Internet suç dünyasından çarpıcı gerçekler

Ünlü sistem analisti Ferguson uyarıyor: Internet'teki tehdit ağı hızla büyüyor ve evrimleşiyor.

Radikal değişikliklerin özeti

Radikal değişikliklerin özeti
CHIP Online yayın yönetmeni Cenk Tarhan, Trend Micro Kıdemli Tehdit Analisti Rik Ferguson ve Trend Micro Akdeniz Bölge Müdürü Ercan Aydın

Ferguson, son yıllarda bilgi teknolojilerine yönelik tehditlerde radikal değişiklikler yaşandığını, bu durumun 2009 ve sonrasında da devam edeceğini söylüyor. Ferguson'un ifadesine göre, günümüzde önceki tehditlerin kombinasyonları görülüyor. Bir başka deyişle, birden fazla aşamalı (pek çok eylemle ilerleyen), birden fazla değişkenli (zaman içinde ortak tabandan ayrılan), dağıtık (her biri az miktarda pek çok bot'un neden olduğu), çok protokollü (aynı anda hem web hem de mesajlaşma ile saldıran) ve karışık (web tehditlerinin e-postayla tetiklenmesi gibi teknikleri birleştiren) tehditler bir arada ortaya çıkıyor.

Ferguson, şöyle konuşuyor: "WORM_DOWNAD.AD (Conficker) virüsünün Ocak 2009 sonu itibariyle milyonlarca bilgisayarı etkilediği düşünülüyor. Bu virüs, 'demode' kitlesel salgın solucan taktiklerini yeni nesil komut ve kontrol altyapısıyla birleştiriyor, virüslü makinelerden oluşan eşlerarası şifreli ağ yaratıyor, her gün 'ev telefonu' çalışması için 250 ya da 50.000 etki alanını içeren sözde rastgele bir liste oluşturuyor, Rogue AV, Keyloggers ve Spam bot'lar üretiyor."

Ferguson, gelişen kayıtdışı ekonomiye karşı uyarıyor ve günümüzde tehdit içeren yazılımların (malware) büyük bir işkolu haline geldiğini belirtiyor. Trend Micro verilerine göre, bugüne kadarki en büyük tehdit taşıyıcı unsur internetin kendisi.

Ferguson, benzersiz malware örneklerindeki artışa da dikkat çekiyor. 1988'de 1738 benzersiz malware örneği varken, 2008'de bu sayı 7883559'a tırmandı. Ferguson şöyle devam ediyor: "Malware artışı, korkutucu boyutlarda; bunun nedeni, kayıtdışı da olsa bir sektör niteliği kazanan malware pazarı. Öte yandan, özellikle kötü niyetli kişiler, tespit edilmemek için AV sektörünü kandırmak üzere her yöntemi deniyor ki bu da malware artışını körüklüyor."

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

çok haklı konuşmuş bencede internet aşırı derecede evrim geçirdi tüm bankalar ve bir çok para konusundaki işlemler internete girdikçe bu evrim giderek büyüğücek... kısaca tüm filimlerde öngördükleri gibi yakında kontrolümüz bilgisayar yazılımlarına geçmezse iyidir...

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir