Yeni nesil mobil işletim sistemleri!

Saf Android'i, iOS'u, Windows'u unutun. 7 alternatif işletim sistemini Nexus 7'mize kurduk; denedik!

Cyanogenmod

Cyanogenmod

Cyanogenmod, Android Open Source Project kullanılarak geliştirilmiş ve aslında Android'in modifiye edilmiş bir hali. Sahip olduğumuz bir Nexus 7'yi tamamen açık kaynak kodlu bir cihaza dönüştürme amacıyla, önce Cyanogenmod'u ona yükleyelim dedik.

Yüklenme süreci sorunsuzdu, gerekli olan araçlara sahip olmamız yeterli oldu (android-tools-fastboot paketi). Ve tabii ki www.cyanogenmod.org'daki talimatları da göz önüne aldık. Sonuçta saf Android 4'e oldukça benzeyen bir görünüşle karşılaştık. Masaüstü resmi bile Android'i hatırlattı. Cihazı istediğimiz gibi kişiselleştirmeye yarayan birkaç ayar da vardı, ama ne yaparsak yapalım Nexus 7'de bu kadar süre Android'i kullandıktan sonra biraz yabancılık çektik.

Hemen her şey saf Android ile aynı olsa da, Google uygulamalarının hiçbiri CyanogenMod'da yüklü gelmiyor. Dahası, Google Play de yok, dolayısıyla uygulamaları yüklemek de mümkün değil. Aslında Google Play'ı istesek yükleyebilirdik, ama Nexus 7'de açık kaynak kodlu bir ortam yaratmanın ruhuna zarar vereceği için bunu yapmadık.

Bundan sonra ilk görmek istediğimiz şey iyi bir internet tarayıcısıydı. CyanogenMod'un kendi internet tarayıcısı kullanışsız. Normalde Android'de Chrome kullanmayı tercih ederiz, ama açık kaynak kodu felsefesini bozmamak uğruna bu seferlik Firefox'u tercih ettik. Firefox'u yükleyince tabletimiz birinci sınıf bir mobil tarayıcıya sahip olmuş oldu.

Google Play'ı yüklemedik dedik, ama tabii ki bir uygulama mağazası olmadan olmazdı. F-Droid, Android ve CyanogenMod için bir ücretsiz uygulama marketi. Bu uygulamayı yüklediğinizde cihazınıza yüklemek için birçok açık kaynak kodlu program bulacaksınız. Google'ın Play mağazası kadar büyük olmasa da, asıl ihtiyaçlarınızı giderecek tüm uygulamaları bulabilirsiniz. Uygulamaların istenmeyen reklamlara sahip olmayışı da iyi bir yönü.

Son olarak işletim sisteminin kendi müzik ve e-mail uygulamaları pek bahse değecek özelliklere sahip olmasalar da, düzgünce çalışıyorlardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

cm ye kurulum yaparken atılan gapps ile store sahibi olunuyor

Android tablete windows yükleyebilirmiyim?

@06 Oca 2014 10:30 hayır yükleyemezsin bence siz en iyisi androidde kalın ben bi ara ubuntu yüklemişdim taplete gerçekden çok can sıkıcı cogu foksiyon çalışmıyo çak fazla pil kullanıyor daha 3 5 yıl gelişmesini beklemek lazım

@06 Ocak 2014 10:30 bazi Mi ler için Windows 10 Mobile Rom'u var yani androide yükleyebiliyorsunuz. Gelecekte daha çok cihaz için genişletilecek olursa tabletinize Windows 10 Mobile yükleyebilirsiniz.

evet yuklebilirsin....................................

Firefox OS,Tizen ve Plasma active perfomans ve şarj konusunda zirveye oynar bence,her ne kadar açık kaynakı desteklesemde Android gerçekten çok sıkıntılı olduğu gerçeğini görmezden gelemiyorum.Ubuntuyu herkesin kullanım alışkalıklarından dolayı sıkıntı yaratacağını düşünüyorum.

belki birileri biliyordur ben adb komutu ile bootloader kilidini açıcam ama adb komut pencersini açamıyorum shift+sağ tuş yapıyorum ama öyle bir seçenek gelmiyo bilen var mı

@06 Oca 2014 16:50 stackoverflow a sorsana delikanlı

haberin manşetine diğer gereksiz çöpler desek daha mantıklı olurdu kanımca....

varlığından haberimiz bile yok, olmasada olur dediklerimiz bunlar.

Android Linux tabanlı bazıları android tabanlı sonuç Linux insan tabanlı aç gözlü firmalar yerinde saya dursun Linux un onu açık.

Hepsini toplasan bir IOS 6 etmez.

@08 Oca 2014 22:04 doğrudur kardeş

GNOME 3 tabanli bir tablet gelse tek tercihim olcaktir.

tizen tek gelecek vaadedeni içlerinde. Ubuntudan da çok ümitlydim ama pek mesai harcamıyorlar anlaşılan mobile

Bu işletim sistemlerini nasıl yükleyebilirim. Bunun için bana link atabilirmisiniz.

XdaDevelopers ta senior üyeyim ilk defa CyanogenMod'a ayrı bir işletim sistemi muamelesi yapıldığını görüyorum. Kendi sitesinde bile ayrı bir işletim sistemi olduğundan bahsedilmiyor ki burada iki farklı makalede böyle bir şeyden söz edilmiş. " Sonuçta saf Android 4'e oldukça benzeyen bir görünüşle karşılaştık. Masaüstü resmi bile Android'i hatırlattı."

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir