Dijital dünyayı şekillendiren 5 dava!

Tarihteki bu 5 dava o kadar önemliydi ki teknoloji dünyasını, dolayısıyla hayatımızı etkiledi!

Dijital dünyayı şekillendiren 5 dava!

Tarih boyunca tüketicilerle firmaların amaçları defalarca karşı karşıya gelmiştir. Bunların çoğundaysa çözüm ancak kanunlar yoluyla bulunabildi. Bu davalardan bazıları, hayatımızı iyi veya kötü etkileyen kalıcı etkiler bıraktı.

İşte dijital dünyaya ait, bilmeniz gereken 5 dava.

1. Kendi DVD'lerinize sahip olma hakkı

İlk DVD'ler CSS (Content Scrabble System, Web'de kullanılan CSS değil) adı verilen kısıtlayıcı kopya korumasıyla geliyordu. Bu kopya korumasını kırmaya çalışan kişiler, DeCSS adında bir program ortaya çıkardılar. Ancak bu Motion Picture Association'ın (MPA) ve DVD Copy Control Association'ın (DVD-CCA) Norveçli programcılardan birinin peşine düşmesiyle sonuçlandı. Ancak açılan davada DVD-CCA ve MPA'nın her ikisi de kaybederek önemli bir darbe yediler. Mahkeme, DVD'leri kişisel kullanım için kopyalamanın kanun dışı olduğunu kabul etmedi.

2. Microsoft tekelinin sonu

Microsoft'un yazılım dünyasına hükmetmesi, 1990'ların sonunda ABD Adalet Bakanlığı'nı rahatsız etmeye başladı. Özellikle Internet Explorer'ın Windows ile birlikte gelmesi ve tarayıcınızı değiştirmenin çok kolay olmaması, Adalet Bakanlığı'nı rahatsız etti.

Bakanlığa göre Microsoft, işletim sistemindeki API'ları da Internet Explorer'dan yana kullanıyordu.

Tüm bunlar, dünyanın en güçlü ülkelerinden birinin dünyanın en güçlü firmasıyla karşı karşıya gelmesi demekti. Gates'in yaşananlar sırasında basit kelimelerin tanımlarıyla uğraşıp kaçamak cevaplar vermesi dikkat çekmişti.

Sonuç olarak hakim Microsoft'tan yana karar vermedi ve firmanın iki farklı firmaya bölünmesine hükmetti. API'ların diğer firmalarla paylaşılması ve kaynak kodlarının üç devlet temsilcisine sağlanması da şart koşuldu.

Bu dava bazıları tarafından önemsiz gibi görünse de Mozilla, Apple ve Google gibi firmaların Microsoft ile rekabet edebilmesini sağladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Microsoft batar inşallah.

@21 Şubat 2016 07:04 Ne zaman batar orasını bilemem ama serbest yazılımlar, lisanslı yazılımlar kadar iyi olmaya başladı. Bu da Microzortun eskisi kadar etkili olamayacağının kanıtıdır. Oyun üreticilerinin desteği olmasa Microzort, bir hiçtir.

@21 Şubat 2016 07:04 Bu mesaji yazdigin aletteki isletim sistemini sorabilir miyim?

@21 Şubat 2016 07:04 sana ne benim boyumdan

@21 Şubat 2016 16:48 OS X 10.11.3 El Capitan - iMac Late 2013

@21 Şubat 2016 07:04 çirkeflik ve pislikten kimseye fayda gelmez. microsoft batsa bile sen yine aynı sen, hani sokakta anahtarla başkasının arabasını çizen , çekememezlik

"Microsoft tekelinin sonu" mu acaba ? Şu an MS'un işletim sisteminde aynı şeyi tekrar yapmaya başlamadığını söyleyebilecek birisi varmıdır ? İşin kötüsü eskiden dava açılabiliyordu. Şimdi ise o davaları açanlar, şikayetlerini duyuranlar nerede ?

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Dijital dünyayı şekillendiren 5 dava!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir