Devlere kafa tutan Çinli: Xiaomi!

Akıllı telefon pazarında Apple ve Samsung gibi devlrin yanında, şimdi 4 yıllık bu Çinli de var!

Devlere kafa tutan Çinli: Xiaomi!

Sadece 4 yıl önce kurulan Çinli telefon üreticisi Xiaomi, büyük bir sürprize imza atarak Çin akıllı telefon pazarında üçüncü büyük üretici konumuna yükseldi.

Kalabalık nüfusu nedeniyle dünya genelindeki akıllı telefon pazarı için önemli bir Pazar olan Çin'de en çok satan üretici, Samsung. Samsung'un Pazar payı ise yüzde 18 civarında.

Samsung'u takip eden isim, yine bir Çinli üretici lan Lenovo. Üçüncü sıradaki Xiaomi'nn Pazar payı, yüzde 10'ken, onu takip eden Apple, yüzde 9 ile dördüncü basamakta oturuyor. Apple, bir önceki çeyrekte beşinci sıradaydı ama China Telecom ile yaptığı işbirliği, onu bir basamak yukarıya taşımayı başardı.

Xiaomi'nin bu başarısında en büyük pay, kuşkusuz 113 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulan Hongmi telefonları. Canalys analisti Nicole Peng'e göre Xiaomi'nin başarısı aslında sürpriz değil. Düşük fiyatlı akıllı telefonlar Çin'de zaten önemli bir alıcı kitlesine sahip ve Xiaomi de bu kitleyi kendine çekmeyi başarmış durumda.

Xiaomi şimdilik sadece Çin pazarında faaliyet gösteriyor ancak bu yıl içerisinde yabancı pazarlara açılmaya hazırlandığı da biliniyor. Bu pazarlar arasında Güneydoğu Asya ülkeleri, Brezilya, Meksika ve Rusya bulunuyor.

Peng, her ne kadar ilk sırada da olsa, Samsung'un liderliği kaptırmamak için ucuz akıllı telefonlara da gereken önemi vermesi gerektiğinin altını çiziyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Türkiyeye de gireceğini açıkladı Xiaomi

Bu cihazların iddali olacağına inaniyorum zira en iyi launcher miui (bu cihazda da bulunan launcher)

amerikada apple çinde xiaiomi türkiyede general mobile discovery ama devler gibi kendi parçasını üretmiyor

fiyatı özelliklerine göre çok iyi. gelince alınacak bir cihaz

Xiaomi Redmi Hongmi Red Rice WCDMA Dual Sim MIUI V5 Quad Core 1.5GHz 4.7 inch HD 8.0MP 160 USD fiyat ve özellikler çok iyi

merak edenler etotalk izimli siteden bakabilir

Çinin bu ureticilerini takdir edip turkiyedende boyle seyler. Bekledimgimi soylemek isterim

Xiaomi mi4 kullaniyorum mukemmel telefon.

Sen de yorum yaz