Dijital dünyanın geleceği masaya yatırıldı!

Türkiye'nin ilk büyük dijital festivali GDOL, önemli isimleri bir araya getirdi! İşte detaylar...

Türkiye'nin ilk büyük dijital festivali GDOL (Generation Do It Onliners) yurtdışından ve Türkiye'den çok sayıda katılımcı ve konuşmacıyı 'dijital dünyanın geleceği' tartışmaları etrafında buluşturdu.

GDOL Digital TalkFest, 5 Nisan 2012 tarihinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in açılış konuşmasıyla başladı. Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Hüseyin Çelik 'Türkiye'nin Dijital Vizyonu' başlıklı konuşmasında insanlığın geçtiği aşamaları 3 K ile açıklarken; tarım toplumunda KAS gücünün hakim olduğunu, mekanik dönemde sanayileşme ile birlikte sermaye birikiminin KASA dönemini açtığını, bugün ise bilgi toplumu ile KAFA gücünün ön plana çıktığını ifade etti.

Hüseyin Çelik: İnternet köy ve mezralara kadar girdi

Bugün 'ana rahminden mezara bilgisayarlı hayata geçildiğini' ifade eden Çelik, Türkiye'de bilgi-iletişim teknolojilerinin 25 milyar dolarlık bir pazar payına sahip olduğunu söyledi. Türkiye'nin 2003 yılından bu yana elektronik dijital otoban alanında büyük yatırımlar yaptığını söyleyen Çelik, bugün Türkiye'nin %95 oranında geniş bant ağına sahip olduğunu, köy ve mezralara kadar internetin girdiğini belirtti. Teknoparklarda yer alan 1800'e yakın firmanın % 58'inin bilgi ve iletişim teknolojisi firması olduğunu söyleyen Çelik, küreselleşmeyi tetikleyen unsurun 20. Yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan internet olduğunu, Türkiye'nin bu alanda özel sektör eliyle gelişiminin önemli olduğunu söyledi.

Yeni güç odakları onlar mı olacak?

Google ve Facebook dünyanın yeni güç odakları mı olacak?

Festivalin evsahibi olan Doğan Online Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner ise "OFFLINE'dakiler ve ONLINE'dakiler" başlıklı konuşmasında 15 - 20 yıldır süren bir devrim dönemi içinde bulunulduğunu ifade ederken bu süreçte yeni bir halk kavramı oluştuğunu, yeni dönemin topluluğunun 'dijital halk' olarak adlandırılabileceğini söyledi.

Dijital halkın hem online hem de offline iletişim dünyasını var edeceğini, halen insanların göz temasıyla iletişim kurmasının önemli olduğunu belirten Hanzade Doğan Boyner, 'GDOL ile analog bedenlerimizin içindeki dijital ruhu keşfetmeyi hedeflediklerini' ifade etti. Boyner, 'Dijital neslin gücü dün işlemseldi, yarın kültürel olacak. Teknoloji bireyi güçlendirerek güçler dengesini değiştirdi' derken 'Google, Facebook yeni dünyanın muktedirleri mi olacak?' sorusunu da gündeme getirdi.

Bilgiye ulaşma konusunda çok rahat olan yeni nesil karşısında kurumların, şirketlerin daha şeffaf olması gerektiğini söyleyen Boyner, değişimde yolun başında olduğumuzu, kültürel değişimin çok daha derin yaşanacağını söyledi.

İnternetin gerçek gücünü; eğitimin herkes için bir hak olduğu, cinsiyet eşitliğinin global bir norm olduğu, hukukun üstünlüğünün tüm kıtalarda kabul gördüğü bir dünyaya götürecek anlayış ortaya çıktığında, yeni nesil bu devrimi taşıdığında ortaya çıkacağını belirten Boyner, 'bu yolla teknoloji devrimi evrensel değerlerin yaygınlaşmasını sağlayacaktır' dedi.

GDO Digital TalkFest etkinliğini tasarlayan Türkiye'nin lider Internet şirketi Doğan Online (DOL) CEO'su Yenal Gökyıldırım ise Doğan Online'ın, yeniliklere öncülük yaptığı oranda sektörde liderliğini sürdüreceğini vurguladı ve bu buluşmanın tüm katılımcılara yeni pencereler açmasını, ülke olarak bu alanda öncülüğümüz için verimli bir birikim oluşturmasını hedeflediklerini iletti.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

İşkadınlarının giyim tarzından nefret ediyorum. Forma gibi. Hepsi aynı fabrikadan çıkmış gibiler ki öyle de zaten ama erkek gibi değil, kadın gibi giyinmelerini isterim. Saçları başları makyajları bile aynı. Cemil İpekçi de saçma sapan demeçler vereceğine işkadınlarının giyim tarzlarında devrim yapsın. Tabii bir devrim de erkeklere lazım...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir