Dijital müzikte yeni dönem başlıyor

DMC, dijital müzik ve bedava müzik dinlemeyle ilgili bu önemli açıklamalarda bulundu!

Dijital müzikte yeni dönem başlıyor

Türkiye müzik piyasasına yön veren hak sahiplerinin yaptığı düzenlemeyle 15 Temmuz 2013 itibariyle Türkiye'de dijital müzikte yeni bir dönem başladı. Artık yurtdışında olduğu gibi müzikseverler dinledikleri müziğin maliyetine ortak olacak. Hak sahipleriyle yapılan anlaşmalar gereği yasal servis sağlayıcılar ücretli müzik paketleri oluşturarak müşterilerine satacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Doğan Müzik Genel Müdürü Samsun Demir şunları söyledi: "Fikri mülkiyet haklarının yasalar ile korunduğu tüm ülkelerde müzik gibi kültür ürünleri bila bedel tüketilmiyor. Bu eserlerde icracıdan, bestekara, söz yazarından yapımcıya kadar bir çok kişinin emeği var. Biz yapımcılar ve meslek birlikleri olarak bu emeği korumak, bu emeğin karşılığını alacak telif sistemini oturtmak ve müziğin bir değeri olduğunu kabul ettirmek durumundayız. 15 Temmuz 2013'den itibaren yürürlüğü giren yeni modelle bu yönde önemli bir adım atmış bulunuyoruz. Türkiye'de artık bedava müzik dönemi sona ermiştir. Tüm yasal müzik sitelerine şarkıları ücretsiz dinletmeyin dedik. Müzik dinlemek isteyenler artık yurtdışında olduğu gibi ücretli paketlere abone olacak. Servis sağlayıcılar kısıtlı bir deneme süreci dışında abonelerine ücretsiz müzik sunamayacak. Bu kurallar Türkiye'de yasal dijital müzik hizmeti vermek isteyen tüm siteler için geçerlidir."

"Müzikseverler yasal platformlarda kalmalı"

Bu değişikliğin müzik sektörüne katkı sağlaması için kullanıcıların yasal platformlarda kalması, korsana yönelmemesi ve eskiden ücretsiz dönemde kullandığı dijital kanallardan müzik dinleme alışkanlığını değiştirmemesi gerektiğine dikkat çeken Demir şöyle devam etti:

"Biz müzik sektörünün Avrupa'da olduğu gibi yasal bir zemine oturmasını istiyoruz. Hak sahiplerinin hakları net olarak korunmalı. Bunun için yaklaşık üç yıldır beklediğimiz telif yasasının bir an önce çıkması şart. Bir yandan hak sahiplerine teliflerini ödeyen yasal servis sağlayacılar bir yandan korsan müzik hizmeti verenler büyük bir çifte standart oluştuyor. Bu yasa çıktığı gün Türkiye'de müzik sektörünün hak ettiği büyüme için önemli bir adım atılacak"

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

2 ay once turkcell muzik te 300 sarkı sadece 5 liraydı , bugun baktıgımda ise sadece 50 sarkı 6.99 tl olmuş , artık zor bulurlar musteri , forever illegal saka gıbi bisey daha 60 saat surelı muzık dınleme servisi filan yapmıslar 5 liraya , oldu tamam herkes bunları alır artık , sonra niye ıllegal artıyo diye mızmızlanmayın

deezer' a ayda 10 lira veriyorum, istediğim kadar şarkıyı, albümü ve playlistleri ister mobil dinleyip tek tıkla telefona da kaydedebiliyorum ister tarayıcıdan bilgisayardan dinleyebiliyorum. 10 tl şu an bu yazıyı okuyorsan senin için de bedava bir rakam olması lazım... girin kullanın.

hakikaten millet zaten para verip almıyor bunların da bi tarafları kaşınıyor.

Muzik severi kaz gibi gorursen sonuc ortada

parası olmayan müzik dinlemesin gibi mantık olmuş, yabancı siteler olduktan sonra işleri zor youtube, groveshark, vk

Spotify gibisi yok.

Mix Radio varken ne işim olur yiiiihaaaaaaahaaaaaaahaaaaaaaahaaaaaaaaaaa :D

Yakında artık nefes alma,gülme,ağlama,bağırma,çağırma,fikrini söyleme,hızlı yüreme ,yavaş yürüme ona buna benzeme,ilk bu kıyafeti ben kullandım kişiyi kendisinden izinsiz eleştirme vs vesaire telif hakları vaybee bu kafayla Dünya Cennete dönecek biz garibanların bedava müzik dinlemside engelelenecek.Zaten hükümetler vatandaşını işadamalarıana yapamadıkarını yani her türlü altında canına okuyor,Gsm şebebekeleri desen öyle özel işyereleri desn öyle keyfi işten çıkarmalar ve buna rağmen o işçi dişinden tırnağından artıracak aç susuz gezecek ve gelecek size insanın en doğal hakkı olan müzik dinlemek için her ay para verecek.Allah korkusu kalmamış bu maddi durumu iyi olan insanların.Şöyle yapabilirler beş yıl veya eskiden çıkmış olanları tiçaret yapamama kaydıyla dileyen herkes üçretsiz dinleyebilsin.

Para bürümüş gözlerini bunların.

youtubeden indiriyorum ben :)

Telefonda frostwire var her istediğim medyayı anında indirebiliyorum

nokia music+ varken çokta tın bu haberler :D

"Türkiye'de artık bedava müzik dönemi sona ermiştir." Youtube'u atladınız sanırım.

Çok kaliteli müzikler çıkıyor ya hanyyy.

bu şekilde albüm satacaklarını sanıyorlarsa rüyalarında bile göremezler...

Bu sevdalar boşuna LO bu sevdalar boşuna. Gözünüz doysun artık. Daha ne kadar zengin olabilirsiniz ki? Sanatçıların oynadığı reklamları izliyoruz. Konserlerine gidiyoruz. Vatandaş bırakın da doyasıya müzik dinleyebilsin bari. Bizim sayemizde zaten emeğinizin karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz.

Sen de yorum yaz