeki yerini alması için, bug'lı sürümlerin test edildiği Dev Channel aşamasını geçtikten sonra, Beta kanalını da aşması gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Yani anladıgım şumudur : video veya müzik dinlerken flash destegine gerek kalmaksızın Chrome bunu tek başınamı üstlenecek..

FLASH IN YERİNİ ALACKA MI BU TEKNOLOJİ

web real time channer, gerçek zamanlı web kanalı güzel bence

2010 yılında Google tarafından alınan ve geçen sene kaynak kodu açık hale getirilen teknoloji, Mozilla ve Opera gibi tarayıcı üreticileri tarafından da destekleniyor.

Her zaman gerilerden gelen "Google"

Yani anladıgım şumudur : video veya müzik dinlerken flash destegine gerek kalmaksızın Chrome bunu tek başınamı üstlenecek..
************************************************
Anladığın yanlış; Mozilla ve Opera gibi tarayıcıların üreticileri tarafından da destekleniyor diye açıklama konulmuş oraya, geliştirilmeye devam edilirse adını hiç duymadığımız tarayıcının içinde bile olacaktır.

Chrome'u bu kadar gözünüzde büyütmeyin, chrome'dan önce web alemine yıllarını vermiş tarayıcıların emekleri ve profesyonellikleri var ve gayet kullanıcıların isteğine göre rahat bir deneyim sunmaktadır.

HTML5 de zaten flashsız/eklentisiz video ses yürütülebiliyor, bu teknoloji voip ve görüntülü iletişimide eklentisiz yapılmasını sağlıyor olsa gerek.

tebrik ederim güzel gelişme.

Sen de yorum yaz