Diğerlerine hiç benzemeyen bir cep!

Sadece Japonya'da piyasaya sürülecek olan bu cebin diğerlerinden çok farklı bir yeteneği var!

Japonya'nın üçüncü ağ operatörü Softbank, tüketicilere yönelik radyasyon ölçerli telefonu ortaya çıkardı.

Radyasyon ölçme özelliği, Pantone cep telefonunun standart bir özelliği olacak. Pantone, iPhone'dan sonra Softbank tarafından satılan en popüler cep telefonu. Pantone 5, Sharp tarafından geliştiriliyor ve cebin bu sürümü Android ile çalışıyor. Aynı zamanda su geçirmeyen bir kaplamaya sahip cebin, tek elle taşınacak kadar rahat olduğu da söyleniyor.

Pantone 5'in ön tarafında bulunan özel bir düğme, radyasyon algılayıcısını çalıştırıyor. Bulunan radyasyon seviyesi microSieverts/saat olarak, coğrafi etiket ile Softbank sunucularına gönderiliyor. Cep, Japonya'da satışa sunulacak, ancak bunun sebebi radyasyon tehlikesi değil: Cep, Japon halkı ile yönetim arasındaki güven eksikliğini vurgulamayı amaçlıyor. Fukushima kimseyi öldürmemiş olsa da çok kişiyi korkutmuştu. Bu endişeli insanlar ise korkularını dindirmeye yönelik ürünler satın alabiliyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Nasıl kimse ölmedi yav? Biz çernobilden bu kadar etkilendiysek? Japonlar artık radyasyona bağışıklık kazandılar heralde.

...Android ile çalışıyor. Aynı zamanda su geçirmeyen bir kaplamaya sahip cebin...
...
Düşünmeden satın almam için yeterli iki neden...

hiç ilgi çekici değil ama bu şekil özelliklerin telefonlarda olması güzel , yani bu tarz şeylerin standart haline gelmesi llazım . fakat gps e bile hala para ödüyoruz

11:01 deki kullanici bizi nasil etkilemis chernobil merak ettim. Tamam nukleer kazalarin buyuk sonuclari olabiliyor fakat unutma. Chernobilde olenler hirosima ve nagazaki de olenlerin buyuk cogu direkt olay mahallinde olanlar. Ve oyle sanildiu gibi uzun yillar bitki yetismemesi de tamamen hikaye. Chernobilin hirosimanon bu gunki hallerine bir bak ormanlik alanlarla dolu. Turkiyedeki agac eksilmesi bizim ahmakligimizdan kaynakli radyasyondan degil. Paronayakliga gerwk yok

Bu radyasyon modulu yakinda standartlasak, japonlar her zaman ki gibi bir adim onden gidiyorlar ama bu yorumu not edin 1-2 yil icerisinde radyasyon olce modul telefonlarda entegre olacak.
Gecikme sebebi fiyatinin diger parcalardan biraz pahali olmasi ve satilip satilmayacagindan ureticilerin emin olmamasi ama uretim sureci gelisti ve ilerledi yakinda duyacak herkes.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir