Dev telefon üreticisinin peşindeki isim

Cep devi BlackBerry'yi satın almak isteyen son dev isim, herkesi şaşırtacak kadar ilginç...

Facebook, BlackBerry'nin yeni sahibi mi olacak?

BlackBerry için işlerin iyi gitmediği artık bir gerçek. Bir zamanların dev telefon üreticisi, artık piyasanın en alt sıralarında yer alıyor. Klavyeli telefonlarından bir türlü vazgeçemeyen firma, sonunda hatasını anlayıp tamamen dokunmatik ekranlı bir telefon üretse de artık kaybettiği pazar payını geri alması mümkün olmadı.

BlackBerry'nin Kanadalı sahipleri ise şimdi daha da fazla zarar etmeden markayı büyük bir şirkete satarak emekli olmayı planlıyorlar. Bunun için sırada bekleyen pek çok müşteri bulunuyor. Ancak en ilginci, Facebook. 

Kanadalı yöneticilerin geçen hafta uçağa atlayıp Facebook yöneticileri ile görüştüğü ortaya çıktı. Facebook'un da artık kendi donanımlarını üretme aşamasına geldiği biliniyor ve bunun için BlackBerry'yi satın almak istemesi çok mantıklı görünüyor. Önemli nakit birikimine de sahip olan Facebook'un, BlackBerry için reddetmesi zor bir teklif getirmiş olabileceği de konuşuluyor.

Facebook'ın başkanı Zuckerberg geçen sene bir Facebook telefonu üretmenin yanlış bir strateji olacağını söylese de, köprülerin altından çok sular aktı ve artık mobil dünyada çok büyük bir reklam pastası bulunuyor. Facebook'un telefon üretip satması, sadece telefon satışlarından kazanç sağlaması anlamına gelmiyor, büyük mobil reklam pastasına hükmetmesi için de önemli bir avantaj sağlayacak. Dolayısıyla Facebook yöneticilerinin artık mobil cihazlar üretmek için hazır oldukları düşünülüyor. BlackBerry ile yapılan sürpriz toplantı da bunun en güzel kanıtı.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Facebook, inşallah alır.

Facebook alır umarım BB yi bambaşka telefon yapar yoksa kim alırsa. Alsın BB gelişmez BB markasının kurtulusu facebook

garip ama güzel

Facebook yöneticilerine tavsiyem jolla'ya (küskün nokiacıların kurduğu finli firma) talip olsunlar. Daha çok kazanırlar.

Face alınca ismi FB olur:)

blackberrry nin kendine has bir müşteri potansiyeli var ancak insanlar akıllı telefonla tam olarak ne yapabileceklerini bilmemesi ve sadece moda olsun diyerek android işletim sistemli telefonaları ve iphonu almaları onu zor bir duruma sokmuştur.umarım facebook, google gibi labali bir şirketin eline düşüp rezil olmazlar.şu anda amiral gemisi olarak adlandırılan z30 modeli çok iddalı.ancak donanım olarak diğer amiral gemilerinden zayıf olduğu için pek tutmayacak.millet 'aaa bak bu 8 çekirdekli 3gb ram var 64 bit işlemcili bu .....' falan şeylerle ilgileniyor malesef.kullananlar bilir bb10 işletim sistemi blackberry telefonların donanımıyla tam uyumludur.üstüne üstlük android uygulamalarının da birçoğu sideload yöntemiyle çalıştırılabilmektedir.internette incelemelerine bakın kıyaslamalara bakın gerçektende donanımı geride olmasına rağmen çoğu testte diğerleriyle kafa kafaya hatta mobil internette en hızlı.bunu ben soylemiyom bağımsız testler söylüyor...bu arada blackberry taraftarı değilim sony ci sayılırım.keşke sony alsa blackberry. şu android denen işletim sistemi çakmasıyla kendini de telefonlarını da daha fazla rezil etmez..şunu da söyleyim bb10 qnx tabanlı işletim sistemidir ve arabalar dahil birçok araç üzerinde çalışıyor. piyasada en çok güvenilen, kararlılığı ile kurumsal ve profesyoneller tarafından tercih edilen bir işletim sistemidir.

@30 Eki 2013 22:51 asıl çakma sensin iSheep... android özgün ir işletim sistemi ios'tan önce zaten vardı Apple farkeder farketmez kopyaladı Jobs denen soytarı o iftirasını attı ve üste çıktı şimdi o gübre oldu... android zirvede...

Facebook satın alırsa BB özünü kaybeder. Gizlilik!

@30 Eki 2013 22:58 Blackberry'de gizlilik olduğunu mu sanıyorsun? Çok safsın, mösyö!

Facebook alsın, kendi platformu kendi telefonunda satar oyunları için kısayol iconları ,Google yaptı Facebook neden yapmasın...

Bb battı Lumialar 1. Numara Tavsiye Ediyoruz Lumia ??????

İki firma için de mantıksız.. Bb için denize düşen yılana sarılır, Fb için kıroyum ama para bende durumu. Herkes kendi işini yapsın, facebookun ne işi var telefon üretimi ile?

facebook donanımda gücünü htc first' le gösterdi bence bulaşmasın ha eğer çok zenginiz bir telefon şirketimiz olsun diyorsa alsın ama bir efsane böylesine bir sebeple gitmemeli :(

yorumları okumak hakikaten çok eğlendirici.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir