Dijital fotoğrafta depolama üniteleri

Dijital fotoğraf kursumuzun 9. bölümünde, bellek kartlarına ve diğer alternatiflere göz atıyoruz...

Bellek kartı nasıl seçilir?
YÜKSEK KAPASİTE: 4GB kapasiteli Compact Flash'lar, çoğu ciddi fotoğrafçı için yeterli bir seçim.

15 bölümlük dijital fotoğraf kursumuzun tamamına ulaşmak için tıklayın...

Dijital fotoğraf makineleri, çekilen fotoğrafları kaydetmek için farklı hız ve kapasitelerde Compact Flash, Memory Stick, Secure Digital, SmartMedia, MultimediaCard, XD Picture Card, MicroDrive gibi farklı bellek kartlarından birini veya ikisini kullanabilmektedir.

Bellek kartı seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Bellek kartı seçiminde dikkate alacağınız iki faktör kapasite ve hızdır.
Hangi kapasitede bir bellek kartı alacağınız dijital fotoğraf makinenizin çözünürlüğüyle doğrudan bağlantılı olmakla birlikte, makinenizin kılavuzunu kontrol ederek tercih ettiğiniz fotoğraf formatına göre (RAW, JPEG, TIFF) belli kapasitedeki bir kartın kaç fotoğraf alabileceğini öğrenmeniz yerinde olur. Örneğin 10MP'lik bir dijital fotoğraf makinesinin çektiği RAW formatındaki bir fotoğraf 15-20MB'ı bulabilmektedir ve 1 GB'lık bir kart için bu ancak 2-3 makara film karşılığı demektir. Piyasaya sürekli daha yüksek kapasitede bellek kartları çıkarken, en yüksek kapasiteli yeni modeller daha pahalı olmakla birlikte, daha düşük kapasiteli modellerin fiyatı da zaman içinde ucuzlamaktadır.

Bu yüzden bellek kartı satın alırken basit bir bölme işlemiyle MB başına birim maliyetini hesaplamak isteyebilirsiniz. Compact Flash kartlardan örnek vermek gerekirse, bugün piyasada 2, 4 ve 8GB'lık modellerin birim maliyetleri arasında önemli farklar olmadığını göreceksiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

çok güzel..

SONY den vazgeçmem

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Bellek kartı nasıl seçilir?
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir