Devlet bilgisayarlarını siber ordu koruyor

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık'ın PC'leri "siber ordu" olarak bilinen çok özel bir ekipçe korunuyor

Devlet bilgisayarlarını siber ordu koruyor

Türkiye'de içinde devlet sırları denilebilecek önemli bilgiler bulunan, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurumunun internete bağlı bilgisayarlarını ve internet sayfalarını, siber saldırılara karşı TÜBİTAK'ın Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi (BOME) koruyor. Yaptıkları iş nedeniyle "Siber Ordu" diye adlandırılan ekipte, her biri kendi alanında uzman beşi tam zamanlı 40 kişi çalışıyor.

TÜRKİYE'de ve dünyada devlet hizmetindeki birçok bilgisayar, güvenlik tehdidi altında çalışıyor. İnternetin yaygınlaşmasıyla ve e-devlet'e geçiş ile güvenlik sorunu giderek artıyor. Bu bilgisayarlar, birtakım örgütlere ya da başka ülkelerin istihbaratlarına hizmet eden hacker'ların saldırısına uğrayabiliyor. TÜBİTAK, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'nün (UEKAE) 2007'de kurduğu Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi (BOME) ile devlet, sanal ortamdaki saldırılara karşı korunuyor. Siber orduda görevli, Bilkent, ODTÜ, İTÜ ve Hacettepe mezunu 40 bilgisayar uzmanının büyük bir kısmı bilgisayar ve elektronik mühendisliği diplomasına sahip. Uzmanların öncelikli görevi savunma. Ne top atıyor, ne de tank, tüfek kullanıyorlar. Çünkü tek silahları bilgi.

Özel harekât gibi

Siber ordu, internet üzerinden hizmet veren bankalar başta olmak üzere Türkiye'deki bütün bilgi ve iletişim sistemlerine de güvenlik danışmanlığı yapıyor. Ekip, özel harekât timi gibi hareket ediyor. Saldırı ihbarı alınca özel programlarla donatılan bilgisayarlar ile saldırının başladığı yeri belirlemeye çalışıyorlar. Yurtdışı kaynaklı bir saldırı olduğunda ilgili ülkenin BOME birimi ile temasa geçilip, olayın onlar tarafından da takip edilmesi isteniyor. BOME, devlet kurumlarında olay müdahale sorumluluğu bulunan çalışanları da eğitiyor. Bugüne kadar güvenlik olaylarına müdahale yeteneği kazandırılan kurumlar şunlar: Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Sayıştay Başkanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Maliye Muhasebat Genel Müdürlüğü, Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü.

TR-BOME Sorumlusu Bilişim Güvenliği uzmanı Ünal Tatar, en dikkat çeken saldırının web sayfalarının içeriğinin değiştirilmesi olduğunu söylüyor. Bunun bilgi sızmasından daha çok imaj zedelenmesi gibi psikolojik bir boyutu olduğunu belirten Tatar, "2008'de bizim de beraber çalıştığımız önemli bir kamu kurumuna saldırı düzenlendi ve sayfanın içeriği değiştirildi. TR-BOME ekibi sistemi tekrar çalışır hale getirip güvenlik açıklığını kapattı" diye konuşuyor. Tatar, 1 Ocak-31 Mayıs 2009 arasında yurt dışından 258, yurt içinden 15 olmak üzere toplam 273 siber saldırı ihbarı aldıklarını anlatıyor. Tatar, internet bankacılığı sitelerinin kopyalanmasıyla kullanıcıların hesap bilgisi ve şifresi gibi özel bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan 14 web sitesinde de zararlı içeriğin kapatıldığını söylüyor.

'Köle bilgisayarlar'

Ünal Tatar, internet sitelerinin ya da e-posta yoluyla gelen eklentilerin açılmasıyla bilgisayara yüklenen zararlı programların, bilgisayarları, hackerların "köle"si haline getirdiğini söylüyor. Köle bilgisayar kullanıcısının interneti kullanmaya devam ettiğini, ancak aynı bilgisayarın, saldırganın isteği doğrultusunda, dünyanın bir ucundaki bir bilgisayara yapılan saldırıda kullanılıyor olabileceğini belirten Tatar, Türkiye'nin "köle bilgisayar" sayısı açısından Avrupa ve Asya'da ilk sıralarda yer aldığını söylüyor. Gelecek yıllarda, cep telefonları, taşınabilir bilgisayarlar gibi mobil cihazları hedef alan zararlı yazılımların artacağını düşünen Tatar, özellikle 3G teknolojisinin hizmete girmesiyle ülkemizde bu saldırıların yoğunlaşmasından endişe ediyor.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Çok bilinçsiz kullanıcı var çok. Kendi yakınlarımdan biliyorum.

Genel Kurmay Başkanlığı - Cumhurbaşkanlık Muhafız Alayı - MSB - TBMM Muh. ve Tören Tb. Onur Kıtası
Kısmı Olarak; Kara - Deniz - Hava - Jandarma Kuvvet Komutanlıklarında ,vatani görevimi ifa ettim.
Bir dönem ; Ulusal Sistem Güvenliğinde görev yapmış biri olarak yerimdeyindeyse ,bu alanın ciddiyeti gizliliği ve sorumluluğu oldukça zor olduğunu belirtmek isterim.

Güzel bir yazı olmuş.

Ordu Siber Güvenlik çalışanlarına kolaylıklar ve başarılar.

CHIP CHIP CHIP ...!!!

İŞTE BEKLENE HEBER BUYDU...!!!

bizde güçlyüz ve gençlerimizi ağdan oynan ounlar yerine bu gibi daha profesyonellik isteyen ufuklara yöneltebilsek ne iyi olurdu?

TR-BOME ekibine başarılar

şimdi bu haber yapılır mı...yapılır ve bu birilerinin dikkatini çekmez mi?! nasaların çökertildiği bir zamandayız.. ?! ilgi çekici bir haber..birileri için tabi. hani kıyıda köşede kendisini hacker sanan yada gerçekten pro hackerler tarafından...demek 40 uzman tarafından korunuyor...

Milliyetci Duygularimi kabardi
basarilarini devamini dilemekten baska soylenecek soz yok sanirsam
basarilar arkadaslar

gurur verici bir haber ancak birde şu var internet TR ye 1995 de geldi ve bu ekip 2007 de kuruluyor arada geçen 12 yılda neler oldu kim bilir

elin oğlu nüklee santral ele geçiriyor hack ile
microsoft mekska nasa gibi vakaları saymaya gerek yok onlar ayyuka çıktı
isterseler gömerler bu bilgisayarları ama bizimkier en rahat çözüm olarak fişi çekeceklerinden sorun yaşanmamıştır:)

Tam çalışmak istediğim yer.

allah aşkına ya! tamam ufak tefek lamer'lar devlet sitelerini hack'lerken bu abilerimizi alt edemeyebilirler... ama düşünsene ya

bir hacker cankaya.gov.tr'yi hack'leyecek... ulan hacker camiasında alay konusu olur be "forum mu hack'ledin lemn kerata..." diye :D

Bir arkadaşım Genel Kurmay'ın veri tabanını Hacklediği için 2011'e kadar internet kullanması yasaktı. Net bağlattı, iki gün içinde kestiler bağlantısını :) Davası hala sürüyor.

Üniversitelerdeki, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleriyle çok alakalı

basbakanlik.gov.tr hacklendiğinde bu siberordu(!) neredeydi acaba ? mynette okey mi oynuyordu =)

Ziyaret etmek lazim......

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir