Diaspora: Facebook'u bitirecekti ama...

Facebook'u tarihe gömmek amacıyla kurulan site, bakın kısa sürede ne hale geldi...

  • Berk Toparlak
Diaspora: Facebook'u bitirecekti ama...

Yakın geçmişte Facebook'a ciddi rakip olmak amacıyla ortaya çıkan sosyal ağ sitesi Diaspora unutulmaya yüz tuttu. Hedefine ulaşan ilk Kickstarter projelerinden Diaspora, Facebook'un tatsız gizlilik ayarlarından bıkmış kullanıcılar için sağlam bir alternatif olarak kuruldu. Kickstarter'dan toplamda 200 bin dolar kaynak elde eden sitenin yerinde ne yazık ki şimdi yeller esiyor.

Diaspora, 2010 yılında New York Üniversitesi'nden Max Salzberg, Dan Grippi, Ilya Zhitomirskiy ve Raphael Sofaer adlı dört arkadaş tarafından büyük umutlarla hayata geçirildi. Site henüz açılmamışken bile birçok internet kullanıcısı, blogger ve teknoloji uzmanı tarafından övgüyle bahsedildi ve merakla beklenir hale geldi. Nihayet 15 Eylül 2010'da açılışı yapılan site, rahatsız edici güvenlik açığı ve yazılım hatalarıyla, beklentilerin oldukça altında kalarak umutları bir nevi boşa çıkardı.

Zaman geçtikçe işler daha da kötüye gitti. Sermayedarlar şirketten elini çekti, şirket kendini döndüremez hale geldi ve en acısı da kurucularından Ilya Zhitomirskiy 12 Kasım'da hayatını kaybetti.

Diaspora, kullanıcılar arasında her ne kadar geniş çaplı bir etki yaratamasa da, birçok insanın Facebook'un gizlilik ayarlarına bakışını değiştirdiği için bile övgüyü hak ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ne bu kiliseye yardım sitesi mi? :)

Diaspora'nın en büyük farkı kullanıcı verilerini kendi sunucularında barındırmak yerine bizzat kullanıcının kendi bilgisayarında barındırabilmesine ve kullanıcı isterse bilgilerini başka bir kullanıcıyla paylaşabilmesine olanak sağlaması açısından ben dahil birçok kişinin dikkatini çekti ve çok övgü aldı. Kısacası sana bilgisayar ağıydı. Bu proje çok iyi yerlere gelebilirdi. Yazık oldu. :(

yeni duydum desem :)

Daha Önce Böyle Bir site bilmiyordum

BimSpora MigrosSpora tamam be gittim :D

Kendi içinde güvenlik açığına sahip olmak tabi ki kullanıcılar.tarafından hoş görülmez. Ama eğer Facebook gibi herhangi bir uygulamada bir hata varsa bu normaldir. Çünkü kullanıcı ne yaparsa kendine yapar mantığı her zaman güzeldir. Fakat Facebook Diaspora gibi açığa hiçbir zaman maruz kalmadı. Bu yüzdendir ki Facebook in, Diaspora out.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play