Dexpot ile çoklu masaüstüne sahip olun!

Bir masaüstünde çalışmak yerine farklı işlerinizi farklı masaüstlerinde yapın! İşte yolu...

  • Zeynel A. Öztürk

Birden çok masaüstüne sahip olmak için birkaç bilgisayarınız olması şart değil. Size tanıtacağımız yazılım, OS X ve Linux içerisinde bulunan işlevleri taklit ederek Windows'unuzda birkaç masaüstü oluşturmanıza izin veriyor.

Peki birden fazla masaüstü kullanmak hangi işlere yarayabilir? Bir masaüstünde çizim yaparken diğerinde hesaplamalarınızı sürdürebilir, üçüncü bir masaüstünde belgelerinizi toplayabilirsiniz. Çok sayıda programla çalışırken boş bir çalışma alanına ihtiyaç duyduğunuzda da, farklı masaüstleri imdadınıza yetişecektir.

Makalemizde nasıl kullanacağınızı adım adım anlattığımız Dexpot adlı yazılım ile işleriniz çok daha kolay bir hal alacak. Aşağıdaki adresten Dexpot'u indirdikten sonra makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

İndirin: Dexpot (3.84 MB)

Not: Kurulum sırasında DriverScaner 2012 adındaki yazılımı kurmayı muhtemelen "DriveScanner 2012 Kurma" seçeneğini işaretleyerek reddetmek isteyebilirsiniz.

İlk çalıştırma

Kurulum tamamlandığında Dexpot kendiliğinden açılacaktır. Başta hiçbir şey olmamış gibi görünebilir ancak Windows 7'nizde görev çubuğuna baktığınızda Dexpot'un mavi simgesini göreceksiniz.

Bu simgeye tıkladığınızda varsayılan olarak yüklenen 4 masaüstünü göreceksiniz.

SevenDex'i etkinleştirin

Görev çubuğundaki bu simge, zaman zaman ortadan kayboluyor. Bu nedenle PC'nizi yeniden başlatmanızı ve simgenin hala yerinde durup durmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz. Simge kaybolursa, Dexpot'un simgesini sistem çubuğunda bulun ve ona sağ tıklayın. Ayarlar'ı seçin. Açılan pencerede soldan Extra sayfasına gidin ve "SevenDex"i etkinleştirin.

İlk çalıştırma

XP ve Vista kullanıyorsanız...

Masaüstleriniz arasında geçiş yapmak için SevenDex'i kullanmanıza gerek yok. Windows Vista veya XP kullanıyorsanız, zaten SevenDex'i kullanmanıza izin verilmiyor. Bunun yerine Dexpot'un sistem çubuğundaki simgesine sağ tıklayarak menüden "Masaüstü Yöneticisi" seçeneğine tıklayın. Masaüstleri arasında geçiş yapmanızı sağlayacak bir araç çubuğu ekrana gelecektir. Bu adımları SevenDex'e erişemiyorsanız gerçekleştirmeniz gerekiyror.

Masaüstleri arasında geçiş yapma

Şimdi ilk kez Dexpot'un işlevlerini kullanmış olacağız. Dexpot'un görev çubuğundaki simgesine tıklayın ve ikinci masaüstüne tıklayın. Simge üzerindeki sayısının "2" olduğunu fark edeceksiniz. Bu sayı, şu an bulunduğunuz masaüstünün 2. masaüstü olduğu anlamına gelir.

Herhangi bir program çalıştırın ve ilk masaüstüne dönün. Çalıştırdığınız programın ve görev çubuğu simgesinin yok olduğunu fark edeceksiniz.

Programları taşıma

Programınız aslında yok olmadı. Sadece birden çok masaüstü kullandığınız için, ikinci masaüstünde sizi bekliyor. Herhangi bir masaüstünde açık olan bir programı birinci masaüstüne taşımak için programı açın ve Alt+Shift+1'e basın. Buradaki 1 yerine 3'e veya 4'e basarak programı farklı bir masaüstüne taşıyabilirsiniz. Örneğin Alt+Shift+4, geçerli programı 4. masaüstüne taşıyacaktır.

Hızlı geçiş

Masaüstleriniz arasında geçiş yapmak için simgelere tıklamak size kullanışsız gelebilir. Simgeler yerine klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Alt+[x] kısayolunu kullanarak istediğiniz masaüstüne anında geçebilirsiniz (x'i masaüstünün numarası ile değiştirin).

Bu kısayolları Ayarlar/Kontroller sayfasında değiştirmeniz de mümkün.

Masaüstlerinizi kişiselleştirin

Şimdi dilerseniz masaüstlerinizi biraz renklendirelim ve ayırt edilir bir hale getirelim. Sistem çubuğundaki Dexpot simgesine sağ tıklayın ve "Masaüstlerini düzenle" seçeneğine tıklayın.

Arka plan sekmesine tıklayın ve Araştır düğmesine basarak masaüstünüz için bir arkaplan fotoğrafı seçin. Bu işlemi diğer masaüstleriniz için de tekrarlayın.

Her şeyi görün

Çok sayıda masaüstü kullanırken kaybolmanız muhtemeldir. Bu durumda Windows+F3 tuşlarına aynı basarak tüm masaüstlerinizin gösterişli bir önizlemesini ekrana getirebilirsiniz.

Masaüstlerinizi kişiselleştirin

Bu masaüstlerinden herhangi bir tanesinin üzerine tıklayarak ona geçiş yapabilirsiniz.

Daha fazla masaüstü

Dört masaüstü size yetmiyorsa, 20'ye kadar masaüstüne sahip olmanız mümkün. Masaüstü sayısını değiştirmek için Dexpot simgesine sağ tıklayın ve Ayarlar seçeneğine tıklayın. Sol tarafta Genel sekmesinin seçili olduğundan emin olun ve en üstteki kutucuk yardımıyla masaüstü sayısını seçin.

Kübü kullanın

Ayarlar penceresindeyken "Extra" sayfasına tıklayın ve Eklentiler arasından Dexcube'u etkinleştirin. Bu eklenti, masaüstleriniz arasında geçiş yaparken göze hoş gelen bir efekt meydana getirir. Ctrl+Alt+Sağ/Sol yön tuşlarını kullanarak masaüstleriniz arasında geçiş yapmayı deneyin.

Masaüstleriniz arasında "elle" geçiş yapmak için Ctrl+Alt+Yukarı yön tuşuna basın. Ctrl+Alt tuşlarını bırakmadan sağ ve sol yön tuşlarını kullanın, istediğiniz masaüstüne geldiğinizde Ctrl ve Alt tuşlarını bırakın.

Daha fazla masaüstü

Görev çubuğu ince ayarları

Windows 7 kullanıyorsanız, görev çubuğunuzdaki boş alanı masaüstleriniz için önizleme alanı olarak kullanabilirsiniz. Bunun için Dexpot'un Ayarlar menüsündeki "Extra" bölümünde "Taskbar Pager" eklentisini etkinleştirin.

Bir pencereyi bulma

Çok sayıda masaüstüne sahip olduğunuzda programlarınızı kaybetmek gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda Windows+F2 tuşlarına basarak Pencere Kataloğunu açabilirsiniz. Üst taraftaki masaüstü ismine sağ tıklayarak "Bütün Masaüstleri" seçeneğini seçerek açık olan tüm masaüstlerini görebilirsiniz. Programlardan herhangi bir tanesine tıkladığınızda, hemen programın ait olduğu masaüstü açılacaktır.

Görev çubuğu ince ayarları

Çoklu masaüstünüzü keşfedin

Artık birden fazla masaüstüne sahipsiniz, üstelik hepsini de kişiselleştirdiniz ve oldukça iyi görünüyorlar. Klavye kısayolları ile aralarında geçiş yapabiliyor, kaybolan pencerelerinizi rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Bundan sonrası size kalmış. Dexpot ile çok daha fazlasını yapabileceğiniz ipucunu verelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

başlangıçta çalışacak ve açılışı yavaşlatacak bir program daha hadi hayırlı olsun windows kullanıcıları :)

harika bir progammış be

Bir uygulama daha vardı buna benzer. Ama bu daha güzel. Teşekkürler.

Bu tür programlar bilgisayarın performansını nasıl etkiliyor. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba

Ah be abi ah be abi biz linux kullanıcıları yıllardır bu özelliğe sahibiz be abi. Hem de program kurmadan...

cpuyu hoplatır, kullanmayın :D:D

Program hakkında bilgi sahibi olmayan birileri Rasgele Boş yorum yapmasınlar.

Uygulama İşlemci için gayet ideal bir miktarda hafıza kullanmakta ve ram üzerinde 20 mb lik alan kaplamakta İşlemciye ise %5-10 oranında sadece Çalışma esnasında yüklenmekte. Uygulama bir EXPLORER eklentisi olup Masa üstü yöneticisi değil Masa üstü Sitilcisidir bu nedenle sitil özelliğinde yavaşlama yaşanabilir bunu engellemek için GPU kaynaklarını özenle ayarlarsanız %20 lik ekran kartı kullanımını( işlem sırasında olduğunda çıkan maksimum miktar[ Uygulama açıkken değil uygulamada işlem yürütülürken]) %10 a düşürebilirsiniz ki buda sadece sitil yavaşlaması yapacaktır bundada pek yüksek bir kayıp yoktur.

linux de yıllardır var bu zaten. Yeni br şey değil. ubuntu da pardus da hepsinde var. Compiz uygulaması ... youtube a yazın çıkar. cpu da hoplamıyor.

Windows 8 dede kullana bilicekmiyiz????

@01 Şubat 2012 11:34 zeki mürende seni görecek

cpu'nun çok fazla kasacağını zannetmiyorum.
Sadece iyi kodlanmış bir uygulama olması gerekiyor.
bir bug varsa explorer affetmez. O zaman sıkıntı çıkartabilir.
Yazılımcısına bağlı bir olay

Unix sistemlerinde uzun süredir olan bir özellik tabii ki (linux/macos/bsd)
aslında uzun süredir windows içinde böyle programlar var.
ancak öncekiler yavaş çalışıyordu bunu bilmiyorum.
Deneyemeyeceğimde çünkü artık windows'um yok :)

Tüm işletim sistemlerine kazandırmak istediğim iki özellik var.

Birincisi "Relaxing Desktop".

Çoğumuz -bazı şanslılar hariç- stres altında yaşıyoruz. İşletim sistemlerini bu stresi biraz olsun uzaklaştırıcı bir hale getirebilirsek ruh sağlığımızı korumak için de bir şeyler yapmış oluruz.

Örneğin Windowslar'ın öyle bir özelliği olmalı ki insanları rahatlatmalı, sakinleştirmeli, sıkıntılarını unutturmalı, zihinlerini toplamalarına yardımcı olmalı. İşte ben bu amaçla "Relaxing Desktop" projesini geliştirdim. Bu projede gerek görsel gerekse sesli olarak meditasyon tekniklerinden motivasyon tekniklerine kadar türlü türlü rahatlama tekniklerinin bulunduğunu belirteyim.

Canımız sıkkın, sinirli, huzursuz, endişeli vs olduğumuz zaman Windows'un relaxing modunu etkinleştiriyoruz ve Windows'un uyguladığı terapi sonrasında gevşiyoruz, rahatlıyoruz ve sakinleşiyoruz.

Daha relax bir dünya için.

İkincisi "Healthy Eyes".

Çoğumuz sürekli bilgisayar ekranına baktığımız için gözlerimizde çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Bunlardan en önemlisi göz tembelliği ve neden olduğu sorunlar. İşte bu sorunu gözleri çalıştıracak bir yazılımla çözebileceğimizi düşünüyorum. Bu tip sorunlar için de Windowslar'a ve diğer işletim sistemlerine güzel bir uygulama eklenebilir.

evet evet biliyoruz linuxta zaten var falan filan.. linux kullanıcısını bile linuxtan tiksindirirsiniz.

herşey iyi hoş da sıradan bir ev kullanıcısının ne işine yarar bu...

Diğer masa üstlerinden ayrı simgeler oluşturmak mümkün değil. Hiç bi program yapamıyor bunu ne yazık ki.

Bu programı yükledim ve 2. masaüstünü otomat,k olarak 1. masaüstünün kopyası haline getirdi bende 2. masaüstünü boşaltmak istediğimden hepsini aldm ve geri dönnüşüm kutusuna attım sonra birinci masaüstüne girdim 2. masaüstündeki gibi bütün dosyalar silinmiş ama ne 2. masaüstünün gewri dönüşüm kutusu nede 1. masa üstünün geri dönüşüm kutusu dolu ve ben masaüstümü geri getirmek istiyorum

@cleverman: Geliştirip işletim sistemlerine kazandırmak istediğiniz özgün projelerinize Türkçe isim bulamadınız mı? Utanmayın dilinizden bu kadar. Ya da nedir bu aşağılık kompleksi?

Benim bir sorum olacak.Ben bir programı sadece masaüstü 1 de çalıştırmak istiyorum diğerlerinde de çalışıyor.Mesela ROCKETDOCK programı ekledim tüm masaüstünde görünüyor herhangi bir seçenekteki masaüstünde kapattığımda hepsi kapanıyor.Bunun çözümü nasıl olacaktır.Bilgilendirirseniz sevinirim.

@14 Aralık 2012 15:08 aynı dert bizde de var diğer 2.masaüstünde çalışan program 1.masaüstünde görünüyor (winamp google vb hariç) yani çözümü varmı yoksa böyle bişey gereksiz bi program

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play