Diet-SMS ile karakter başına ücretlendirme

Bundan daha ucuza SMS yollanamaz! Kullanıcıların "yazdığı kadar" ödediği yeni sistem nasıl işliyor?

Yazdığın kadar öde! Boşluklar bedava!
Karakter başına ödemeyle, sesli harfleri yutan tikiler çok mutlu olacak, edebiyatçılar delirecek!

Telekom devi DoCoMo'yu daha önceki 3G haberlerimizden hatırlarsınız. Bu haberimizde ise Tata DoCoMo isimli, Hint firması olan Tata ile ortak bir girişim olan servis sağlayıcı, ilginç bir tarifeye imza attı.

Tata DoCoMo, SMS'leri karakter başına ücretlendirme seçeneği sunuyor. Kelimeler arasındaki boşuklardan ücret almayacak olan servis sağlayıcı, bu hizmetin adını Diet-SMS koymuş! Az ama öz yazanlar için gerçekten benzersiz bir tarife. Peki ücreti ne kadar? Karakter başına 0.00075 kuruş!

Aslında tek bir karakterlik mesaj yollamak da Tata DoCoMo için aynı sistem ön bilgilerini barındırıyor. Yani maliyet 1 karakterde de 160 karakterde de servis sağlayıcı için aynı. Mesaj başına maliyet aynı olup, kazanç düşünce, üstüne üstlük de mesaj sayısı artıp hatlar yoğunlaşınca bu pek de doğru bir karar mı tartışılabilir. Ama bu dev firmanın gözü böyle şeylerden pek korkmuyor.

Elbette bu kararın yararı, firmaya kullanıcı memnuniyeti ve reklam olarak yansıyor. Ancak hizmetin maliyetinden çok, kullanıcılar için çekici ve kimsenin sunmadığı bir seçenek sunmak firma için çok yararlı.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

zaten dil özürlüsü insan dolu her taraf birde karakter başına ücretlendirme başladımı düşünemiyorum smslerin halini

ne kdr ii br ozllkmis bu yw. :)

çk svndm bna :)

Ama bizim op.ları düşününce, nerde bizde o şans diyorum. Türkçe karakterler yüzünden yediğimiz kazığa hala bir açıklama yapmış bile değiller. İnsan en azından bir açıklama bekliyor.

sesli harflerin kullanilmadigi mesaji alan kisinin iletiyi anlayana kadar fitik olacagi donem basliyor desenize

ice kslr msjlr dmi yne :D:D:D

bence güzel bir uygulama ama teknik altyapı şart düşünsenize ülkemizde bayramın birinci günü kaç tane mesaj yollanıyo mesajları harflere göre sayıp sınıflandırmak çok sağlam bir alt yapı ister

kısaltarak yazan türkçe katilleri varya onlar için çok güzel olabilir bu. dmi yha :)

Umarım bizim operatörler böyle birşeye kalkışmaz. Zaten yeteri kadar katleden var dilimizi. İleride dünya dili olmaya adaydır Türkçe. Büyüyen bir gücüz bölgede ve dünyada. Hiçkimse küçük görmesin Türkiye'yi.

ıyy nefret ediyorum kısaltarak yazanlardan bir de bu çıkacak başımıza

inşallah diğer operototlerle bole bişi yapmaz tek yaptıgım şey mesajlaşmak buket karakurt

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir